Talent w roli głównej » Centrum Rozwoju Talentów, jak sama nazwa wskazuje, stawia na pracę z talentami i mocnymi stronami. O... Piłkarski eksponat miesiąca w MIIWŚ » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z toczącymi się piłkarskimi zmaganiami na Mundialu w R... Strategia Lampedusy - PO z Wałęsą o Gdańsk » Jarosław Wałęsa, europoseł PO, b. poseł do Sejmu RP, kandydatem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesne... Zmarła Olga Krzyżanowska » W wieku 88 lat zmarła Olga Krzyżanowska polska polityk, działaczka społeczna, lekarka. Była posłanką... Prezesi prezydenta - gdański konwój dostatku » Bez pomocy posła Krzysztofa Brejzy (PO) "Gazeta Gdańska" ujawnia dobrobyt panujący w strefie gospoda... Waldemar Bartelik: Sport czy polityka - sukces rodzi się w głowie » Z Waldemarem Bartelikiem, byłym prezesem Energa SA, byłym reprezentantem Polski i zawodnikiem drużyn... Ksiądz motocyklista zginął w wypadku drogowym » Ksiądz Bogdan Pulczyński zginął w poniedziałek rano w wypadku drogowym na trasie Kłanino – Sulicice.... 10. urodziny Filii Gdańskiej WiMBP » Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku obchodziła 10. urodziny. W ci... Radio Gdańsk świętowało 73. urodziny » Radio Gdańsk ma 73 lata. Podczas urodzinowej gali w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna nagrodzon... Festyn z okazji 10-lecia Fundacji "Autyzm bez Tabu" » W dniu 30 czerwca Fundacja "Autyzm bez Tabu" organizuje Festyn rodzinny z okazji 10-lecia jej powsta...
Reklama
Strategia Lampedusy - PO z Wałęsą o Gdańsk
sobota, 23 czerwca 2018 14:15
Strategia Lampedusy - PO z Wałęsą o Gdańsk
Jarosław Wałęsa, europoseł PO, b. poseł do Sejmu RP, kandydatem P ...
Arka rozpoczyna sezon od sparingowego zwycięstwa
sobota, 23 czerwca 2018 14:50
Arka rozpoczyna sezon od sparingowego zwycięstwa
Po kilku dniach przygotowań, w tym badaniach i testach, odbył się p ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dzieje się w Gdańsku...
sobota, 16 czerwca 2018 13:45
Dzieje się w Gdańsku...
Rzeźbiarz Stanisław Gierada w Europejskim Centrum Solidarności, mal ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

alt- Czekamy na rozporządzenie ministra, bo nie wiemy co dalej - tłumaczy Janusz Staniszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Na drogach województwa mamy ogółem ponad siedemdziesiąt masztów, na których można umieszczać fotoradary. Policja dysponuje tylko sześcioma urządzeniami, kolejne 24 znajdują się w rękach samorządów - wylicza. Mało czytelne prawo rodzi pytanie, co właściwie ma zniknąć z polskich dróg.

Bezwzględnie zniknąć mają atrapy urządzeń.
- Trudno oszacować ile atrap znajduje się na pomorskich drogach. To nie policja je tam umieściła, ale samorządy i zarządcy dróg - wyjaśnia Staniszewski. - Te atrapy miały działać jako straszak na kierowców, by zapobiegać wykroczeniom, podobnie jak atrapy samochodów policyjnych, które wcześniej pojawiały się przy drogach. Często nietrudno odróżnić je od prawdziwych masztów, bo bardziej przypominają karmniki do ptaków. - podkreśla naczelnik.
Najwięcej takich atrap w naszym województwie rozlokowanych zostało wzdłuż drogi 216 na Półwysep Helski.


alt


Problemem są jednak puste maszty. Skoro w województwie działa 30 urządzeń, a masztów jest ponad 70, każdego dnia ponad 40 masztów stoi pustych, czy oznacza to, że muszą zostać zlikwidowane?
- Tego nie wiemy, ale zakładając, że tak właśnie ma być, mam pytanie: jeżeli któreś z urządzeń zostanie wysłane do naprawy albo legalizacji, to czy pusty maszt także będzie musiał zniknąć? - zastanawia się Staniszewski.
 
Ustawa, która weszła w życie 31 grudnia 2010 r. mówi, że wszystkie fotoradary należące do policji i zarządców dróg mają trafić w zarządzanie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak zapewnia Staniszewski wymagany wykaz urządzeń już trafił do GITD.
- Docelowo nie będzie pustych masztów, fotoradary będą stały  tylko tam, gdzie rzeczywiście jest niebezpiecznie - wyjaśnia dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu. -  Zweryfikujemy miejsca, w których są maszty i usuniemy te niepotrzebne. Do momentu, gdy nie będziemy mieli wystarczającej liczby urządzeń by znalazły się na każdym maszcie, nieużywane obudowy i znaki informujące o kontroli fotoradarowej pozostaną zakryte.
Rzecznik podkreśla jednak, że Inspekcja nie przejmie w zarządzanie wszystkich fotoradarów. Wiele pozostanie w zarządzaniu straży gminnych i miejskich. Tylko w Województwie Pomorskim będą to 24 urządzenia.

Nie do końca wiadomo, kiedy przepisy znowelizowanej ustawy wejdą w życie, ale (wciąż nie przyjęty) projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury, dotyczący nowych regulacji mówi, że zarządcy dróg będą musieli zgłosić lokalizacje urządzeń do 31 grudnia 2011, Główny Inspektorat rozpatrzy wnioski do końca lipca 2012, a niezaakceptowane radary muszą zniknąć do końca grudnia 2012.

Jacek Wierciński
foto: Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Stop Fotoradarom 2013-01-09 07:58
http://www.facebook.com/stop.fotoradarom.stacjonarnym.i.mobilnym Polecam takie akcje
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież