Gdynia: Ludzie żyją w strachu - protest przeciwko bezradności państwa... » O gdyńskim Wzgórzu Orlicz-Dreszera znowu zrobiło się głośno, ponownie doszło tam do napaści na miesz... Dodatkowy milion lat życia na Pomorzu w zasięgu ręki » Podczas Gminnych Dni Seniora, odbywających się 16 listopada w Skarszewach, odbyła się inauguracja pi... Medale i odznaczenia z okazji 50-lecia pomorskiego WOPR » Z okazji jubileuszu 50-lecia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sali Okrągłej Urzędu Marsz... W spór artystów z dyrektorem w Operze Bałtyckiej włączył się rząd » W liście do związkowców wicepremier Piotr Gliński poinformował, że zwrócił się do marszałka Mieczysł... Dowiedz się jak nie dać się rakowi! » O profilaktyce i edukacji dotyczącej raka płuc będą rozmawiać zaproszeni eksperci podczas interdyscy... Prokurator przygląda się madryckiej eskapadzie gdańskich urzędników » Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowyc... Gdańska pikieta przeciwko faszyzmowi » „Nacjonalizm zabija”, „Stop rasizmowi” – z takimi hasłami pikietowali uczestnicy happeningu, który o... Ostrzał Muzeum II Wojny Światowej » Delegatura CBA w Gdańsku prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, śledztwo dotyczące ... Pomorscy uczniowie dyskutowali o sztucznej inteligencji » Około 300 uczniów z Pomorza wzięło udział w I Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej "Sztuczna... Oświadczenie Wojewody Pomorskiego » Oświadczenie Wojewody Pomorskiego odnoszące się do przegłosowania w Parlamencie Europejskim rezolucj...
Reklama

altRozmowa z detektywem Krzysztofem Rutkowskim

- Jako pierwsi opublikowaliśmy informacje o nowych tropach w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Czy możemy już dzisiaj mówić, że mamy do czynienia z przełomem w śledztwie?
Krzysztof Rutkowski: Na pewno te informacje przybliżają nas do poznania prawdy o tym co stało się z Iwoną. Jeżeli potwierdzi się to, co mówił 24-letni Maciej Sz. w rozmowie ze znajomym naszego informatora  podczas sierpniowego festiwalu muzyki w Ostródzie, droga do rozwiązania tej zagadki stanie przed nami otworem. Oczywiście nie chcę tutaj niczego przesądzać. Sprawę dokładnie sprawdzi prokuratura, która podejmie odpowiednie czynności w tej sprawie i zweryfikuje nasze hipotezy.

- Jak wiemy przekazał pan wszystkie informacje w tej sprawie prokuraturze. Co w pana ocenie będzie najważniejsze w dalszym śledztwie?
Krzysztof Rutkowski: Nie chcę narzucać swojego punktu widzenia organom ścigania, ale w mojej ocenie najważniejsze będzie sprawdzenie telefonu komórkowego Macieja Sz.. W grę wchodzi nie tylko sprawdzenie wszystkich połączeń jakie wykonywał w okresie zaginięcia Iwony Wieczorek, ale również poznanie lokalizacji tego telefonu za pośrednictwem masztów telefonii komórkowej BTS. Dzięki temu będziemy wiedzieli, gdzie znajdował się Maciej Sz.. Jeżeli okaże się, że przebywał w momencie zaginięcia Iwony w tym samym miejscu co ona, prokuratura będzie miała podejrzanego.

alt

- Mówimy tutaj o Macieju Sz., jako tym kto mógł uczestniczyć w porwaniu Iwony. Kim był ten chłopak i jaki miał według pana udział w zaginięciu dziewiętnastolatki?
Krzysztof Rutkowski: Maciej Sz. to 24-latek zameldowany w województwie kujawsko-pomorskim. W trakcie wakacji w 2010 roku, kiedy zaginęła Iwona Wieczorek, wynajmował pokój w gdańskim Brzeźnie. Nie wyróżniał się niczym w towarzystwie, miał opinię normalnego chłopaka. Tym większym zdziwieniem było jego samobójstwo. Z informacji do jakich dotarliśmy wynika, że w pewnym momencie w sierpniu 2010 roku, mógł być uzależniony od dopalaczy. Przebywał również w szpitalu psychiatrycznym. Jego zwłoki odkryto 3 stycznia w Sopocie. Być może chłopaka gryzło sumienie. Według informacji przekazanych naszemu informatorowi Maciej Sz. razem z dwoma innymi kryminalistami, zaciągnęli Iwonę Wieczorek do samochodu, zgwałcili ją, a następnie wywieźli do jakiegoś ośrodka wypoczynkowego. Niestety nie wiemy co dalej stało się z dziewczyną.

- Czy nie boi się pan, że rodzina Macieja Sz. może mieć do pana pretensje jeżeli nie potwierdzą się przekazane wam informacje?
Krzysztof Rutkowski: Rozumiem ból i cierpienie tej rodziny. Najpierw stracili syna, który popełnił samobójstwo, teraz może się okazać, że był zamieszany w zaginięcie Iwony Wieczorek. Nie możemy jednak zignorować żadnego tropu w tej sprawie, nawet jeżeli mogłoby to urazić rodzinę chłopaka. Jeżeli faktycznie potwierdzą się  nasze informacje, oznaczać to będzie prawdziwy przełom w tej sprawie. Niestety rodzina musi to zrozumieć. Chciałbym zaznaczyć, że nawet jeżeli Maciej brał udział w gwałcie, z pewnością nie był organizatorem porwania Iwony. Z naszych informacji wynika, że mógł się znaleźć w tym samochodzie przypadkowo, być „w złym miejscu o złym czasie”. Sporządzony przez nas portret psychologiczny chłopaka wskazuje, że jego udział w porwaniu mógł mieć charakter wyłącznie bierny. Nie możemy jednak ignorować faktu, że Maciej Sz. mieszkał w sąsiedztwie agencji towarzyskiej w gdańskim Brzeźnie. Mógł znać osoby tam pracujące, być może nawiązał z nimi kontakt. Wszystkie te wątki powinna wyjaśnić prokuratura.

- Sprawą zajmuje się teraz prokuratura. Czy pana biuro planuje jakieś dalsze działania w tej sprawie?

Krzysztof Rutkowski: Tak, oczywiście. Staramy się ustalić informacje o wszystkich osobach, które mogły znać Macieja Sz.. Między innymi planujemy w tej sprawie zwołać konferencję prasową w środę w dniu 26 stycznia. Odbędzie się ona w hotelu Scandic w Gdańsku, w Sali Hamburg o godzinie 14.00. Zapraszamy wszystkich dziennikarzy, którzy są zainteresowani sprawą zaginięcia Iwony Wieczorek. Jednocześnie apeluję do czytelników portalu o kontakt ze mną, w sytuacji gdyby mieli nowe informacje w tej sprawie. Proszę dzwonić bezpośrednio do mnie pod numer 512-206-020 lub na numer alarmowy mojego biura: 600-007-007.
Tomasz Wrzask

Fot. http://www.detektywrutkowski.pl/  


 Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Galeria Sztuki Gdańskiej


20150209_180452.jpg

W obiektywie Macieja Kostuna


2_neptun.jpg

Sport w szkole

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam