Talent w roli głównej » Centrum Rozwoju Talentów, jak sama nazwa wskazuje, stawia na pracę z talentami i mocnymi stronami. O... Piłkarski eksponat miesiąca w MIIWŚ » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z toczącymi się piłkarskimi zmaganiami na Mundialu w R... Strategia Lampedusy - PO z Wałęsą o Gdańsk » Jarosław Wałęsa, europoseł PO, b. poseł do Sejmu RP, kandydatem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesne... Zmarła Olga Krzyżanowska » W wieku 88 lat zmarła Olga Krzyżanowska polska polityk, działaczka społeczna, lekarka. Była posłanką... Prezesi prezydenta - gdański konwój dostatku » Bez pomocy posła Krzysztofa Brejzy (PO) "Gazeta Gdańska" ujawnia dobrobyt panujący w strefie gospoda... Waldemar Bartelik: Sport czy polityka - sukces rodzi się w głowie » Z Waldemarem Bartelikiem, byłym prezesem Energa SA, byłym reprezentantem Polski i zawodnikiem drużyn... Ksiądz motocyklista zginął w wypadku drogowym » Ksiądz Bogdan Pulczyński zginął w poniedziałek rano w wypadku drogowym na trasie Kłanino – Sulicice.... 10. urodziny Filii Gdańskiej WiMBP » Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku obchodziła 10. urodziny. W ci... Radio Gdańsk świętowało 73. urodziny » Radio Gdańsk ma 73 lata. Podczas urodzinowej gali w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna nagrodzon... Festyn z okazji 10-lecia Fundacji "Autyzm bez Tabu" » W dniu 30 czerwca Fundacja "Autyzm bez Tabu" organizuje Festyn rodzinny z okazji 10-lecia jej powsta...
Reklama
Strategia Lampedusy - PO z Wałęsą o Gdańsk
sobota, 23 czerwca 2018 14:15
Strategia Lampedusy - PO z Wałęsą o Gdańsk
Jarosław Wałęsa, europoseł PO, b. poseł do Sejmu RP, kandydatem P ...
Arka rozpoczyna sezon od sparingowego zwycięstwa
sobota, 23 czerwca 2018 14:50
Arka rozpoczyna sezon od sparingowego zwycięstwa
Po kilku dniach przygotowań, w tym badaniach i testach, odbył się p ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dzieje się w Gdańsku...
sobota, 16 czerwca 2018 13:45
Dzieje się w Gdańsku...
Rzeźbiarz Stanisław Gierada w Europejskim Centrum Solidarności, mal ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

altSaperzy pracujący nad rozminowywaniem terenu pod budowę Kolei Metropolitalnej każdego dnia znajdują amunicję i niewypały z drugiej wojny światowej. We wtorek pracowali na dawnym nasypie kolejowym przy pętli tramwajowej Strzyża. Znaleźli ponad tysiąc sztuk amunicji, granaty, łuski, pociski do moździerzy i wyrzutnię panzerfaust.

alt

- To właściwie pierwszy etap budowy Kolei Metropolitalnej po powstaniu projektu - tłumaczy Piotr Bik, właściciel firmy Explosive, która zajmuje się oczyszczaniem terenu pod przyszłą kolej z pozostawionego mienia wojskowego. - Często znajdujemy tak zwaną „biżuterię kolejową”, czyli śruby, odpady i druty, które pozostały po funkcjonującej tu dawniej kolei i dzikie wysypiska śmieci. Warto pamiętać, że nasypy, na których pracujemy obecnie, były obiektami strategicznymi w trakcie drugiej wojny światowej, a przebiegające nad ulicą wiadukty zostały wysadzone przez Niemców razem ze stojącymi na nich lokomotywami, żeby powstrzymać nacierające wojska - tłumaczy.

alt

Praca saperów to jednak nie tylko wykrywacze metali.
- Badamy dokumentację historyczną dotyczącą terenów, na których pracujemy – opowiada Bik. - Są miejsca, gdzie znajdujemy naprawdę wiele amunicji, jak nasyp. Tylko dziś natrafiliśmy na stanowiska obronne karabinów maszynowych, gdzie zabezpieczyliśmy ponad tysiąc naboi, nie tylko do karabinów, ale też pistoletów, parabellum i radzieckich „pepeszy”, znaleźliśmy też 300 łusek po nabojach, granaty moździerzowe i ręczne, nieużywany granatnik panzerfaust i, także nieużyte, granaty ręczne porzucone najprawdopodobniej podczas ucieczki.

alt


- Jeszcze więcej udało nam się znaleźć wczoraj: pociski moździerzowe 120-150 mm, naprawdę duże i rakiety do katiuszy - opowiada saper. - To są bardzo niebezpieczne przedmioty, najczęściej mają zapalniki, są wrażliwe na bodźce, najbardziej na wysoką temperaturę, ale też drgania i nacisk mechaniczny, które zawsze wiążą się z budową. Niektóre w ogóle nie były wystrzelone, inne to „niewybuchy”, czyli pociski, które z różnych powodów nie eksplodowały uderzając w cel.  

alt


- Sprawdziliśmy dopiero 10 procent całego 16-kilometrowego odcinka, ale do końca lutego, zgodnie z planem, dojdziemy do torów przy Auchan. Przed nami wiele pracy. Na początku prac dokonaliśmy próbnych analiz fragmentów trasy, którą teraz dokładnie sprawdzamy, już wtedy znajdowaliśmy pociski - mówi Piotr Bik.

alt

wie
Fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież