Rachunek za nowe kodeksy pracy: skręt ku liberalizmowi? » Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy do 15 marca br. zakończy przygotowanie projektów kodeksów indywidu... Mównica bezpłatna - rzecznik na służbie » Służbowy samochód, służbowy rzecznik, mównica w foyer Europejskiego Centrum Solidarności. Obywatel P... Sławomir Neumann: Adamowicz miał swoje powody by kandydować » Z posłem Sławomirem Neumannem, liderem Platformy Obywatelskiej na Pomorzu rozmawia Artur S. Górski- ... Grzegorz Strzelczyk: Miasto nie jest biznesmenem » Z Grzegorzem Strzelczykiem, radnym PiS rozmawia Artur S. Górski- Czy dzieciom i młodzieży z Gdańska ... Ponad 8 mln złotych na reklamy Gdańska - prof. Czauderna pyta prezyden... » Dobra propaganda, to propaganda skuteczna. Liczona ilością odsłon stron i podstron, materiałów zamie... Bunt gdańskiego barona - Adamowicz sam(o)rządzi » Oskarżony o składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych i podejrzewany o oszustwa podatkowe,pozb... Beton na boiskach AWFiS » Maklerzy umysłów czy Parceli Dziwna sytuacja w oliwskiej AWFiS. Na wniosek uczelni procedowany j... Oświadczenie Piotra Dudy » Koleżanki i Koledzy, Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność", cora... J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! » Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezydenta Sopotu. -W programie na ż... Co ustali prokurator? - Grunwaldzka 597 » Sprzedaż przy ul. Grunwaldzkiej 597 w Oliwie jest badana przez prokuraturę. Sprawdzana jest sama tra...
Reklama

alt- Czekamy na rozporządzenie ministra, bo nie wiemy co dalej - tłumaczy Janusz Staniszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Na drogach województwa mamy ogółem ponad siedemdziesiąt masztów, na których można umieszczać fotoradary. Policja dysponuje tylko sześcioma urządzeniami, kolejne 24 znajdują się w rękach samorządów - wylicza. Mało czytelne prawo rodzi pytanie, co właściwie ma zniknąć z polskich dróg.

Bezwzględnie zniknąć mają atrapy urządzeń.
- Trudno oszacować ile atrap znajduje się na pomorskich drogach. To nie policja je tam umieściła, ale samorządy i zarządcy dróg - wyjaśnia Staniszewski. - Te atrapy miały działać jako straszak na kierowców, by zapobiegać wykroczeniom, podobnie jak atrapy samochodów policyjnych, które wcześniej pojawiały się przy drogach. Często nietrudno odróżnić je od prawdziwych masztów, bo bardziej przypominają karmniki do ptaków. - podkreśla naczelnik.
Najwięcej takich atrap w naszym województwie rozlokowanych zostało wzdłuż drogi 216 na Półwysep Helski.


alt


Problemem są jednak puste maszty. Skoro w województwie działa 30 urządzeń, a masztów jest ponad 70, każdego dnia ponad 40 masztów stoi pustych, czy oznacza to, że muszą zostać zlikwidowane?
- Tego nie wiemy, ale zakładając, że tak właśnie ma być, mam pytanie: jeżeli któreś z urządzeń zostanie wysłane do naprawy albo legalizacji, to czy pusty maszt także będzie musiał zniknąć? - zastanawia się Staniszewski.
 
Ustawa, która weszła w życie 31 grudnia 2010 r. mówi, że wszystkie fotoradary należące do policji i zarządców dróg mają trafić w zarządzanie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak zapewnia Staniszewski wymagany wykaz urządzeń już trafił do GITD.
- Docelowo nie będzie pustych masztów, fotoradary będą stały  tylko tam, gdzie rzeczywiście jest niebezpiecznie - wyjaśnia dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu. -  Zweryfikujemy miejsca, w których są maszty i usuniemy te niepotrzebne. Do momentu, gdy nie będziemy mieli wystarczającej liczby urządzeń by znalazły się na każdym maszcie, nieużywane obudowy i znaki informujące o kontroli fotoradarowej pozostaną zakryte.
Rzecznik podkreśla jednak, że Inspekcja nie przejmie w zarządzanie wszystkich fotoradarów. Wiele pozostanie w zarządzaniu straży gminnych i miejskich. Tylko w Województwie Pomorskim będą to 24 urządzenia.

Nie do końca wiadomo, kiedy przepisy znowelizowanej ustawy wejdą w życie, ale (wciąż nie przyjęty) projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury, dotyczący nowych regulacji mówi, że zarządcy dróg będą musieli zgłosić lokalizacje urządzeń do 31 grudnia 2011, Główny Inspektorat rozpatrzy wnioski do końca lipca 2012, a niezaakceptowane radary muszą zniknąć do końca grudnia 2012.

Jacek Wierciński
foto: Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezy ...
J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Prezydenci ministrów Prezydenci ministrów
Mateusz Morawiecki został 16 - a właściwie 17, bo M.F. Rakowski, kt ...
Prezydenci ministrów
Jagiellonia rozbiła bezbarwną Lechię - wynik Jagiellonia rozbiła bezbarwną Lechię - wynik
Kolejny słaby mecz zagrali piłkarze Lechii. Biało-zieloni przegrali ...
Jagiellonia rozbiła bezbarwną Lechię - wynik

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rosvita Stern: Kocham Sopot Rosvita Stern: Kocham Sopot
Tragiczne wspomnienia pani Rosvity wywołują olbrzymie emocje i nie p ...
Rosvita Stern: Kocham Sopot

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...
Odkrywanie tajemnic spod ogona

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Program ferii z GZSiSS
Młody jazz 3-miasta Młody jazz 3-miasta
21 lipca w Ogrodzie Muzeum Miasta Sopotu wystąpi Tomasz Chyła Quinte ...
Młody jazz 3-miasta
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II 30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam