Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
wtorek, 12 listopada 2019 22:11
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
Dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę meczu Lotos PKH - Comarch C ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dzień Kobiet w Malborku, czyli nie tylko sobota z czekoladą

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 marca 2016 08:53

Walentynki robią konkurencję, chociaż pozornie dotyczą innego święta, ale cel jest ten sam. Ósmy marca tak obśmiany po transformacji, dziś robi karierę. Szafując hasłami z lat PRL-u, jako dobry ciepły dowcip, zachęta do kupna prezentu i kwiatków dla Pań.  Nawet goździki i rajstopy (te o niebo droższe i wykwintniejsze teraz z górnej półki) wróciły z humorem do łask.Dzień Kobiet. Ciekawe na ile w tym maczają palce handlowcy, a na ile jest zakodowany w naszej mentalności. Mentalności mojego pokolenia, hm … „55 plus”. Mentalności facetów – bo tylko z tej pozycji mogę się nad tym zastanawiać. Moim zdaniem każdy szanujący się  mężczyzna powinien zapisać tę datę na stałe w swojej pamięci. Szczególnie, że 8 marca nie wystarczy pamiętać tylko o swojej ukochanej, ale również o mamie, siostrze, córce, a nawet… teściowej.


Wygłaszane opinie o święcie są diametralnie różne – trudno byłoby tu je przytaczać, bo straciłoby to sens – można je znaleźć praktycznie wszędzie  „w rozmowach”,  w tekstach na blogach, stronach, oglądając telewizję. Ja nie o tym.
To taki stary świecki obyczaj, tradycja i to całkiem na serio, chociaż my Polacy raczej podchodzimy do niej z pozycji „Misia” Stanisława Barei. Może to i dobrze, bo i rumieńców „święto kobiet” nabiera, i z humorem godnym a mądrym - przedziera się przez poprzednie drwiny i szykany, że komunistyczne, i te rzeczy.


altMalbork od kilku dni upstrzony jest różnymi hasłami zachęcającymi do „pamiętania”  (czytaj dokonania zakupu kwiatków, prezentów)  więc wyzierają różne kartki, plakaty z witryn sklepowych.  Również pojawiają się ciekawe pomysły imprez, na które organizatorzy serdecznie zapraszają.  Ja właśnie chciałbym o takiej jednej, znamiennej napisać.


Otóż Malborskie Stowarzyszenie „OŚ” zaprosiło same panie (sic!) na imprezę z okazji Dnia Kobiet pt: „Czekolada jest (z) kobietą” , 12 marca (w sobotę) do Szkole Łacińskiej (Skansen rzemiosł, poziom -1) na  godzinę 18.00.


W zaproszeniu piszą:

„W tym wyjątkowym dniu chcemy podarować wszystkim kobietom chwilę relaksu, wytchnienia od codziennych trosk. Każda z nas niezależnie od tego czy ma lat 18, czy troszkę więcej, jest żoną, mamą, pracuje zawodowo, czy zajmuje się domem i rodziną, powinna poczuć się w dniu swojego święta, wyjątkowo. Przewidujemy mnóstwo atrakcji , a będą to przyjemności dla ciała i dla ducha. Zaprosiliśmy do współpracy wielu partnerów z myślą o tym, by wzbogacili ten wieczór.
Mianownikiem do wspólnego świętowania będzie czekolada. Mówi się, że przyjacielem kobiety są diamenty, jednak wiele kobiet uważa, że ich przyjacielem jest właśnie czekolada ze względu na szerokie zastosowanie, począwszy od konsumpcji po właściwości cenione w kosmetyce.
Przy tej okazji będzie również miejsce na profilaktykę oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku. Będzie także możliwość, by spróbować swoich sił w sferze artystycznej. Wstęp wolny! Nie trzeba również wcześniej się zapisywać, czy potwierdzać przybycia, wystarczy przyjść i dobrze się bawić”.


No i  fajnie, tyle że to tak jak w Seksmisji … „Baby babom”. Z reporterskiego obowiązku uprzejmie donoszę, że to Panie ze stowarzyszenia „Oś” wymyśliły tę imprezę dla Pań. Gdzieś ten główny „myk” Dnia Kobiet był i upadł w tym pomyśle. Bo to, moim skromnym zdaniem, inicjatywa winna leżeć po stronie facetów, to nasza rola.


alt
Tyle tylko, że chyba jak zawsze nawalamy, jak widać „Osiowe” dziewczyny zadbały same z siebie o  … Malborki (głupio może brzmi, ale to poprawna forma, gdy mowa o mieszkankach Malborka). Niemniej z całą pewnością warto pójść na ten „Babski wieczór” – proszę wybaczyć , nie ma tu w tym nic z seksistowskiego sposobu patrzenia. Ciepło i z uśmiechem pomyślałem tylko, że to faceci w moich młodzieńczych latach – szli na jednego głębszego z „okazji Dnia Kobiet”.  Ciekawe co odreagowywali, przynosząc do domu późnym wieczorem złamanego goździka, paczkę rajstop.
Teraz poprzez chichot losu to Panowie w najbliższą sobotę będą mogli poczekać na „swoje” Panie, z niecierpliwością patrząc na zegarki.


A tak swoją drogą, to ten dzień, jak co dzień – winien uświadamiać, że bez Kobiet ten nasz świat byłby nie do zniesienia. Że bez kobiecego ciepła, czułości, trudno by było żyć. I właśnie dlatego, my faceci powinniśmy o tym pamiętać przez wszystkie dni w roku. A ósmego  marca - niejako tylko potwierdzić, że o tym pamiętamy, i że (nie tylko tego dnia) życzymy Wam Drogie Panie, Dziewczyny, Córcie, Matki, Żony i Kochanki oraz Wam Teściowe wszystkiego co najpiękniejsze (w tym jakby nie było – globalnym wszak święcie). Wszystkiego dobrego, Drogie Panie.

Krzysztof Hajbowicz   


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież