Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dzień Kobiet w Malborku, czyli nie tylko sobota z czekoladą

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 marca 2016 08:53

Walentynki robią konkurencję, chociaż pozornie dotyczą innego święta, ale cel jest ten sam. Ósmy marca tak obśmiany po transformacji, dziś robi karierę. Szafując hasłami z lat PRL-u, jako dobry ciepły dowcip, zachęta do kupna prezentu i kwiatków dla Pań.  Nawet goździki i rajstopy (te o niebo droższe i wykwintniejsze teraz z górnej półki) wróciły z humorem do łask.Dzień Kobiet. Ciekawe na ile w tym maczają palce handlowcy, a na ile jest zakodowany w naszej mentalności. Mentalności mojego pokolenia, hm … „55 plus”. Mentalności facetów – bo tylko z tej pozycji mogę się nad tym zastanawiać. Moim zdaniem każdy szanujący się  mężczyzna powinien zapisać tę datę na stałe w swojej pamięci. Szczególnie, że 8 marca nie wystarczy pamiętać tylko o swojej ukochanej, ale również o mamie, siostrze, córce, a nawet… teściowej.


Wygłaszane opinie o święcie są diametralnie różne – trudno byłoby tu je przytaczać, bo straciłoby to sens – można je znaleźć praktycznie wszędzie  „w rozmowach”,  w tekstach na blogach, stronach, oglądając telewizję. Ja nie o tym.
To taki stary świecki obyczaj, tradycja i to całkiem na serio, chociaż my Polacy raczej podchodzimy do niej z pozycji „Misia” Stanisława Barei. Może to i dobrze, bo i rumieńców „święto kobiet” nabiera, i z humorem godnym a mądrym - przedziera się przez poprzednie drwiny i szykany, że komunistyczne, i te rzeczy.


altMalbork od kilku dni upstrzony jest różnymi hasłami zachęcającymi do „pamiętania”  (czytaj dokonania zakupu kwiatków, prezentów)  więc wyzierają różne kartki, plakaty z witryn sklepowych.  Również pojawiają się ciekawe pomysły imprez, na które organizatorzy serdecznie zapraszają.  Ja właśnie chciałbym o takiej jednej, znamiennej napisać.


Otóż Malborskie Stowarzyszenie „OŚ” zaprosiło same panie (sic!) na imprezę z okazji Dnia Kobiet pt: „Czekolada jest (z) kobietą” , 12 marca (w sobotę) do Szkole Łacińskiej (Skansen rzemiosł, poziom -1) na  godzinę 18.00.


W zaproszeniu piszą:

„W tym wyjątkowym dniu chcemy podarować wszystkim kobietom chwilę relaksu, wytchnienia od codziennych trosk. Każda z nas niezależnie od tego czy ma lat 18, czy troszkę więcej, jest żoną, mamą, pracuje zawodowo, czy zajmuje się domem i rodziną, powinna poczuć się w dniu swojego święta, wyjątkowo. Przewidujemy mnóstwo atrakcji , a będą to przyjemności dla ciała i dla ducha. Zaprosiliśmy do współpracy wielu partnerów z myślą o tym, by wzbogacili ten wieczór.
Mianownikiem do wspólnego świętowania będzie czekolada. Mówi się, że przyjacielem kobiety są diamenty, jednak wiele kobiet uważa, że ich przyjacielem jest właśnie czekolada ze względu na szerokie zastosowanie, począwszy od konsumpcji po właściwości cenione w kosmetyce.
Przy tej okazji będzie również miejsce na profilaktykę oraz zachęcenie do aktywnego wypoczynku. Będzie także możliwość, by spróbować swoich sił w sferze artystycznej. Wstęp wolny! Nie trzeba również wcześniej się zapisywać, czy potwierdzać przybycia, wystarczy przyjść i dobrze się bawić”.


No i  fajnie, tyle że to tak jak w Seksmisji … „Baby babom”. Z reporterskiego obowiązku uprzejmie donoszę, że to Panie ze stowarzyszenia „Oś” wymyśliły tę imprezę dla Pań. Gdzieś ten główny „myk” Dnia Kobiet był i upadł w tym pomyśle. Bo to, moim skromnym zdaniem, inicjatywa winna leżeć po stronie facetów, to nasza rola.


alt
Tyle tylko, że chyba jak zawsze nawalamy, jak widać „Osiowe” dziewczyny zadbały same z siebie o  … Malborki (głupio może brzmi, ale to poprawna forma, gdy mowa o mieszkankach Malborka). Niemniej z całą pewnością warto pójść na ten „Babski wieczór” – proszę wybaczyć , nie ma tu w tym nic z seksistowskiego sposobu patrzenia. Ciepło i z uśmiechem pomyślałem tylko, że to faceci w moich młodzieńczych latach – szli na jednego głębszego z „okazji Dnia Kobiet”.  Ciekawe co odreagowywali, przynosząc do domu późnym wieczorem złamanego goździka, paczkę rajstop.
Teraz poprzez chichot losu to Panowie w najbliższą sobotę będą mogli poczekać na „swoje” Panie, z niecierpliwością patrząc na zegarki.


A tak swoją drogą, to ten dzień, jak co dzień – winien uświadamiać, że bez Kobiet ten nasz świat byłby nie do zniesienia. Że bez kobiecego ciepła, czułości, trudno by było żyć. I właśnie dlatego, my faceci powinniśmy o tym pamiętać przez wszystkie dni w roku. A ósmego  marca - niejako tylko potwierdzić, że o tym pamiętamy, i że (nie tylko tego dnia) życzymy Wam Drogie Panie, Dziewczyny, Córcie, Matki, Żony i Kochanki oraz Wam Teściowe wszystkiego co najpiękniejsze (w tym jakby nie było – globalnym wszak święcie). Wszystkiego dobrego, Drogie Panie.

Krzysztof Hajbowicz   


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież