Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prestiż przede wszystkim

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 stycznia 2010 19:27

altBoże, co za szczęście, że mieszkamy w Gdańsku! Pofarciło się nam nielicho, bo nie dość, że stolica Wybrzeża, to jeszcze kolebka Wolności, Neptun, Ratusz i ulica Długa na miejscu. Jednym słowem prestiż nielichy. A wiadomo, nic tak się w życiu nie liczy jak szacunek świata i prestiż.


Nasze władze znają tę starą prawdę i od dawna robią co się da, żeby Gdańskowi splendoru i prestiżu dodać. A to stawiają Europejskie Centrum Solidarności, a to stadion w Letnicy pobudują i na dokładkę zrobią z miasta stolicę kultury. Nie byle jaką, bo stolicę całej Europy. Edynburga, Londynu, Wenecji i Berlina też. Wielkie plany, szlachetne zamiary.


Ale prestiż nasz codzienny powinniśmy doceniać na każdym kroku. Także podczas niedzielnego spacerku po Trakcie Królewskim. Nie może być tak, że tylko turyści są zachwyceni. My, gdańszczanie tez powinniśmy czuć się szczęśliwi i zaszczyceni. Pewnie dlatego włodarzom miasta podobało się, kiedy Fundacja Gdańska chciała oddać aktorowi Markowi Kondratowi niecałe pięćset metrów pod dachem w centrum na knajpę. Przecież Kondrat to nie byle kto i byle jakiej mordowni nie otworzy, tylko od razu Winiarnium! Z definicji epicentrum życia kulturalnego, miejsce nasiadówek elity, artystyczne zagłębie, chlubę miasta i jego mieszkańców. Dobra nasza!


Co z tego, kiedy zawsze znajdzie się jakiś patałach, co go władza w oczy kole i zniweczy najlepsze plany. Czasem będzie to jakiś lokalny patriota-oszołom, czasem żurnalista nadgorliwy. I tym razem pismaki wsadzili nocha nie tam, gdzie trzeba, misterny plan szlag trafił. Miało być po cichu i bez przetargu, a teraz nie dość, że przetarg będzie, to i prestiż ucierpiał.


W tej sytuacji nie zazdroszczę rzecznikowi prezydenta miasta, Antoniemu Pawlakowi. Co myślał poeta twierdząc, że to wszystko bujda na resorach, przetarg planowany był od zawsze, a z firmą Kondrata nikt się nie układał? Kiedy moja córka była młodsza, podczas zabawy w chowanego zasłaniała oczy ręką przekonana, że skoro ona nikogo nie widzi, to i dla innych jest niewidzialna. Ot, genialny patent, tyle że bezużyteczny. Tłumaczenia Pawlaka przypominają mi zachowanie mojego dziecka, z tą różnicą, że w wykonaniu miejskiego urzędnika to jest mało zabawne. Media cytują wypowiedź rzecznika: „Fundacja Gdańska od początku miała zamiar przeprowadzić konkurs ofert. Rozdmuchane w mediach rozmowy z Markiem Kondratem były tylko sondażowymi rozmowami.”


Niby sprawy nie ma, ale jest. Bo oto niedługo po tej stanowczej tezie, dowiadujemy się, co mówią sami zainteresowani: „Nie staniemy do konkursu - zapowiada Piotr Pabiański, prezes sieci Winarium, wspólnik Kondrata. - Dlaczego? Nasza wina, że zgodziliśmy się w rozmowach z władzami na tego rodzaju układ, ale cóż mleko już się wylało. Trzeba było to inaczej przeprowadzić. Może stanąć do przetargu i powiedzieć, że chcemy zrobić to i to. Dzisiaj jak staniemy do konkursu, to powiedzą, że jest zrobiony pod nas. Nie jest to dla nas komfortowa sytuacja.” Ni mniej, ni więcej. I tak oto piarowska zagrywka rzecznika okazała się ściemą dla naiwnych.


Nie pierwszy i nie ostatni raz jakiś rzecznik, jakiegoś urzędu rzucił na stos swój autorytet, wiarygodność i dobre samopoczucie. Jego strata, ale cóż – taka praca. A nam pozostaje czekać, czym jeszcze uraczą nas włodarze Gdańska. W końcu budowanie prestiżu jest czasem łatwiejsze niż łatanie dziur w jezdniach.
Dariusz Olejniczak

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież