Rachunek za nowe kodeksy pracy: skręt ku liberalizmowi? » Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy do 15 marca br. zakończy przygotowanie projektów kodeksów indywidu... Mównica bezpłatna - rzecznik na służbie » Służbowy samochód, służbowy rzecznik, mównica w foyer Europejskiego Centrum Solidarności. Obywatel P... Sławomir Neumann: Adamowicz miał swoje powody by kandydować » Z posłem Sławomirem Neumannem, liderem Platformy Obywatelskiej na Pomorzu rozmawia Artur S. Górski- ... Grzegorz Strzelczyk: Miasto nie jest biznesmenem » Z Grzegorzem Strzelczykiem, radnym PiS rozmawia Artur S. Górski- Czy dzieciom i młodzieży z Gdańska ... Ponad 8 mln złotych na reklamy Gdańska - prof. Czauderna pyta prezyden... » Dobra propaganda, to propaganda skuteczna. Liczona ilością odsłon stron i podstron, materiałów zamie... Bunt gdańskiego barona - Adamowicz sam(o)rządzi » Oskarżony o składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych i podejrzewany o oszustwa podatkowe,pozb... Beton na boiskach AWFiS » Maklerzy umysłów czy Parceli Dziwna sytuacja w oliwskiej AWFiS. Na wniosek uczelni procedowany j... Oświadczenie Piotra Dudy » Koleżanki i Koledzy, Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność", cora... J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! » Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezydenta Sopotu. -W programie na ż... Co ustali prokurator? - Grunwaldzka 597 » Sprzedaż przy ul. Grunwaldzkiej 597 w Oliwie jest badana przez prokuraturę. Sprawdzana jest sama tra...
Reklama

altSaperzy pracujący nad rozminowywaniem terenu pod budowę Kolei Metropolitalnej każdego dnia znajdują amunicję i niewypały z drugiej wojny światowej. We wtorek pracowali na dawnym nasypie kolejowym przy pętli tramwajowej Strzyża. Znaleźli ponad tysiąc sztuk amunicji, granaty, łuski, pociski do moździerzy i wyrzutnię panzerfaust.

alt

- To właściwie pierwszy etap budowy Kolei Metropolitalnej po powstaniu projektu - tłumaczy Piotr Bik, właściciel firmy Explosive, która zajmuje się oczyszczaniem terenu pod przyszłą kolej z pozostawionego mienia wojskowego. - Często znajdujemy tak zwaną „biżuterię kolejową”, czyli śruby, odpady i druty, które pozostały po funkcjonującej tu dawniej kolei i dzikie wysypiska śmieci. Warto pamiętać, że nasypy, na których pracujemy obecnie, były obiektami strategicznymi w trakcie drugiej wojny światowej, a przebiegające nad ulicą wiadukty zostały wysadzone przez Niemców razem ze stojącymi na nich lokomotywami, żeby powstrzymać nacierające wojska - tłumaczy.

alt

Praca saperów to jednak nie tylko wykrywacze metali.
- Badamy dokumentację historyczną dotyczącą terenów, na których pracujemy – opowiada Bik. - Są miejsca, gdzie znajdujemy naprawdę wiele amunicji, jak nasyp. Tylko dziś natrafiliśmy na stanowiska obronne karabinów maszynowych, gdzie zabezpieczyliśmy ponad tysiąc naboi, nie tylko do karabinów, ale też pistoletów, parabellum i radzieckich „pepeszy”, znaleźliśmy też 300 łusek po nabojach, granaty moździerzowe i ręczne, nieużywany granatnik panzerfaust i, także nieużyte, granaty ręczne porzucone najprawdopodobniej podczas ucieczki.

alt


- Jeszcze więcej udało nam się znaleźć wczoraj: pociski moździerzowe 120-150 mm, naprawdę duże i rakiety do katiuszy - opowiada saper. - To są bardzo niebezpieczne przedmioty, najczęściej mają zapalniki, są wrażliwe na bodźce, najbardziej na wysoką temperaturę, ale też drgania i nacisk mechaniczny, które zawsze wiążą się z budową. Niektóre w ogóle nie były wystrzelone, inne to „niewybuchy”, czyli pociski, które z różnych powodów nie eksplodowały uderzając w cel.  

alt


- Sprawdziliśmy dopiero 10 procent całego 16-kilometrowego odcinka, ale do końca lutego, zgodnie z planem, dojdziemy do torów przy Auchan. Przed nami wiele pracy. Na początku prac dokonaliśmy próbnych analiz fragmentów trasy, którą teraz dokładnie sprawdzamy, już wtedy znajdowaliśmy pociski - mówi Piotr Bik.

alt

wie
Fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezy ...
J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Prezydenci ministrów Prezydenci ministrów
Mateusz Morawiecki został 16 - a właściwie 17, bo M.F. Rakowski, kt ...
Prezydenci ministrów
Jagiellonia rozbiła bezbarwną Lechię - wynik Jagiellonia rozbiła bezbarwną Lechię - wynik
Kolejny słaby mecz zagrali piłkarze Lechii. Biało-zieloni przegrali ...
Jagiellonia rozbiła bezbarwną Lechię - wynik

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rosvita Stern: Kocham Sopot Rosvita Stern: Kocham Sopot
Tragiczne wspomnienia pani Rosvity wywołują olbrzymie emocje i nie p ...
Rosvita Stern: Kocham Sopot

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...
Odkrywanie tajemnic spod ogona

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Program ferii z GZSiSS
Młody jazz 3-miasta Młody jazz 3-miasta
21 lipca w Ogrodzie Muzeum Miasta Sopotu wystąpi Tomasz Chyła Quinte ...
Młody jazz 3-miasta
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II 30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam