Gdynia: Ludzie żyją w strachu - protest przeciwko bezradności państwa... » O gdyńskim Wzgórzu Orlicz-Dreszera znowu zrobiło się głośno, ponownie doszło tam do napaści na miesz... Dodatkowy milion lat życia na Pomorzu w zasięgu ręki » Podczas Gminnych Dni Seniora, odbywających się 16 listopada w Skarszewach, odbyła się inauguracja pi... Medale i odznaczenia z okazji 50-lecia pomorskiego WOPR » Z okazji jubileuszu 50-lecia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sali Okrągłej Urzędu Marsz... W spór artystów z dyrektorem w Operze Bałtyckiej włączył się rząd » W liście do związkowców wicepremier Piotr Gliński poinformował, że zwrócił się do marszałka Mieczysł... Dowiedz się jak nie dać się rakowi! » O profilaktyce i edukacji dotyczącej raka płuc będą rozmawiać zaproszeni eksperci podczas interdyscy... Prokurator przygląda się madryckiej eskapadzie gdańskich urzędników » Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowyc... Gdańska pikieta przeciwko faszyzmowi » „Nacjonalizm zabija”, „Stop rasizmowi” – z takimi hasłami pikietowali uczestnicy happeningu, który o... Ostrzał Muzeum II Wojny Światowej » Delegatura CBA w Gdańsku prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, śledztwo dotyczące ... Pomorscy uczniowie dyskutowali o sztucznej inteligencji » Około 300 uczniów z Pomorza wzięło udział w I Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej "Sztuczna... Oświadczenie Wojewody Pomorskiego » Oświadczenie Wojewody Pomorskiego odnoszące się do przegłosowania w Parlamencie Europejskim rezolucj...
Reklama

altSaperzy pracujący nad rozminowywaniem terenu pod budowę Kolei Metropolitalnej każdego dnia znajdują amunicję i niewypały z drugiej wojny światowej. We wtorek pracowali na dawnym nasypie kolejowym przy pętli tramwajowej Strzyża. Znaleźli ponad tysiąc sztuk amunicji, granaty, łuski, pociski do moździerzy i wyrzutnię panzerfaust.

alt

- To właściwie pierwszy etap budowy Kolei Metropolitalnej po powstaniu projektu - tłumaczy Piotr Bik, właściciel firmy Explosive, która zajmuje się oczyszczaniem terenu pod przyszłą kolej z pozostawionego mienia wojskowego. - Często znajdujemy tak zwaną „biżuterię kolejową”, czyli śruby, odpady i druty, które pozostały po funkcjonującej tu dawniej kolei i dzikie wysypiska śmieci. Warto pamiętać, że nasypy, na których pracujemy obecnie, były obiektami strategicznymi w trakcie drugiej wojny światowej, a przebiegające nad ulicą wiadukty zostały wysadzone przez Niemców razem ze stojącymi na nich lokomotywami, żeby powstrzymać nacierające wojska - tłumaczy.

alt

Praca saperów to jednak nie tylko wykrywacze metali.
- Badamy dokumentację historyczną dotyczącą terenów, na których pracujemy – opowiada Bik. - Są miejsca, gdzie znajdujemy naprawdę wiele amunicji, jak nasyp. Tylko dziś natrafiliśmy na stanowiska obronne karabinów maszynowych, gdzie zabezpieczyliśmy ponad tysiąc naboi, nie tylko do karabinów, ale też pistoletów, parabellum i radzieckich „pepeszy”, znaleźliśmy też 300 łusek po nabojach, granaty moździerzowe i ręczne, nieużywany granatnik panzerfaust i, także nieużyte, granaty ręczne porzucone najprawdopodobniej podczas ucieczki.

alt


- Jeszcze więcej udało nam się znaleźć wczoraj: pociski moździerzowe 120-150 mm, naprawdę duże i rakiety do katiuszy - opowiada saper. - To są bardzo niebezpieczne przedmioty, najczęściej mają zapalniki, są wrażliwe na bodźce, najbardziej na wysoką temperaturę, ale też drgania i nacisk mechaniczny, które zawsze wiążą się z budową. Niektóre w ogóle nie były wystrzelone, inne to „niewybuchy”, czyli pociski, które z różnych powodów nie eksplodowały uderzając w cel.  

alt


- Sprawdziliśmy dopiero 10 procent całego 16-kilometrowego odcinka, ale do końca lutego, zgodnie z planem, dojdziemy do torów przy Auchan. Przed nami wiele pracy. Na początku prac dokonaliśmy próbnych analiz fragmentów trasy, którą teraz dokładnie sprawdzamy, już wtedy znajdowaliśmy pociski - mówi Piotr Bik.

alt

wie
Fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Galeria Sztuki Gdańskiej


20150209_180452.jpg

W obiektywie Macieja Kostuna


2_neptun.jpg

Sport w szkole

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam