Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Gdański biznes bez zaufania do gdańskich władz » Od kilku dni Gdańska Izba Rzemieślnicza prowadzi zdalnie codzienne spotkania kryzysowe. W samo połud... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk...
Reklama
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
środa, 01 kwietnia 2020 18:43
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony k ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Przygotowania do „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2016 20:57

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą. Akcje rejestracji potencjalnych Dawców odbędą się w Malborku, Sztumie, Nowym Stawie, Suszu, Dzierzgoniu a także w Nowym Dworze Gdańskim. Przyjaciele, znajomi, rodzina oraz Piotr liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności zaangażowanych miast.   


- Po to organizujemy te działania, by jak największa liczba mieszkańców rozważyła czy chce stać się potencjalnym dawcą - mówi Marek Charzewski burmistrz Malborka, szczególny orędownik dni dawcy szpiku i komórek macierzystych.  


alt

Marek Charzewski, burmistrz Malborka, jest orędownikiem dni dawcy szpiku i komórek macierzystych- Zapraszamy mieszkańców Malborka na prelekcję na temat przeszczepu szpiku kości w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej przed "Dniami Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych". Te odbędą się w Malborku 7 i 8 maja br. Prelekcję poprowadzi burmistrz Marek Charzewski wraz ze Sławomirem Kochanowiczem z Malborka, który w 2015 roku został dawcą rzeczywistym. Wokół dawstwa komórek macierzystych narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać ludzi do rejestrowania się w bazie, dlatego tak ważne jest, aby szeroko informować o prawdziwym przebiegu tego procesu - informuje Katarzyna Fabiańska. - Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej nr 9.


Już odbywają się spotkania informacyjne, organizatorów z mediami, z potencjalnymi dawcami. Akcja zatacza coraz większe kręgi, coraz więcej instytucji do niej przystępuje.


- To jest jak fala przypływu świadomości jakie to ważne, jak możemy pomagać innym. Nigdy nie jest wiadomo co nam może się przydarzyć, czy my, lub nasi bliscy będą może potrzebować pomocy. To świadomość że komuś dajemy nową szansę na życie - komentuje jedna z uczestniczek takiego spotkania.


- Chcemy jak najszerzej dotrzeć do mieszkańców okolicznych miast z edukacją, a przede wszystkim do Malbczyków. Bowiem tu będzie centrum i serce całej akcji - powiedziała Ewa Nawrot koordynatorka ds. rekrutacji dawców z Fundacji DKMS.


alt

Ewa Nawrot, koordynator z Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, na spotkaniu informującym o akcji z centrum w MalborkuGdy pojawiła się informacja o tym, że Piotr Jacyno jest chory na białaczkę do Fundacji DKMS Polska zaczęły zgłaszać się osoby z pytaniem, czy mogą cokolwiek zrobić? Czy mogą zorganizować Dzień Dawcy Szpiku? Tym sposobem finalnym efektem chęci pomocy, działania, zaangażowania i wsparcia wielu osób są Dni Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych, które odbędą się w 6 miejscowościach. Piotr Jacyno jest silnie związany z harcerstwem, co naturalnie pociągnęło za sobą włączenie się jego przyjaciół i znajomych z tego środowiska. Wielu zaangażowanych w działania to także osoby, które w przeszłości poznały Piotra, gdy to on na ich zaproszenie brał udział w koncertach charytatywnych na rzecz innych ludzi.


„W życiu mam trzy pasje. Harcerstwo, którego nie zostawię do końca życia, muzykowanie i śpiewanie oraz moją rodzinę” mówi o sobie Piotr Jacyno. Dzieli się swoim talentem pomagając innym. Nigdy nie odmówił udziału w koncercie, śpiewał dla każdego, kto potrzebował pomocy. Pod koniec zeszłego roku Piotr usłyszał przerażającą diagnozę, jaką jest ostra białaczka limfoblastyczna. Chemioterapia oraz wielotygodniowe leczenie pozwoliło jemu oraz jego najbliższemu środowisku – harcerstwu oraz znajomym – zrozumieć, że często jedyną szansą na pokonanie tej choroby jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Być może w przyszłości będzie to jedyna szansa i dla niego samego. Dlatego Piotr oraz przyjaciele postanowili działać. Akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dedykowane Piotrowi i Innym odbędą się w Malborku, Suszu, Sztumie, Nowym Stawie i Dzierzgoniu. Drodzy mieszkańcy, teraz czekamy na Was! Przyjdź! Zarejestruj się! Być może to Ty uratujesz komuś życie!


alt

Podczas spotkania z mediami w sprawie nagłośnienia akcji. Po lewej, przy stole, Sławomir Kochanowicz z Malborka, który w 2015 roku został dawcą rzeczywistym ratując dzięki temu życie innego człowieka.


Sercem działań jest Malbork – miasto, w którym Piotr mieszka. Patronat honorowy nad akcją objął Burmistrz Miasta, Marek Charzewski. Poza przyjaciółmi Piotra czynnie włączyli się przedstawiciele Urzędu Miasta, władze kościoła, Centrum Kultury, szkoły, służby mundurowe oraz przedstawiciele wielu instytucji. Podobnie jest w innych miejscowościach. W Suszu inicjatorami akcji są Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II oraz Harcerski Klub Ratowniczy w Suszu. W Sztumie i Nowym Stawie inicjatywę podjęły Sztumskie Centrum Kultury oraz Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki. W Dzierzgoniu Dzień Dawcy odbędzie się podczas Rodzinnego Pikniku, a w Nowym Dworze Gdańskim w akcję włączy się jedna ze szkół. We wszystkich miejscowościach zaangażowani są znajomi i przyjaciele Piotrka oraz dziesiątki osób chcące pomóc Innym.


Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 995.000 potencjalnych Dawców, i ponad 27 milionów w bazach na całym świecie – wielu Pacjentów nadal nie znajduje swoich genetycznych bliźniaków.


Piotr, jego przyjaciele i znajomi wiedzą jak bardzo potrzebna jest edukacja w zakresie dawstwa szpiku oraz organizacja takich akcji jak te w Malborku, Suszu, Sztumie, Nowym Stawie, Dzierzgoniu i Nowym Dworze Gdańskim.


altPrzygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą. Tysiące ulotek, plakaty, zaangażowane lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media, które wspierają działania - wszystko po to, aby dać szansę na życie potrzebującym przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego Pacjentom. Drodzy mieszkańcy teraz liczymy na wasze zaangażowanie!


Rejestracja podczas Dni Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. W akcji wezmą udział dziesiątki wolontariuszy.


Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Dzierzgoń:

Data: 30 kwietnia 2016

Godzina: 11:00-17:00

Miejsce: „Orlik”

Adres: ul. Zawadzkiego, Dzierzgoń


Sztum:

Data: 3 maja 2016

Godzina: 12:00- 17:00

Miejsce: Plac przed Urzędem Miasta i Gminy

Adres: ul. Mickiewicza 39, Sztum


Malbork:

Data: 7 maja 2016

Godzina: 10:00 - 16:00

Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej

Adres: ul. Tadeusza Kościuszki 54, Malbork

Data: 8 maja 2016

Godzina: 10:00 - 16:00

Miejsce: Intermarche

Adres: Tadeusza Kotarbińskiego 14, Malbork


Susz:

Data: 8 maja 2016

Godzina: 10:00-16:00

Miejsce: Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II

Adres: ul. Piastowska 5, Susz


Nowy Staw

Data: 8 maja 2016

Godzina: 09:30-16:30

Miejsce: Galeria Żuławska

Adres: ul. Tadeusza Kościuszki, Nowy Staw


Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Zebrał Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież