Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Gdański biznes bez zaufania do gdańskich władz » Od kilku dni Gdańska Izba Rzemieślnicza prowadzi zdalnie codzienne spotkania kryzysowe. W samo połud... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk...
Reklama
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
środa, 01 kwietnia 2020 18:43
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony k ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Malborscy wolontariusze z Coffee House

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
sobota, 27 lutego 2016 12:10

Wolontariusze z Coffee House zapraszają do siebie w Malborku na „Piaski” (Zbór Kościoła Zielonoświątkowego ul. Wojska Polskiego 478 ) w każdy wtorek od 18.00. Jest ciepło, jest herbata bądź kawa, są wypasione energetycznie kanapki. Zwłaszcza  zimową porą miało to bardzo istotne znaczenie. Ktokolwiek przyjdzie nie zostanie sam, zaraz znajdzie się ktoś, kto zaopiekuje się na ten czas osobą i jej problemami.Przychodzą i starzy i młodzi, każdy może tu znaleźć wsparcie nie tylko duchowe. Lider grupy Andrzej Krawców jest człowiekiem konkretnym, znającym się na udzielaniu pomocy. Jest osobą rozumiejącą problemy przychodzących, z dużą empatią, ale i z profesjonalnym znawstwem.
- Docieramy do potrzebujących - mówi Krawców. - Poprzez streetworking,  współpracę z instytucjami oraz media. Coraz częściej działa poczta pantoflowa inicjowana przez rodziny byłych uzależnionych potrzebujących pomocy. Spotykamy się raz w tygodniu w ramach Coffee House „darmowa kawiarnia” z rozmowami indywidualnymi (z nastawieniem na słuchanie), posiłkiem, przesłaniem ewangelicznym o wartości i zagubieniu człowieka, o skandalicznej, niewyobrażalnej miłości Boga. Zachęcamy, motywujemy, pokazujemy, że naprawdę można z tego wyjść. W razie potrzeby najpierw kierujemy na detoks. Potem do jednego z naszych ośrodków na 9-12 miesięczną terapię  (niezależnie od wyznania). To sprawdzone ośrodki oparte na terapii grupowej i indywidualnej. Potem istnieje możliwość skorzystania z pobytu  od 6 do 9 miesięcy w hostelu. Tam mieszkaniec pracuje, załatwia zaległości związane z wymiarem sprawiedliwości, zdrowiem, naprawia relacje rodzinne. Po zakończeniu terapii wynajmuje pokój i staje na nogi w społeczeństwie. Zachęcamy go aby zadomowił się w lokalnym kościele; w Malborku zapraszamy go do Przyjaznego Kościoła (kościół zielonoświątkowy). Bo Kościół ma być szpitalem, grupą wsparcia, domem. Jeśli nie jest to jego istnienie nie ma sensu.


altZresztą cała ekipa pomagaczy, wszyscy wolontariusze przebyli specjalne przeszkolenia, kursy, szkoły, by poznać i uzależnienia, i ludzką naturę chorych zaplątanych w swych mechanizmach. Zaplatanych w całej gamie mechanizmów, które bronią choroby a nie chorego. Psychologicznie odcinają świadomość uzależnionego od rzeczywistych skutków jego postępowania. Wszelka terapia w początkowym okresie polega na „rozbrojeniu” właśnie tych mechanizmów, by chory mógł przejrzeć co się wokół i z nim dzieje. Dalsze etapy terapii uczą funkcjonowania bez środków zmieniających świadomość.


Wolontariusze z ul. Wojska Polskiego 478  funkcjonują w ramach międzynarodowej organizacji Chrześcijańskiej Misji "Teen Challenge", której początki sięgają lat 50-tych, kiedy to Pastor Dawid Willkerson rozpoczął pracę wśród gangów młodzieżowych w USA. W Polsce funkcjonuje Misja od 1988. Posiada szereg oddziałów m.in. w Malborku gdzie prezesem jest Małgorzata Robaczek.
"Teen Challenge", prowadzi szereg ośrodków leczenia, hosteli i punktów konsultacyjnych. Właśnie jednym z takich punktów jest kawiarenka Coffee House przy Zborze Zielonoświątkowym.


Częstymi gośćmi tego miejsca są m.in. bezdomni mieszkańcy malborskich wagonów, to tu dostają pomoc, to tu dla nich jest ostania deska ratunku. Czy to pomocy w załatwieniu pobytu w szpitalu, czy ośrodka leczenia, czy też w pomocy w najprostszych, a czasami błahych a dla wielu ważkich spraw – np. pomoc w urzędowych sprawach, pokierowanie np. jak odzyskać prawnie czy ponownie wyrobić swój dowód, itp.
Trafiają tu osoby odrzucone przez społeczności, często pogubione w absurdach życia dla których nawet urzędowe procedury pomocowe nie przewidują pomocy. Bo nikt nie pomyślał i nie przewidział, że tak mogą żyć w Polsce ludzie.


altCzęsto chodzi za nimi pogląd tych zamożnych – że sami sobie zapracowali na taki los. To złudne i niesprawiedliwe opinie. Ten artykuł ma między innymi ma przybliżyć wiedzę w rozwiązywaniu bardzo trudnych kwestii, i między innymi tej, pochylającej się nad losem takich osób. Które szybko mijamy, zamykamy oczy – bo chlają, śmierdzą i żebrzą. Życie jest okrutne, ktoś powie. Inny doda co mogę zrobić, od tego są inni. Nieprawda, takie teorie snujemy dla spokoju własnej duszy.


Na szczęście są ludzie tacy jak w malborskim Coffee House, to oni co kwartał organizują spotkania informujące o sposobach radzenia sobie gdy ktoś bliski ma problem,  czy samemu niepokoi jakiś własny wątek z nadużywaniem. Te spotkania nazywają się „dniami nowej szansy”. Można tu spotkać terapeutów, osoby które podniosły się z uzależnienia, osoby które chcą pomagać i te które chcą się dowiedzieć czegoś więcej. A czy to działa? Na pewno nie na pstryknięcie palcem. Ale gdy spotkałem podczas takiego dnia ekipę profilaktyków Piotrka Stępniaka, byłego gangstera teraz konsultanta ds. profilaktyki nabrałem szacunku do wszystkiego co w Coffee House wydawało mi się niepotrzebne, dziwne i bezcelowe.


A jeśli byliście uczestnikami takiego spotkania, czy też organizowaliście je w swojej szkole, swoim środowisku – to wiecie o jakim szacunku piszę. Dość tylko, dodam, że jedna ze znajomych pań pedagog, na pytanie jak było podczas spotkania Piotra z młodzieżą gimnazjalną, powiedziała „A czy ty kiedyś widziałeś zasłuchanych i zapatrzonych gimnazjalistów,  z otwartymi buziami, przez dwie godziny lekcyjne?! On robił z nimi co chciał i to do nich trafiało!”
Krzysztof Hajbowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież