Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przygotowania do „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2016 20:57

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą. Akcje rejestracji potencjalnych Dawców odbędą się w Malborku, Sztumie, Nowym Stawie, Suszu, Dzierzgoniu a także w Nowym Dworze Gdańskim. Przyjaciele, znajomi, rodzina oraz Piotr liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności zaangażowanych miast.   


- Po to organizujemy te działania, by jak największa liczba mieszkańców rozważyła czy chce stać się potencjalnym dawcą - mówi Marek Charzewski burmistrz Malborka, szczególny orędownik dni dawcy szpiku i komórek macierzystych.  


alt

Marek Charzewski, burmistrz Malborka, jest orędownikiem dni dawcy szpiku i komórek macierzystych- Zapraszamy mieszkańców Malborka na prelekcję na temat przeszczepu szpiku kości w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej przed "Dniami Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych". Te odbędą się w Malborku 7 i 8 maja br. Prelekcję poprowadzi burmistrz Marek Charzewski wraz ze Sławomirem Kochanowiczem z Malborka, który w 2015 roku został dawcą rzeczywistym. Wokół dawstwa komórek macierzystych narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać ludzi do rejestrowania się w bazie, dlatego tak ważne jest, aby szeroko informować o prawdziwym przebiegu tego procesu - informuje Katarzyna Fabiańska. - Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej nr 9.


Już odbywają się spotkania informacyjne, organizatorów z mediami, z potencjalnymi dawcami. Akcja zatacza coraz większe kręgi, coraz więcej instytucji do niej przystępuje.


- To jest jak fala przypływu świadomości jakie to ważne, jak możemy pomagać innym. Nigdy nie jest wiadomo co nam może się przydarzyć, czy my, lub nasi bliscy będą może potrzebować pomocy. To świadomość że komuś dajemy nową szansę na życie - komentuje jedna z uczestniczek takiego spotkania.


- Chcemy jak najszerzej dotrzeć do mieszkańców okolicznych miast z edukacją, a przede wszystkim do Malbczyków. Bowiem tu będzie centrum i serce całej akcji - powiedziała Ewa Nawrot koordynatorka ds. rekrutacji dawców z Fundacji DKMS.


alt

Ewa Nawrot, koordynator z Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, na spotkaniu informującym o akcji z centrum w MalborkuGdy pojawiła się informacja o tym, że Piotr Jacyno jest chory na białaczkę do Fundacji DKMS Polska zaczęły zgłaszać się osoby z pytaniem, czy mogą cokolwiek zrobić? Czy mogą zorganizować Dzień Dawcy Szpiku? Tym sposobem finalnym efektem chęci pomocy, działania, zaangażowania i wsparcia wielu osób są Dni Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych, które odbędą się w 6 miejscowościach. Piotr Jacyno jest silnie związany z harcerstwem, co naturalnie pociągnęło za sobą włączenie się jego przyjaciół i znajomych z tego środowiska. Wielu zaangażowanych w działania to także osoby, które w przeszłości poznały Piotra, gdy to on na ich zaproszenie brał udział w koncertach charytatywnych na rzecz innych ludzi.


„W życiu mam trzy pasje. Harcerstwo, którego nie zostawię do końca życia, muzykowanie i śpiewanie oraz moją rodzinę” mówi o sobie Piotr Jacyno. Dzieli się swoim talentem pomagając innym. Nigdy nie odmówił udziału w koncercie, śpiewał dla każdego, kto potrzebował pomocy. Pod koniec zeszłego roku Piotr usłyszał przerażającą diagnozę, jaką jest ostra białaczka limfoblastyczna. Chemioterapia oraz wielotygodniowe leczenie pozwoliło jemu oraz jego najbliższemu środowisku – harcerstwu oraz znajomym – zrozumieć, że często jedyną szansą na pokonanie tej choroby jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Być może w przyszłości będzie to jedyna szansa i dla niego samego. Dlatego Piotr oraz przyjaciele postanowili działać. Akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dedykowane Piotrowi i Innym odbędą się w Malborku, Suszu, Sztumie, Nowym Stawie i Dzierzgoniu. Drodzy mieszkańcy, teraz czekamy na Was! Przyjdź! Zarejestruj się! Być może to Ty uratujesz komuś życie!


alt

Podczas spotkania z mediami w sprawie nagłośnienia akcji. Po lewej, przy stole, Sławomir Kochanowicz z Malborka, który w 2015 roku został dawcą rzeczywistym ratując dzięki temu życie innego człowieka.


Sercem działań jest Malbork – miasto, w którym Piotr mieszka. Patronat honorowy nad akcją objął Burmistrz Miasta, Marek Charzewski. Poza przyjaciółmi Piotra czynnie włączyli się przedstawiciele Urzędu Miasta, władze kościoła, Centrum Kultury, szkoły, służby mundurowe oraz przedstawiciele wielu instytucji. Podobnie jest w innych miejscowościach. W Suszu inicjatorami akcji są Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II oraz Harcerski Klub Ratowniczy w Suszu. W Sztumie i Nowym Stawie inicjatywę podjęły Sztumskie Centrum Kultury oraz Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki. W Dzierzgoniu Dzień Dawcy odbędzie się podczas Rodzinnego Pikniku, a w Nowym Dworze Gdańskim w akcję włączy się jedna ze szkół. We wszystkich miejscowościach zaangażowani są znajomi i przyjaciele Piotrka oraz dziesiątki osób chcące pomóc Innym.


Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 995.000 potencjalnych Dawców, i ponad 27 milionów w bazach na całym świecie – wielu Pacjentów nadal nie znajduje swoich genetycznych bliźniaków.


Piotr, jego przyjaciele i znajomi wiedzą jak bardzo potrzebna jest edukacja w zakresie dawstwa szpiku oraz organizacja takich akcji jak te w Malborku, Suszu, Sztumie, Nowym Stawie, Dzierzgoniu i Nowym Dworze Gdańskim.


altPrzygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą. Tysiące ulotek, plakaty, zaangażowane lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media, które wspierają działania - wszystko po to, aby dać szansę na życie potrzebującym przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego Pacjentom. Drodzy mieszkańcy teraz liczymy na wasze zaangażowanie!


Rejestracja podczas Dni Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. W akcji wezmą udział dziesiątki wolontariuszy.


Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Dzierzgoń:

Data: 30 kwietnia 2016

Godzina: 11:00-17:00

Miejsce: „Orlik”

Adres: ul. Zawadzkiego, Dzierzgoń


Sztum:

Data: 3 maja 2016

Godzina: 12:00- 17:00

Miejsce: Plac przed Urzędem Miasta i Gminy

Adres: ul. Mickiewicza 39, Sztum


Malbork:

Data: 7 maja 2016

Godzina: 10:00 - 16:00

Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej

Adres: ul. Tadeusza Kościuszki 54, Malbork

Data: 8 maja 2016

Godzina: 10:00 - 16:00

Miejsce: Intermarche

Adres: Tadeusza Kotarbińskiego 14, Malbork


Susz:

Data: 8 maja 2016

Godzina: 10:00-16:00

Miejsce: Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II

Adres: ul. Piastowska 5, Susz


Nowy Staw

Data: 8 maja 2016

Godzina: 09:30-16:30

Miejsce: Galeria Żuławska

Adres: ul. Tadeusza Kościuszki, Nowy Staw


Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Zebrał Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież