Gdynia: Ludzie żyją w strachu - protest przeciwko bezradności państwa... » O gdyńskim Wzgórzu Orlicz-Dreszera znowu zrobiło się głośno, ponownie doszło tam do napaści na miesz... Dodatkowy milion lat życia na Pomorzu w zasięgu ręki » Podczas Gminnych Dni Seniora, odbywających się 16 listopada w Skarszewach, odbyła się inauguracja pi... Medale i odznaczenia z okazji 50-lecia pomorskiego WOPR » Z okazji jubileuszu 50-lecia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sali Okrągłej Urzędu Marsz... W spór artystów z dyrektorem w Operze Bałtyckiej włączył się rząd » W liście do związkowców wicepremier Piotr Gliński poinformował, że zwrócił się do marszałka Mieczysł... Dowiedz się jak nie dać się rakowi! » O profilaktyce i edukacji dotyczącej raka płuc będą rozmawiać zaproszeni eksperci podczas interdyscy... Prokurator przygląda się madryckiej eskapadzie gdańskich urzędników » Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowyc... Gdańska pikieta przeciwko faszyzmowi » „Nacjonalizm zabija”, „Stop rasizmowi” – z takimi hasłami pikietowali uczestnicy happeningu, który o... Ostrzał Muzeum II Wojny Światowej » Delegatura CBA w Gdańsku prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, śledztwo dotyczące ... Pomorscy uczniowie dyskutowali o sztucznej inteligencji » Około 300 uczniów z Pomorza wzięło udział w I Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej "Sztuczna... Oświadczenie Wojewody Pomorskiego » Oświadczenie Wojewody Pomorskiego odnoszące się do przegłosowania w Parlamencie Europejskim rezolucj...
Reklama

alt- Czekamy na rozporządzenie ministra, bo nie wiemy co dalej - tłumaczy Janusz Staniszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Na drogach województwa mamy ogółem ponad siedemdziesiąt masztów, na których można umieszczać fotoradary. Policja dysponuje tylko sześcioma urządzeniami, kolejne 24 znajdują się w rękach samorządów - wylicza. Mało czytelne prawo rodzi pytanie, co właściwie ma zniknąć z polskich dróg.

Bezwzględnie zniknąć mają atrapy urządzeń.
- Trudno oszacować ile atrap znajduje się na pomorskich drogach. To nie policja je tam umieściła, ale samorządy i zarządcy dróg - wyjaśnia Staniszewski. - Te atrapy miały działać jako straszak na kierowców, by zapobiegać wykroczeniom, podobnie jak atrapy samochodów policyjnych, które wcześniej pojawiały się przy drogach. Często nietrudno odróżnić je od prawdziwych masztów, bo bardziej przypominają karmniki do ptaków. - podkreśla naczelnik.
Najwięcej takich atrap w naszym województwie rozlokowanych zostało wzdłuż drogi 216 na Półwysep Helski.


alt


Problemem są jednak puste maszty. Skoro w województwie działa 30 urządzeń, a masztów jest ponad 70, każdego dnia ponad 40 masztów stoi pustych, czy oznacza to, że muszą zostać zlikwidowane?
- Tego nie wiemy, ale zakładając, że tak właśnie ma być, mam pytanie: jeżeli któreś z urządzeń zostanie wysłane do naprawy albo legalizacji, to czy pusty maszt także będzie musiał zniknąć? - zastanawia się Staniszewski.
 
Ustawa, która weszła w życie 31 grudnia 2010 r. mówi, że wszystkie fotoradary należące do policji i zarządców dróg mają trafić w zarządzanie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak zapewnia Staniszewski wymagany wykaz urządzeń już trafił do GITD.
- Docelowo nie będzie pustych masztów, fotoradary będą stały  tylko tam, gdzie rzeczywiście jest niebezpiecznie - wyjaśnia dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu. -  Zweryfikujemy miejsca, w których są maszty i usuniemy te niepotrzebne. Do momentu, gdy nie będziemy mieli wystarczającej liczby urządzeń by znalazły się na każdym maszcie, nieużywane obudowy i znaki informujące o kontroli fotoradarowej pozostaną zakryte.
Rzecznik podkreśla jednak, że Inspekcja nie przejmie w zarządzanie wszystkich fotoradarów. Wiele pozostanie w zarządzaniu straży gminnych i miejskich. Tylko w Województwie Pomorskim będą to 24 urządzenia.

Nie do końca wiadomo, kiedy przepisy znowelizowanej ustawy wejdą w życie, ale (wciąż nie przyjęty) projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury, dotyczący nowych regulacji mówi, że zarządcy dróg będą musieli zgłosić lokalizacje urządzeń do 31 grudnia 2011, Główny Inspektorat rozpatrzy wnioski do końca lipca 2012, a niezaakceptowane radary muszą zniknąć do końca grudnia 2012.

Jacek Wierciński
foto: Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Galeria Sztuki Gdańskiej


20150209_180452.jpg

W obiektywie Macieja Kostuna


2_neptun.jpg

Sport w szkole

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam