Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Pierwsza porażka Arki w I lidze
środa, 30 września 2020 07:53
Pierwsza porażka Arki w I lidze
Arka Gdynia doznała pierwszej porażki w rozgrywkach I ligi
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Strzały i wybuchy w pobliżu siedziby 22.BLT w Malborku!

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 marca 2016 19:49

W sobotę 19 marca br. w Malborku o godzinie trzynastej czasu lokalnego, rozległy się strzały z broni maszynowej, działek i moździerzy w okolicach budynków  administracji 22.Bazy Lotnictwa Taktycznego. Konkretnie w kwartale śródmiejskiego parku, między ulicami 17 marca, Grunwaldzkiej, Jagiellońskiej i Placu 3 Maja.Wszystko w ramach inscenizacji obrony Malborka przed Armią Czerwoną.Tym samym rozpoczęła się obrona miasta przed nawałą Armii Czerwonej. Ludność cywilna ewakuowała się pod ochroną Volkssturmu i regularnych jednostek Wermachtu wzdłuż obecnej ulicy Grunwaldzkiej. Ewakuacja była zagrożona zaciekłym atakiem „Sowietów” i … przejeżdżającymi autobusami TESCO oraz regularnej linii 6 MZK.


alt

Maciej Makowski, wiceprezes stowarzyszenia SGO, w mundurze oficerskim (drugi od prawej) wraz z pozostałymi członkami grupy podczas odprawy przed inscenizacją


alt

Odprawa przed inscenizacją, w grupie odtworzeniowej było wiele osób z Kaliningradu, tu wielu z nich w mundurach czerwonoarmistów


W rezultacie zaciętych walk (w pobliżu parkowego cokołu z działem samobieżnym ISU) wśród huku, wybuchów, kłębów dymu, załoga broniąca kilkunastu worków piasku i budki strażniczej, wobec przeważającej siły wroga, zmuszona była skapitulować. Tak zakończyły się działania wojenne prowadzone przez Samodzielną Grupę Odtworzeniową „Pomorze” (SGO) oraz jej sympatyków i gości. Była to inscenizacja obrazująca 71 rocznicę powrotu miasta w granice Rzeczypospolitej.


alt

Ostatnie dyspozycje dla grupy osób grających obrońców i ludność cywilną Malborka z 1945 r.alt

Aktorzy grający wcielonych do oddziałów Volkssturmu mieszkańców miasta


alt

Trochę niecodzienny widok przed budynkiem WKU w Malborku


Ranni i zabici wstali z ziemi bez uszczerbku na zdrowiu i życiu. Widzowie sążnistymi brawami nagrodzili aktorów tego ruchomego i bardzo wybuchowego obrazu minionej historii.  Po czym zaczęli zapamiętale fotografować się z uczestnikami widowiska. W różnych konfiguracjach, od selfie począwszy, a skończywszy na grupowych zdjęciach „z pozami i bez”.


alt

Dwa światy – aktor w mundurze obrońcy Malborka z 1945 roku, w tle „Iskra” przed budynkami Jednostki Wojskowej 1128


alt

Groźnie łopoczące flagi - na szczęście na potrzeby inscenizacji i w granicach prawa. Chociaż nie wszystkim starszym się to podobało


alt

W trakcie inscenizacji


No bo kto nie chciałby mieć pamiątkowej fotografii z takiego wydarzenia?! A szczególnie z uśmiechniętymi od ucha do ucha, ale groźnie wyglądającymi czerwonoarmistami, czy żołnierzami Wermachtu, w typowych panterkach, hełmach. Znanych już tylko większości z nas i na całe szczęście, z filmów typu „Stawka większa niż życie”?


alt

Obrońcy przed bitwą


alt

Ostatnie przygotowania


alt

Za chwilę zacznie się atak


Więc kto mógł uczestniczył w tej niecodziennej sesji zdjęciowej, przymierzając wszelkie hełmy, furażerki, broń i inne rekwizyty z zakończonej przed momentem inscenizacji. Fotografowano się też przy pojazdach (od rowerów i  motorów począwszy a na pojeździe pancernym skończywszy), dzięki pasji rekonstruktorów odrestaurowanych bądź zbudowanych od podstaw, całkiem sprawnych i jeżdżących.


alt

Zwycięzcy i pokonani


alt

Byli też „zabici”


alt

To chyba najfajniejsze w odtworzeniowych finałach


alt

Do zdjęć pozowali wspólnie aktorzy i cywile


W malborskiej inscenizacji brało udział grubo ponad sześćdziesięcioro aktorów amatorów odtwarzających możliwe zachowania, sytuacje i epizody z tamtego czasu. Wszyscy w ubiorach, mundurach z epoki. Dobranych ze szczegółami, wykonanych, uszytych specjalnie lub niekiedy kupionych autentycznych, pamiętających tamte lata. SGO „Pomorze” to doprawdy duża i ciekawa grupa pasjonatów. Jeśli ktoś z Państwa chciałby poznać ich bliżej, nawiązać  z nimi kontakt, wystarczy wejść na stronę internetową http://sgopomorze.com/. Są to osoby w różnym wieku, czasem całe rodziny z Torunia, Tczewa, Malborka, Kaliningradu i wielu innych miejscowości. Łączy ich pasja, dobra zabawa i sposób na spędzanie czasu.


alt

Przedstawiciele II Drużyny Harcerskiej WATRA z Malborka z druhną Katarzyną Orszykowską.
Przyszli popatrzeć, popytać, popodziwiać. Towarzyszyli przygotowaniom, przyglądali się z zaciekawieniem inscenizacji. Jakoś nie mogli się zebrać i wyjść z parku, nawet po jej zakończeniu. Bowiem jakże to tak, jak tyle jeszcze było do zobaczenia!!!  Jak stwierdzili, co prawda są w "klimatach" żołnierzy wyklętych, ale i ta inscenizacja może czegoś nauczyć. Słowem - "Na takie imprezy chodzimy" i "było ... fajnie".


alt

Jeden z wielu tego dnia widzów, Adam Szmudanowski. Mieszkaniec tej dzielnicy, tego kwartału, gdzie w parku prezentowana była inscenizacja walk obrazujących "Powrót Malborka do Macierzy”, jak głosił plakat na szybie autobusu MZK.
- Zdaje się, że pierwszy raz coś takiego zaistniało, z takim rozmachem i właśnie tu, w tym miejscu. Jestem mile zaskoczony, zobaczymy co będzie dalej - powiedział w oczekiwaniu na inscenizację pan Adam, oglądając ustawiony wzdłuż ulicy sprzęt i pojazdy wojskowe.Krzysztof Hajbowicz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież