72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zimowe nonsensy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 30 stycznia 2010 11:04

alt„…Widok z galerii na Wiejskiej...”
Obserwatorzy życia politycznego, dzięki zimowym wakacjom, na które wyjechały dzieci pana Marszałka Sejmu, mają chwilę odpoczynku gdyż „Wiejska” za wyjątkiem stałych tropicieli z komisji śledczych nie pracuje.


Mimo to wrażeń dla publiczności nie brakuje i czas zimowej kanikuły możemy urozmaicać sobie oglądaniem ważnych osobistości odpowiadających na pytania „śledczych”, a od czasu do czasu wzajemnie przepytujących się śledczych. Efektów takiego „śledztwa” zapewne długo nie zobaczymy i jak sądzę liczba obserwatorów życia politycznego oczekujących na nie zmniejsza się z każdym kolejnym występem komisyjnych „celebrytów”. Kogo bowiem interesuje czy pani poseł śledcza może używać tytułu prawnik, czy też nie ma do tego uprawnień? Kto interesuje się pokrętnymi tłumaczeniami kolejnych świadków lub uczestników „hazardowych” harców, czy też zawiłymi tłumaczeniami urzędników przesłuchiwanych w sprawach  „naciskowych”, albo osób wyjaśniających zawiłości sprawy „Olewnika”?


Wszystkie te sprawy niezmiennie wywołują dreszcze emocji u posłów śledczych, ale chłodne reakcje u zmęczonych mrozami obywateli. Każdego dnia gdy temperatury spadają w nocy poniżej -20 stopni, a w dzień szczypie nasze policzki zmrożone do –12 stopni powietrze, bardziej nas martwi komunikat o przerwie w dostawie ciepła, czy prądu niż informacja o „sukcesach” posłów śledczych. W tym trudnym dla wszystkich czasie „urzędnicze” państwo pokazuje swą okrutna twarz tym,  którzy potrzebują pomocy by przetrwać. Komunikaty o kolejnych zamarzniętych obywatelach są na porządku dziennym, a jednocześnie media pokazują bezdomnych wypędzanych o świcie z noclegowni, bo przepis stanowi, że noclegownia jest czynna od godz. 19 do 7 rano następnego dnia. Wrażliwych obserwatorów skręca, gdy słyszymy, że NFZ zmusza chorych ludzi do wystawania od 3 w nocy w kolejkach przed przychodniami specjalistycznymi, bo ktoś wymyślił, że rejestracja pacjentów odbywa się raz w miesiącu!! I oczywiście nikt nie krzyczy gromkim głosem w imieniu obywateli „gdzie tu sens, gdzie logika?”, a o takim drobiazgu jak poszanowanie godności ludzi już nie wspomnę.


W sytuacjach kryzysowych pojawia się więc w całej krasie „zurzędniczenie” Rzeczypospolitej. Czy tak wyobrażaliśmy sobie Polskę 20 lat temu? Czy nasze wyobrażenia o Rzeczpospolitej Obywatelskiej wytrzymało konfrontację z „Pospolitą Biurokracją”?  W powszechnym odczuciu Polaków, Obywatele przegrywają z Biurokracją o czym świadczą liczne przykłady z codziennych naszych konfrontacji z „machiną” urzędniczą na każdym szczeblu. Gdy zdrowy rozsądek przegrywa z „paragrafem” to mamy dramaty wypędzanych na mróz bezdomnych z noclegowni, czy też wystających nocą przy temperaturach –20 stopni pacjentów. Absurdy każdy z nas może pokazywać w każdej dziedzinie życia gdzie bezduszny „przepis” zasłania urzędnikowi człowieka. To właśnie wtedy robimy przestępców z pary ubogich staruszków zbierających chrust w lesie, a dopiero po interwencji mediów urzędnik znajduje „paragraf,” który pozwala biedakom zbierać suche gałęzie w lesie!! Może więc jednak warto organizować się by wyrazić sprzeciw wobec bezduszności biurokracji?


Może warto pamiętać o marzeniu z przed 20 lat o państwie dla obywateli? Zastanawiam się nad tym nie bez przyczyny. 31 stycznia mija bowiem 20 lat od czasu gdy odeszła do historycznego lamusa PZPR – synonim systemu, w którym to obywatel miał służyć państwu!! Gdy dzisiejsi polityczni beneficjenci solidarnościowego zrywu wracają w stylu i metodach rządzenia państwem do formuły, w której skutecznie ogranicza się podmiotowość obywatela, a przez wprowadzanie kolejnych zmian w prawie wzmacnia się rolę biurokracji, może warto przypomnieć sobie, że to już było i wybraliśmy jako obywatele inna drogę?
Andrzej Różański

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież