Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Życie w prawdzie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 30 stycznia 2010 11:07

altTam-tamy globalnej wioski

W 1968 roku, gdy paryscy studenci palili gazety i pisali na murach „prasa kłamie” polscy badacze prasy i zjawisk społecznych, tłumaczyli, że tak jest istotnie, taka bowiem jest natura prasy burżuazyjnej, o czym obszernie pisał już towarzysz Lenin. Co bardziej wnikliwi dodawali, że nastrojami społecznymi steruje także prasa socjalistyczna, czyni to wszakże w szlachetnych intencjach. Dwie, najogólniej rzecz biorąc, są metody urabiania opinii. Jedna przez nadmiar, druga przez brak informacji. Skutek jest podobny, tyle że ta druga wymaga potężnego aparatu cenzury, no i rodzi podejrzenie o brak wolności. 


Sposób pierwszy nie selekcjonuje wiadomości, tylko ich gradację podporządkowuje rzeczywistym preferencjom czytelniczym.  Na pierwszej stronie morderstwo, przekręty polityków, romanse celebrytów i celebrytek, na piątej notka o bankructwie zakładu, artykuł o problemach ekonomicznych na wydzielonych kolumnach. 


Jakoś tak się stało, że narzekania na tabloidyzację mediów zbiegły się z krytyką celebrytyzacji polityków. No bo podobno jesienią prezydent Kaczyński ma wystąpić w „Tańcu z gwiazdami”, premier Tusk zaś w „Tańcu na lodzie”. Z tej okazji ich służby propagandowe pospieszyły z informacją, że pan Kaczyński startował niegdyś w finałach turniejów tanecznych, zaś pan Tusk był świetny w rozlicznych dyscyplinach łyżwiarskich. Oba te występy nie pozostają oczywiście w żadnym związku ze zbliżającymi się wyborami. 


Gazety chcą być czytane, bo to przekłada się na nakład, a co za tym idzie na wpływy z reklam. Politycy chcą być kochani, bo to przekłada się na głosy wyborców. Zaś tzw. zwykły człowiek ma to co lubi najbardziej – przeświadczenie, że ci, co nim rządzą nie są wcale od niego lepsi, a może nawet gorsi, bo on robi przekręty małe, a oni wielkie. No i pasą się na jego krzywdzie. O niczym tak chętnie nie rozprawiają autorzy tablodów, jak o tym, że przeróżne luksusy polityków są, jakżeby inaczej, za nasze pieniądze. Reguła, że by być kochanym trzeba znaleźć wspólnego wroga, sprawdza się tu znakomicie. Wrogiem są rządzący, bo przecież nie ci, co rządzą naprawdę, czyli ci, co mają kapitał. 


„Ze starych czasów, pisze w „Polityce” Jacek Żakowski, została nam jeszcze w polityce grupka rozumnych osób”. Ale tak ogólnie to jest raczej źle. Do polityki idą „przede wszystkim ci, którzy niewiele umieją, ale dla kariery gotowi są tańczyć na rurze, obnażać się, godzić na poniżenie, odarcie z intymności”. Mniemam, że to samo, mógłby powiedzieć o rozlicznych kolegach po fachu. 


Grozi nam, powiada Żakowski „demokracja jako władza najgłupszych”. Bo chętnych do udziału w polityce jest przynajmniej tylu, co do pracy w mediach (stabloidyzowanych). Mniej więcej o podobnej strukturze psychicznej.


Ale na „wspólną zgubę” raczej się nie zanosi. Państwo zniosło Kaczyńskiego i Marcinkiewicza, Ziobrę i Wassermanna, zniosło posłankę Bobę, nie upada mimo posłanek Kempy i Wróbel.  Kto powiedział, że poseł ma być mądry, dziennikarz uczciwy, a prezydent koniecznie musi być mężem stanu? Nie wystarczy, że umie tańczyć i ma sympatyczną żonę?


To, co robią tabloidy, powiada Żakowski „stawia dymne zasłony sensacji i zamula kanały informacyjne”, buduje, by odwołać się do raczej dziś niepopularnej terminologii, fałszywą świadomość. Ale też ułatwia rządzenie. Tym, którzy mają rzeczywistą władzę i tym, którzy sterują nominalnie ją sprawującym. Nic tak nie utwierdza dobrego samopoczucia wyborców, jak to, że naprawdę dokonują jakiś wyborów. Wybierając lepszego łyżwiarza przeciw zupełnie niezłemu tancerzowi.
A.K.Waśkiewicz        

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież