PKN Orlen ma plan ekspansji. Połączenie z Lotosem to pierwszy krok » Daniel Obajtek, były wójt Pcimia i były prezes ENERGA SA, obecnie prezes zarządu PKN Orlen uważa, że... Kacper Płażyński przedstawił swoją drużynę » Kacper Płażyński, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, przed siedzibą Rady Miasta pr... III Gdański Piknik Patriotyczny » Na terenie Sali BHP odbył się III Gdański Piknik Patriotyczny. - Głównym przesłaniem tej edycji Pikn... Korekty PiS do sejmiku i rady miasta - Kanthak i Rabenda liderami? » Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta Gdańska", na listach Prawa i Sprawiedliwości do rady miast... Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta.... » Wielu z nas skorzysta lub skorzystało z usług linii lotniczych. Przeloty już dawno przestały być eks... Melodie wyborcze Piekarskiego » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, historykiem i politologiem, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu ... Wojewoda pomorski zabrał się za usuwanie resztek reliktów poprzedniego... » Wojewoda pomorski Dariusz Drelich na podstawie ustawy obowiązującej od dnia 1 kwietnia 2016 r. o zak... Gdański magistrat wydaje fortunę na porady prawne » Gdańska Palestra doradza gdańskim urzędnikom, bo zespół miejskich prawników nie wystarczy. Nie dość,... Tłumy odwiedziły kiermasz „Jesień w ogrodzie” » Tłumy gości odwiedziły stoiska około stu Wystawców, którzy wzięli udział w ósmej edycji kiermaszu og... Przed III edycją Gdańskiego Pikniku Patriotycznego » W niedzielę 16 września 2018 roku odbędzie się III Gdański Piknik Patriotyczny. Wydarzenie rozpoczni...
Reklama
Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta...
piątek, 14 września 2018 12:55
Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta...
Wielu z nas skorzysta lub skorzystało z usług linii lotniczych. Prze ...
Wisła zmyła Lechię z fotela lidera
niedziela, 16 września 2018 19:57
Wisła zmyła Lechię z fotela lidera
Na ósmej kolejce zakończyła się dobra passa Lechii. Podopieczni Pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Po wystawie prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa
niedziela, 09 września 2018 17:26
Po wystawie prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa
Dobiegły końca wakacje. Tradycyjnie w Gdańsku odbyło się wiele ci ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

alt- Czekamy na rozporządzenie ministra, bo nie wiemy co dalej - tłumaczy Janusz Staniszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Na drogach województwa mamy ogółem ponad siedemdziesiąt masztów, na których można umieszczać fotoradary. Policja dysponuje tylko sześcioma urządzeniami, kolejne 24 znajdują się w rękach samorządów - wylicza. Mało czytelne prawo rodzi pytanie, co właściwie ma zniknąć z polskich dróg.

Bezwzględnie zniknąć mają atrapy urządzeń.
- Trudno oszacować ile atrap znajduje się na pomorskich drogach. To nie policja je tam umieściła, ale samorządy i zarządcy dróg - wyjaśnia Staniszewski. - Te atrapy miały działać jako straszak na kierowców, by zapobiegać wykroczeniom, podobnie jak atrapy samochodów policyjnych, które wcześniej pojawiały się przy drogach. Często nietrudno odróżnić je od prawdziwych masztów, bo bardziej przypominają karmniki do ptaków. - podkreśla naczelnik.
Najwięcej takich atrap w naszym województwie rozlokowanych zostało wzdłuż drogi 216 na Półwysep Helski.


alt


Problemem są jednak puste maszty. Skoro w województwie działa 30 urządzeń, a masztów jest ponad 70, każdego dnia ponad 40 masztów stoi pustych, czy oznacza to, że muszą zostać zlikwidowane?
- Tego nie wiemy, ale zakładając, że tak właśnie ma być, mam pytanie: jeżeli któreś z urządzeń zostanie wysłane do naprawy albo legalizacji, to czy pusty maszt także będzie musiał zniknąć? - zastanawia się Staniszewski.
 
Ustawa, która weszła w życie 31 grudnia 2010 r. mówi, że wszystkie fotoradary należące do policji i zarządców dróg mają trafić w zarządzanie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak zapewnia Staniszewski wymagany wykaz urządzeń już trafił do GITD.
- Docelowo nie będzie pustych masztów, fotoradary będą stały  tylko tam, gdzie rzeczywiście jest niebezpiecznie - wyjaśnia dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu. -  Zweryfikujemy miejsca, w których są maszty i usuniemy te niepotrzebne. Do momentu, gdy nie będziemy mieli wystarczającej liczby urządzeń by znalazły się na każdym maszcie, nieużywane obudowy i znaki informujące o kontroli fotoradarowej pozostaną zakryte.
Rzecznik podkreśla jednak, że Inspekcja nie przejmie w zarządzanie wszystkich fotoradarów. Wiele pozostanie w zarządzaniu straży gminnych i miejskich. Tylko w Województwie Pomorskim będą to 24 urządzenia.

Nie do końca wiadomo, kiedy przepisy znowelizowanej ustawy wejdą w życie, ale (wciąż nie przyjęty) projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury, dotyczący nowych regulacji mówi, że zarządcy dróg będą musieli zgłosić lokalizacje urządzeń do 31 grudnia 2011, Główny Inspektorat rozpatrzy wnioski do końca lipca 2012, a niezaakceptowane radary muszą zniknąć do końca grudnia 2012.

Jacek Wierciński
foto: Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Stop Fotoradarom 2013-01-09 07:58
http://www.facebook.com/stop.fotoradarom.stacjonarnym.i.mobilnym Polecam takie akcje
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież