PKN Orlen ma plan ekspansji. Połączenie z Lotosem to pierwszy krok » Daniel Obajtek, były wójt Pcimia i były prezes ENERGA SA, obecnie prezes zarządu PKN Orlen uważa, że... Kacper Płażyński przedstawił swoją drużynę » Kacper Płażyński, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, przed siedzibą Rady Miasta pr... III Gdański Piknik Patriotyczny » Na terenie Sali BHP odbył się III Gdański Piknik Patriotyczny. - Głównym przesłaniem tej edycji Pikn... Korekty PiS do sejmiku i rady miasta - Kanthak i Rabenda liderami? » Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta Gdańska", na listach Prawa i Sprawiedliwości do rady miast... Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta.... » Wielu z nas skorzysta lub skorzystało z usług linii lotniczych. Przeloty już dawno przestały być eks... Melodie wyborcze Piekarskiego » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, historykiem i politologiem, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu ... Wojewoda pomorski zabrał się za usuwanie resztek reliktów poprzedniego... » Wojewoda pomorski Dariusz Drelich na podstawie ustawy obowiązującej od dnia 1 kwietnia 2016 r. o zak... Gdański magistrat wydaje fortunę na porady prawne » Gdańska Palestra doradza gdańskim urzędnikom, bo zespół miejskich prawników nie wystarczy. Nie dość,... Tłumy odwiedziły kiermasz „Jesień w ogrodzie” » Tłumy gości odwiedziły stoiska około stu Wystawców, którzy wzięli udział w ósmej edycji kiermaszu og... Przed III edycją Gdańskiego Pikniku Patriotycznego » W niedzielę 16 września 2018 roku odbędzie się III Gdański Piknik Patriotyczny. Wydarzenie rozpoczni...
Reklama
Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta...
piątek, 14 września 2018 12:55
Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta...
Wielu z nas skorzysta lub skorzystało z usług linii lotniczych. Prze ...
Wisła zmyła Lechię z fotela lidera
niedziela, 16 września 2018 19:57
Wisła zmyła Lechię z fotela lidera
Na ósmej kolejce zakończyła się dobra passa Lechii. Podopieczni Pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Po wystawie prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa
niedziela, 09 września 2018 17:26
Po wystawie prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa
Dobiegły końca wakacje. Tradycyjnie w Gdańsku odbyło się wiele ci ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

altSaperzy pracujący nad rozminowywaniem terenu pod budowę Kolei Metropolitalnej każdego dnia znajdują amunicję i niewypały z drugiej wojny światowej. We wtorek pracowali na dawnym nasypie kolejowym przy pętli tramwajowej Strzyża. Znaleźli ponad tysiąc sztuk amunicji, granaty, łuski, pociski do moździerzy i wyrzutnię panzerfaust.

alt

- To właściwie pierwszy etap budowy Kolei Metropolitalnej po powstaniu projektu - tłumaczy Piotr Bik, właściciel firmy Explosive, która zajmuje się oczyszczaniem terenu pod przyszłą kolej z pozostawionego mienia wojskowego. - Często znajdujemy tak zwaną „biżuterię kolejową”, czyli śruby, odpady i druty, które pozostały po funkcjonującej tu dawniej kolei i dzikie wysypiska śmieci. Warto pamiętać, że nasypy, na których pracujemy obecnie, były obiektami strategicznymi w trakcie drugiej wojny światowej, a przebiegające nad ulicą wiadukty zostały wysadzone przez Niemców razem ze stojącymi na nich lokomotywami, żeby powstrzymać nacierające wojska - tłumaczy.

alt

Praca saperów to jednak nie tylko wykrywacze metali.
- Badamy dokumentację historyczną dotyczącą terenów, na których pracujemy – opowiada Bik. - Są miejsca, gdzie znajdujemy naprawdę wiele amunicji, jak nasyp. Tylko dziś natrafiliśmy na stanowiska obronne karabinów maszynowych, gdzie zabezpieczyliśmy ponad tysiąc naboi, nie tylko do karabinów, ale też pistoletów, parabellum i radzieckich „pepeszy”, znaleźliśmy też 300 łusek po nabojach, granaty moździerzowe i ręczne, nieużywany granatnik panzerfaust i, także nieużyte, granaty ręczne porzucone najprawdopodobniej podczas ucieczki.

alt


- Jeszcze więcej udało nam się znaleźć wczoraj: pociski moździerzowe 120-150 mm, naprawdę duże i rakiety do katiuszy - opowiada saper. - To są bardzo niebezpieczne przedmioty, najczęściej mają zapalniki, są wrażliwe na bodźce, najbardziej na wysoką temperaturę, ale też drgania i nacisk mechaniczny, które zawsze wiążą się z budową. Niektóre w ogóle nie były wystrzelone, inne to „niewybuchy”, czyli pociski, które z różnych powodów nie eksplodowały uderzając w cel.  

alt


- Sprawdziliśmy dopiero 10 procent całego 16-kilometrowego odcinka, ale do końca lutego, zgodnie z planem, dojdziemy do torów przy Auchan. Przed nami wiele pracy. Na początku prac dokonaliśmy próbnych analiz fragmentów trasy, którą teraz dokładnie sprawdzamy, już wtedy znajdowaliśmy pociski - mówi Piotr Bik.

alt

wie
Fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież