Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Państwo w państwie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 15 stycznia 2010 21:31

„…Widok z galerii na Wiejskiej...”
Obserwatorom życia politycznego ostatnie dni przyniosły zapewne wiele emocjonujących wydarzeń. Dominujący na naszej scenie politycznej PO-PiS działał iście popisowo w licznych sejmowych komisjach śledczych, najpierw odwołując ze składu tzw. Komisji Hazardowej  przedstawicieli PiS, a następnie ponownie ich powołując. Zajęci swoimi sprawami, czyli dbaniem o podnoszenie oglądalności licznych programów TV, w których występują,  parlamentarzyści zapomnieli widocznie o swoim najważniejszym powołaniu tzn. tworzeniu prawa w imieniu i na rzecz obywateli.

 

Trzeba było więc wielkiego wstrząsu medialnego, aby „polityczni celebryci” z rządzącej PO, zauważyli, że urzędnicy Ministra Zdrowia –  p. E. Kopacz -  „ zgubili”  w wydanym rozporządzeniu tysiące chorych na nowotwory ludzi, którym odmówiono świadczenia „chemioterapii” na dotychczasowych zasadach, skazując ich na dodatkowe cierpienia, a może nawet na śmierć. Po emisji dramatycznego w wymowie programu telewizyjnego odpowiedzialni za to ludzie z rządu i NFZ uznali, że dramat chorych to tylko nieistotna pomyłka. Premier zgodnie z dobrymi praktykami wizerunkowymi nawet tuz przed wyjazdem na urlop zganił prezesa NFZ i ukarał potrąceniem jednej pensji. Tym gestem jak zapewne sądził zadość uczynił wszystkim pokrzywdzonym i być może tak by to było, gdyby „Jego” urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie narodu nie wyprodukowali następnego skandalu w sprawie ograniczenia dostępu do badań profilaktycznych raka piersi dla tysięcy kobiet.

 

Następujące po sobie w krótkim odstępie czasu dwa pokazy urzędniczej arogancji i niekompetencji, w których stawką jest życie i zdrowie obywateli, skłania mnie do zadania pytania o fundamentalnym znaczeniu dla każdego z nas. Pytania o to „ile państwa ma być w państwie”? Dzisiaj, gdy żyjemy pod dyktando różnorakich instytucji i urzędów, gdy jakość naszego życia zależy od wiedzy, umiejętności i podstawowej uczciwości urzędników koniecznością staje się zorganizowanie obywateli w inicjatywie obrony przed wszechwładnym państwem, które z pozycji siły w urzędniczej obojętności niszczy swoich obywateli.

 

Dowodów na takie działanie państwa mieliśmy w ostatnich latach, więc ograniczę się więc do przytoczenia co głośniejszych przypadków takich jak „sprawa” firmy OPTIMUS i jej właściciela p. Kluski (niekompetentne i wyniszczające firmę i właściciela działania Urzędu Skarbowego), sprawa niewyjaśnionych okoliczności śmierci byłej minister B. Blidy, sprawa bezzasadnego zatrzymania b. prezesa „PKN ORLEN”, czy też setki, tysiące podobnych zdarzeń, których ofiarami czują się obywatele. Każdy z państwa może przecież przywołać własne złe doświadczenia przy załatwianiu różnych spraw w urzędach. Tak więc nastał chyba czas byśmy jako obywatele upomnieli się o swe prawo do równego traktowania w stosunkach z państwem. Liczba obywateli pokrzywdzonych przez urzędników reprezentujących państwo rośnie w zastraszającym tempie, a w ostatnich dniach dołączyli do tego grona wszyscy pacjenci, którym NFZ odmawia leczenia.


Szanowni czytelnicy, przytoczone przykłady „miażdżenia” obywatela przez aparat państwa, to zapewne tylko niewielki fragment codziennej „drogi przez mękę” ludzi skazanych na tzw. załatwianie spraw w urzędach, może jednak dzięki obywatelskiej aktywności, 20 lat po upadku PRL  zaczniemy domagać się u polityków takiego państwa, które będzie służyć swoim obywatelom, a nie jak to jest dzisiaj udowadniać codziennie, że obywatel musi się temu państwu (czytaj urzędnikowi) podporządkować. Bez względu na to kto ma rację w sporze, dzisiaj rację ma zawsze Państwo!!!!
Andrzej Różański

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież