W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn... Zakaz wstępu do lasów - RDLP odpowiada na najczęściej zadawane pytania » W związku z wprowadzeniem w dniu 03 kwietnia 2020 r. tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna... Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok...
Reklama
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połąc ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Weekend w Malborku … jeden dzień za mało

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 06 maja 2016 19:56

Długi miniony weekend obfitował jak zresztą chyba wszędzie w Polsce, niezliczoną ilością imprez, festynów, koncertów, rajdów, spotkań. Głównie pod gołym niebem, bo i pogoda temu sprzyjała.  Malbork nie był tu wyjątkiem i atrakcje serwowano  na każdym kroku. Kolejny weekend 6,7,8 maja zapowiada się również intensywnie jeśli chodzi o imprezy, atrakcje i … akcje.


Jedną z najbardziej głośnych, jest ta, której „serce bije w Malborku” jak mówi Ewa Nawrot z Fundacji DKMS koordynującej poczynania rejestracje dawców szpiku i komórek macierzystych. Bowiem przez kolejne dwa dni od soboty po niedzielę będzie można zadeklarować się jako dawca.
W nadchodzący weekend będzie można zarejestrować się i w ten sposób wesprzeć akcję oddawania szpiku i komórek macierzystych ratując chorych na białaczkę, na raka krwi. Akcja jest przeprowadzana na szeroką skalę w miastach i miejscowościach związanych z Piotrkiem Jacyno. Bowiem to on jest twarzą tego przedsięwzięcia. Chory na białaczkę artysta, społecznik jest znaną postacią. To w wyrazie solidarności i chęci niesienia mu pomocy ostatnimi czasy odbyło się szereg koncertów wspierających koszty leczenia Piotra.  


alt

Burmistrz Malborka Marek Charzewski podczas Muzycznego Pikniku Ekologiczny EKOle! Zachęcał do akcji rejestracji dawców szpikualt

Muzyczny Piknik Ekologiczny EKOle! Prócz zaproszonych Natalii Nikel i Saszan wystąpiły rodzime gwiazdy i gwiazdki od przedszkola po dorosłych, było patriotycznie i wesoło


Teraz pojawiła się nowa akcja, której Piotra swoim wizerunkiem patronuje. Zatacza ona jeszcze większy krąg potrzebujących pomocy ludzi, rozbraja mity na temat choroby i pobierania komórek macierzystych oraz szpiku, a przede wszystkim ratuje potrzebującym ludziom życie.


W akcje włączają się coraz to inne grupy społeczne, indywidualne osoby z potrzeby serca integrują i wspierają się w działaniach.  W poprzedni weekend ruszył rajd cyklistów propagując idę dawstwa i samą akcję  - był to VII Żuławski Rajd Rowerowy na dystansie 50 km z Malborka przez Stare Pole, Żuławkę Sztumską, Szropy, Nową Wieś Malborską, z powrotem do Malborka.


alt

Uczestnicy VII Żuławskiego Rajdu Rowerowego na dystansie 50 km z Malborka przez Stare Pole, Żuławkę Sztumską, Szropy, Nową Wieś Malborską, z powrotem do Malborka propagowali akcję rejestracji dawców szpikualtalt

Uczestnicy VII Żuławskiego Rajdu Rowerowego propagowali akcję rejestracji dawców szpikuW miastach i gminach trwają szkolenia i spotkania dla osób chcących uczestniczyć w procesie pomocy. W Sztumie i Dzierzgoniu już się rozpoczęły akcje 3 maja i 30 kwietnia. jednak Sercem całej akcji jest jak wspomniałem Malbork. Od burmistrza Marka Charzewskiego i jego ekipy począwszy po kościoły i zbory protestanckie mocno wspierające realną pomoc innym. Przez ludzi pracujących w instytucjach, firmach, korporacjach a skończywszy na przysłowiowym statystycznym Kowalskim okoliczni mieszkańcy powiatów Malborskiego, Sztumskiego, Nowodworskiego przechodzą samych siebie w pozytywnym słowa tego znaczeniu w szerzeniu akcji, deklarując i uczestnicząc w rejestracji. Ta podczas Dni Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. W akcji wezmą udział dziesiątki wolontariuszy.

Przypomnijmy Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Malbork:

7 maja 2016. Godzina: 10:00 - 16:00. Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej. Adres:  ul. Tadeusza Kościuszki 54, Malbork.

8 maja 2016. Godzina:  10:00 - 16:00. Miejsce: Market Intermarche przy ulicy Tadeusza Kotarbińskiego 14.


Susz: 

8 maja 2016, w godzinach 10:00-16:00, w  Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II, przy ul. Piastowskiej 5.


Nowy Staw:

8 maja 2016  w godzinach 09:30-16:30 w  Galerii Żuławskiej przy ul. Tadeusza Kościuszki.

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież