Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ratowniczy ponton przy baszcie Garncarskiej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 marca 2016 19:52

Często pod wpływem czegoś tam (co zmieniać musi świadomość zażywającego) brudni, nieładnie pachnący - to najłagodniejszy opis ludzi, których nie chcielibyśmy spotykać na ulicy. Jeśli tak się staje, szybko przemykamy obok. Odwracając wzrok, by tylko nie zaczepili swoim przysłowiowym „Pan da …”. Choć czynią swe prośby coraz bardziej wyrafinowanie, to cel jest ten sam - wyżebrać kasę.



- „Wstydu nie mają, Jak toto śmierdzi, pijaki, alkoholiki jedne”. „Do roboty, by się wziął jeden z drugim. Że Bóg na to pozwala…”.
To nieludzko ludzkie reakcje na okoliczności, które nas przerastają w „bliskich spotkaniach”. Nie wszyscy tak reagujemy. Ten uproszczony obrazek oddaje istotę zjawiska. Sami często będąc w kłopocie, przykrywając nasze niedobory - gotowi jesteśmy odreagować na „tych tam bezdomnych”, zwanymi też prześmiewczo „pandami” od wspomnianego „Pan da …”.


Czujemy się wtedy lepsi?!
Podnosi to nasze poczucie wartości? Czy może podświadomie mścimy się na kimś z najbliższego otoczenia, kto pije nałogowo, kto ciągle nie ma pieniędzy, nie pracuje, stacza się, a my nie umiemy temu zapobiec. Nieważne, jakie byłyby nasze motywacje, jak zracjonalizujemy sobie naszą niechęć - to nie usprawiedliwia takiej postawy, stosunku do drugiego człowieka i jego sytuacji.


Oczywiście niewielu z nas byłoby stać na to, by na przykład przystanąć i objąć czule zaczepiającego o kasę. Zresztą sam proszący nie spodziewałby się pewnie takiej reakcji. Mógłby odpowiedzieć agresją, wszak nie tego oczekiwał. Chce kasy. (Nie namawiam do takich eksperymentów) I nie o to tu chodzi.


Życzliwość można okazywać w inny i różny sposób. Wielu z nas przekonało się, że pewnie nie ma sensu proponować kupna bochenka chleba, czy podzielić się żywnością. Chociaż zapytać czy ktoś nie jest głodny, nie zawadzi. W tym naszym „przyzwyczajeniu” do ludzkich  zachowań, często wszystko wrzucamy do jednego pojęciowego wora,  krzywdząc tych naprawdę potrzebujących.


Zbliżają się Święta Wielkanocne, gonimy wszyscy w jakimś magicznym pędzie … bo tradycja, bo religia, bo … tak trzeba dla dzieci. Nieważne, jakie są nasze motywacje. Przez chwilę pomyślmy o tych, którym los skąpi, którym z jakiegoś powodu się nie udało lub przeżywają kryzys nieposiadania.
W Malborku znaleziono pewien sposób bezpiecznego pomagania i możliwości uzyskania pomocy na ... ulicy. Cyklicznie spotykają się zarówno potrzebujący, jak i ci, którzy umieją, mogą skutecznie pomóc. Spotykają się na ulicy. Spotykają się poza instytucjami, które na co dzień temu służą i taką rolę w strukturach miasta powinny pełnić.


alt


Nazywają to Kościołem Ulicznym, a można tam spotkać tych, którzy mają świadomość jak można pomóc, pomagać i pomagają skutecznie. Robią to tak po prostu. Tworzą struktury pomocy i… „rozdają” zwykłe odruchy ludzkiej serdeczności, ciepła, poczucia więzi.


W każdy ostatni piątek miesiąca (wyjątkowo 24 marca w czwartek) członkowie Zboru SYLOE i innych kościołów ewangelicznych w Malborku zapraszają na parking i plac pod basztą Garncarską (przy ulicy Piłsudskiego) na spotkanie Kościoła Ulicznego. To nie jest tylko okazja dla tych, którzy by chcieli zjeść gorący posiłek, wypić  gorącą kawę czy herbatę.  


To wydarzenie przypomina regularnie przypływający ponton ratowniczy, na ratunek ludzkim tragediom, bezdomności. Na ratunek dotkniętym chorobami, na ratunek samotnym, poszukującym oparcia.


„Tam znajdziecie to, co może zmienić wasze życie, tam znajdziecie tych, którym możecie w czymś pomóc. Tam spotkacie innych, którzy myślą podobnie. Tam właśnie możecie być potrzebni. Niech to was nie krępuje, to nie wymaga kupna biletów, to wymaga jedynie zwykłej otwartości i wzajemnego poszanowania” – mówią organizatorzy.

Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież