Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Trefl rozbił Asseco Resovię
środa, 13 listopada 2019 23:00
Trefl rozbił Asseco Resovię
Po bardzo dobrej grze siatkarze Trefla rozbili w ERGO Arena Asseco Res ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Przygotowania do „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 kwietnia 2016 20:57

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą. Akcje rejestracji potencjalnych Dawców odbędą się w Malborku, Sztumie, Nowym Stawie, Suszu, Dzierzgoniu a także w Nowym Dworze Gdańskim. Przyjaciele, znajomi, rodzina oraz Piotr liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności zaangażowanych miast.   


- Po to organizujemy te działania, by jak największa liczba mieszkańców rozważyła czy chce stać się potencjalnym dawcą - mówi Marek Charzewski burmistrz Malborka, szczególny orędownik dni dawcy szpiku i komórek macierzystych.  


alt

Marek Charzewski, burmistrz Malborka, jest orędownikiem dni dawcy szpiku i komórek macierzystych- Zapraszamy mieszkańców Malborka na prelekcję na temat przeszczepu szpiku kości w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej przed "Dniami Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych". Te odbędą się w Malborku 7 i 8 maja br. Prelekcję poprowadzi burmistrz Marek Charzewski wraz ze Sławomirem Kochanowiczem z Malborka, który w 2015 roku został dawcą rzeczywistym. Wokół dawstwa komórek macierzystych narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać ludzi do rejestrowania się w bazie, dlatego tak ważne jest, aby szeroko informować o prawdziwym przebiegu tego procesu - informuje Katarzyna Fabiańska. - Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 kwietnia o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej nr 9.


Już odbywają się spotkania informacyjne, organizatorów z mediami, z potencjalnymi dawcami. Akcja zatacza coraz większe kręgi, coraz więcej instytucji do niej przystępuje.


- To jest jak fala przypływu świadomości jakie to ważne, jak możemy pomagać innym. Nigdy nie jest wiadomo co nam może się przydarzyć, czy my, lub nasi bliscy będą może potrzebować pomocy. To świadomość że komuś dajemy nową szansę na życie - komentuje jedna z uczestniczek takiego spotkania.


- Chcemy jak najszerzej dotrzeć do mieszkańców okolicznych miast z edukacją, a przede wszystkim do Malbczyków. Bowiem tu będzie centrum i serce całej akcji - powiedziała Ewa Nawrot koordynatorka ds. rekrutacji dawców z Fundacji DKMS.


alt

Ewa Nawrot, koordynator z Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, na spotkaniu informującym o akcji z centrum w MalborkuGdy pojawiła się informacja o tym, że Piotr Jacyno jest chory na białaczkę do Fundacji DKMS Polska zaczęły zgłaszać się osoby z pytaniem, czy mogą cokolwiek zrobić? Czy mogą zorganizować Dzień Dawcy Szpiku? Tym sposobem finalnym efektem chęci pomocy, działania, zaangażowania i wsparcia wielu osób są Dni Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych, które odbędą się w 6 miejscowościach. Piotr Jacyno jest silnie związany z harcerstwem, co naturalnie pociągnęło za sobą włączenie się jego przyjaciół i znajomych z tego środowiska. Wielu zaangażowanych w działania to także osoby, które w przeszłości poznały Piotra, gdy to on na ich zaproszenie brał udział w koncertach charytatywnych na rzecz innych ludzi.


„W życiu mam trzy pasje. Harcerstwo, którego nie zostawię do końca życia, muzykowanie i śpiewanie oraz moją rodzinę” mówi o sobie Piotr Jacyno. Dzieli się swoim talentem pomagając innym. Nigdy nie odmówił udziału w koncercie, śpiewał dla każdego, kto potrzebował pomocy. Pod koniec zeszłego roku Piotr usłyszał przerażającą diagnozę, jaką jest ostra białaczka limfoblastyczna. Chemioterapia oraz wielotygodniowe leczenie pozwoliło jemu oraz jego najbliższemu środowisku – harcerstwu oraz znajomym – zrozumieć, że często jedyną szansą na pokonanie tej choroby jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Być może w przyszłości będzie to jedyna szansa i dla niego samego. Dlatego Piotr oraz przyjaciele postanowili działać. Akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dedykowane Piotrowi i Innym odbędą się w Malborku, Suszu, Sztumie, Nowym Stawie i Dzierzgoniu. Drodzy mieszkańcy, teraz czekamy na Was! Przyjdź! Zarejestruj się! Być może to Ty uratujesz komuś życie!


alt

Podczas spotkania z mediami w sprawie nagłośnienia akcji. Po lewej, przy stole, Sławomir Kochanowicz z Malborka, który w 2015 roku został dawcą rzeczywistym ratując dzięki temu życie innego człowieka.


Sercem działań jest Malbork – miasto, w którym Piotr mieszka. Patronat honorowy nad akcją objął Burmistrz Miasta, Marek Charzewski. Poza przyjaciółmi Piotra czynnie włączyli się przedstawiciele Urzędu Miasta, władze kościoła, Centrum Kultury, szkoły, służby mundurowe oraz przedstawiciele wielu instytucji. Podobnie jest w innych miejscowościach. W Suszu inicjatorami akcji są Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II oraz Harcerski Klub Ratowniczy w Suszu. W Sztumie i Nowym Stawie inicjatywę podjęły Sztumskie Centrum Kultury oraz Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki. W Dzierzgoniu Dzień Dawcy odbędzie się podczas Rodzinnego Pikniku, a w Nowym Dworze Gdańskim w akcję włączy się jedna ze szkół. We wszystkich miejscowościach zaangażowani są znajomi i przyjaciele Piotrka oraz dziesiątki osób chcące pomóc Innym.


Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 995.000 potencjalnych Dawców, i ponad 27 milionów w bazach na całym świecie – wielu Pacjentów nadal nie znajduje swoich genetycznych bliźniaków.


Piotr, jego przyjaciele i znajomi wiedzą jak bardzo potrzebna jest edukacja w zakresie dawstwa szpiku oraz organizacja takich akcji jak te w Malborku, Suszu, Sztumie, Nowym Stawie, Dzierzgoniu i Nowym Dworze Gdańskim.


altPrzygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych” ruszyły pełną parą. Tysiące ulotek, plakaty, zaangażowane lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media, które wspierają działania - wszystko po to, aby dać szansę na życie potrzebującym przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego Pacjentom. Drodzy mieszkańcy teraz liczymy na wasze zaangażowanie!


Rejestracja podczas Dni Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. W akcji wezmą udział dziesiątki wolontariuszy.


Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Dzierzgoń:

Data: 30 kwietnia 2016

Godzina: 11:00-17:00

Miejsce: „Orlik”

Adres: ul. Zawadzkiego, Dzierzgoń


Sztum:

Data: 3 maja 2016

Godzina: 12:00- 17:00

Miejsce: Plac przed Urzędem Miasta i Gminy

Adres: ul. Mickiewicza 39, Sztum


Malbork:

Data: 7 maja 2016

Godzina: 10:00 - 16:00

Miejsce: Centrum Informacji Turystycznej

Adres: ul. Tadeusza Kościuszki 54, Malbork

Data: 8 maja 2016

Godzina: 10:00 - 16:00

Miejsce: Intermarche

Adres: Tadeusza Kotarbińskiego 14, Malbork


Susz:

Data: 8 maja 2016

Godzina: 10:00-16:00

Miejsce: Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II

Adres: ul. Piastowska 5, Susz


Nowy Staw

Data: 8 maja 2016

Godzina: 09:30-16:30

Miejsce: Galeria Żuławska

Adres: ul. Tadeusza Kościuszki, Nowy Staw


Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Zebrał Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież