Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tym razem poetów zabrakło

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 lutego 2010 07:57

altTam-tamy globalnej wioski

„Szczęśliwy naród, który ma poetę / I w trudach swoich nie kroczy w milczeniu” – pisał Czesław Miłosz w wierszu dedykowanym młodemu Tadeuszowi Różewiczowi. Wiedział o czym mówi. Niewielu ich było: „paru z Wilna”, kilku z Lublina, a przecież wyrazili ducha czasu tak trafnie i sugestywnie, że ich przeczucia i diagnozy wciąż określają tamten okres. Nie ma lepszych. 


Pokolenie II Awangardy, katastrofiści, urodzeni w okolicach 1910 roku. A potem byli poeci pokolenia wojennego – wczesne roczniki dwudzieste, potem „pryszczaci” – późne roczniki dwudzieste i bardzo wczesne trzydzieste... A potem następni, i następni...


Bardzo to śmieszne, bo mówimy o wielkich przemianach nastawień i świadomości, a tak naprawdę o tym, co roiło się kilkunastolatkom składającym słowa do wiersza. Łączyli się w grupy, polemizowali z poprzednikami i rówieśnikami. Bo pokolenie nigdy nie jest jednorodne, poszczególne jedności, ugrupowania i zespoły, są wobec siebie tyleż komplementarne, co opozycyjne. Co łączy to to,  że duże wydarzenia społeczne przeżywali w czasie, gdy osobowość jest jeszcze w fazie kształtowania się, i że wtedy właśnie uświadomili sobie swą odrębność. I ją wyrazili.


Rzadko jest tak, iż następstwo pokoleń biologicznych pokrywa się z następstwem pokoleń kulturowych. W tych ostatnich parę lat różnicy to cała epoka. Bywa tak, że w dziesięcioleciu pojawią się dwa pokolenia, w innym żadne. Podobieństwa bowiem przeważają nad różnicami. Albo też ta problematyka nie wydaje się szczególnie ważna. 


Tak chyba stało się po roku 1989. Co prawda na początku Zakon Żebraczy i grupa „bruLionu” jeszcze o tym dyskutowali, potem już kolejni debiutanci raczej nie obwieszczali się nowym pokoleniem.


A przecież, jeśli wierzyć publicystom, ukształtowało się pokolenie JPII, „Gazeta Wyborcza” obwieściła istnienie pokolenia „Metra”, teraz różni ludzie zastanawiają się czy przypadkiem Polską nie rządzi „pokolenie NZS”. Niby tak jest. Poszczególni szefowie tej organizacji (jak niegdyś szefowie ZSP, ZMS a potem ZSMP) zajmują ważne stanowiska partyjno-państwowe, większość czynnych polityków w średnim wieku otarła się o tę organizację. Żadna w tym osobliwość. Byli czynni na studiach, angażowali się politycznie, to i potem z polityką wiązali swe losy życiowe.    


Są a przecież ich nie ma. Choć przecież pewnie uczeni potrafią wyjaśnić czy istnieje coś co ich łączy, czy pan Konstanty Miodowicz dysponuje podobną świadomością jak pan Mariusz Kamiński a pan Rokita, dwojga imion, a może i trojga,  jest mentalnym bratem Ludwika Dorna. Wszelako coś takiego jak pokoleniowa jedność już się nie ukształtuje. Właściwie, zgodnie z teorią pokoleń kulturowych, gdyby istniała to teraz właśnie powinna wkroczyć w końcową fazę rozpadu. Tyle, że jej nie było. Z czystego zresztą przypadku. Nie znalazła się grupa w miarę zdolnych poetów, który owym działaniom potrafiłaby nadać kulturowy wymiar. Jakieś manifesty, wierszyki w ulotnych druczkach. Świadectwo, że oto zaczyna się nowa epoka.  I inni pójdą tam, gdzie oni im wskażą. Bo to, co w owych druczkach pisali rezonuje społecznie. Ale oni już pewnie wiedzieli, że rezonować nie będzie. A ci, co robili polityczne kariery, wiedzieli, ze – tak naprawdę – to owe wierszyki nie są im do niczego potrzebne.


Zabrakło poetów, więc i pokolenia nie ma. Choć gdy się na wybrańców narodu patrzy, niesposób oprzeć się przeświadczeniu, że pewnie dobrze, że tak się właśnie stało, przynajmniej nie muszą się wstydzić. Poeci, nie politycy.    

A.K. Waśkiewicz       

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież