Politycy PiS apelują aby marszałek Bonna zrezygnował z zasiadania w za... » Poseł Kacper Płażyński i Jerzy Barzowski, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, członkiem Komisji ... Gdańskie ulice 2019 - mniej wypadków i rannych, więcej kolizji » O ponad 70 zmalała liczba wypadków drogowych na ulicach Gdańska w 2019 roku w stosunku do 2018. Mnie... Zaproszenie na wykład "Gedania to więcej niż klub sportowy" » W poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 19.00 w klubie parafialnym „Fides” we Wrzeszczu przy Al. Legion... Polska Lewica o uchwale SN: Błędna społecznie i konstytucyjnie » Polska Lewica z zaniepokojeniem przyjmuje podjętą niejednogłośnie uchwałę Sądu Najwyższego w odpowie... Jerzy Barzowski: Jak Struk sprawdzi Bonnę? » Z Jerzym Barzowskim, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, członkiem Komisji Zdrowia, Polityki Spo... Polska Gedania » Rozmowa z paniami Barbarą Janczukowicz i Rosvitą Stern rwie się, temat gorący, pasjonujący, zarazem ... Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał » Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Europejskiej, nie zwalnia Magdalen... Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw...
Reklama
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
środa, 22 stycznia 2020 15:55
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Euro ...
LOTOS PKH wygrał zacięte derby Północy
niedziela, 26 stycznia 2020 19:22
LOTOS PKH wygrał zacięte derby Północy
Po raz piąty w tym sezonie LOTOS PKH zmierzył się z KH Energą Toru ...
Przemeblowanie w Lechii
czwartek, 23 stycznia 2020 19:29
Przemeblowanie w Lechii
Dobry rok 2019 Lechia zakończyła niespodziewanie źle. Bilans dwóch ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kolekcjonerzy
czwartek, 16 stycznia 2020 16:45
Kolekcjonerzy
Poprzedni felieton dotyczył nowych impulsów na rynkach sztuki, końc ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Weekend w Malborku … jeden dzień za mało

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 06 maja 2016 19:56

Długi miniony weekend obfitował jak zresztą chyba wszędzie w Polsce, niezliczoną ilością imprez, festynów, koncertów, rajdów, spotkań. Głównie pod gołym niebem, bo i pogoda temu sprzyjała.  Malbork nie był tu wyjątkiem i atrakcje serwowano  na każdym kroku. Kolejny weekend 6,7,8 maja zapowiada się również intensywnie jeśli chodzi o imprezy, atrakcje i … akcje.


Jedną z najbardziej głośnych, jest ta, której „serce bije w Malborku” jak mówi Ewa Nawrot z Fundacji DKMS koordynującej poczynania rejestracje dawców szpiku i komórek macierzystych. Bowiem przez kolejne dwa dni od soboty po niedzielę będzie można zadeklarować się jako dawca.
W nadchodzący weekend będzie można zarejestrować się i w ten sposób wesprzeć akcję oddawania szpiku i komórek macierzystych ratując chorych na białaczkę, na raka krwi. Akcja jest przeprowadzana na szeroką skalę w miastach i miejscowościach związanych z Piotrkiem Jacyno. Bowiem to on jest twarzą tego przedsięwzięcia. Chory na białaczkę artysta, społecznik jest znaną postacią. To w wyrazie solidarności i chęci niesienia mu pomocy ostatnimi czasy odbyło się szereg koncertów wspierających koszty leczenia Piotra.  


alt

Burmistrz Malborka Marek Charzewski podczas Muzycznego Pikniku Ekologiczny EKOle! Zachęcał do akcji rejestracji dawców szpikualt

Muzyczny Piknik Ekologiczny EKOle! Prócz zaproszonych Natalii Nikel i Saszan wystąpiły rodzime gwiazdy i gwiazdki od przedszkola po dorosłych, było patriotycznie i wesoło


Teraz pojawiła się nowa akcja, której Piotra swoim wizerunkiem patronuje. Zatacza ona jeszcze większy krąg potrzebujących pomocy ludzi, rozbraja mity na temat choroby i pobierania komórek macierzystych oraz szpiku, a przede wszystkim ratuje potrzebującym ludziom życie.


W akcje włączają się coraz to inne grupy społeczne, indywidualne osoby z potrzeby serca integrują i wspierają się w działaniach.  W poprzedni weekend ruszył rajd cyklistów propagując idę dawstwa i samą akcję  - był to VII Żuławski Rajd Rowerowy na dystansie 50 km z Malborka przez Stare Pole, Żuławkę Sztumską, Szropy, Nową Wieś Malborską, z powrotem do Malborka.


alt

Uczestnicy VII Żuławskiego Rajdu Rowerowego na dystansie 50 km z Malborka przez Stare Pole, Żuławkę Sztumską, Szropy, Nową Wieś Malborską, z powrotem do Malborka propagowali akcję rejestracji dawców szpikualtalt

Uczestnicy VII Żuławskiego Rajdu Rowerowego propagowali akcję rejestracji dawców szpikuW miastach i gminach trwają szkolenia i spotkania dla osób chcących uczestniczyć w procesie pomocy. W Sztumie i Dzierzgoniu już się rozpoczęły akcje 3 maja i 30 kwietnia. jednak Sercem całej akcji jest jak wspomniałem Malbork. Od burmistrza Marka Charzewskiego i jego ekipy począwszy po kościoły i zbory protestanckie mocno wspierające realną pomoc innym. Przez ludzi pracujących w instytucjach, firmach, korporacjach a skończywszy na przysłowiowym statystycznym Kowalskim okoliczni mieszkańcy powiatów Malborskiego, Sztumskiego, Nowodworskiego przechodzą samych siebie w pozytywnym słowa tego znaczeniu w szerzeniu akcji, deklarując i uczestnicząc w rejestracji. Ta podczas Dni Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. W akcji wezmą udział dziesiątki wolontariuszy.

Przypomnijmy Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Malbork:

7 maja 2016. Godzina: 10:00 - 16:00. Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej. Adres:  ul. Tadeusza Kościuszki 54, Malbork.

8 maja 2016. Godzina:  10:00 - 16:00. Miejsce: Market Intermarche przy ulicy Tadeusza Kotarbińskiego 14.


Susz: 

8 maja 2016, w godzinach 10:00-16:00, w  Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II, przy ul. Piastowskiej 5.


Nowy Staw:

8 maja 2016  w godzinach 09:30-16:30 w  Galerii Żuławskiej przy ul. Tadeusza Kościuszki.

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież