Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Bohater

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lutego 2010 17:38

altTam-tamy globalnej wioski
Czy Stepan Bandera był bohaterem? Oczywiście, że był. Za to właśnie siedział wpierw w polskim potem w niemieckim więzieniu, i za to też zastrzelił go agent KGB. Słusznie więc prezydent Juszczenko, o którego heroicznej walce z ruskimi agentami przed paroma laty rozpisywały się nasze gazety, nadał mu tytuł Bohatera Ukrainy. Motywacja też jest bez zarzutu „za niezłomność ducha w obronie idei narodowej, za okazany heroizm i poświęcenie samego siebie w walce o niepodległość państwa ukraińskiego”.  Można tylko zastanawiać się dlaczego tak późno.


W języku polskim określenie „banderowiec” nie jest raczej przychylne tak nazwanemu, to synonim „rezuna”. Zdaje się że tą czynnością Bandera osobiście się nie zajmował, choć niewątpliwie jej patronował, w słusznej, szlachetnej i narodowej sprawie. Nagrodzony trzy lata wcześniej tym samym tytułem Roman Szuchewycz, dowódca UPA w latach 1943-1950, był praktykiem, nic dziwnego, że w laurach go wyprzedził. 


W Polsce nazwy OUN, UPA kojarzą się źle. Jak na Ukrainie – przyznam, nie wiem. Pewnie jest tak, jak – uwzględniając wszelkie należne proporcje – w Polsce z NSZ, albo z Józefem Kurasiem, pseudonim „Ogień”. Pan Prezydent RP pomnik Kurasia osobiście odsłonił, co niezbyt spodobało się Żydom i Słowakom, przeważyła wszakże opinia, że jeśli mordował to w słusznej sprawie i wyłącznie komunistów, co – mniemać można – jest czynnością niemiłą wprawdzie, ale nienaganną. 


Był pomnik generała Waltera, jest pomnik Ognia. We Lwowie był pomnik Lenina (i pewnie jego lokalnego odpowiednika), teraz jest pomnik Bandery i ulica jego imienia.


Polska prawica (ta prawdziwa, nie mylić o oficjalną, łżeprawicą) ma za złe PiSowi i prezydentowi Kaczyńskiemu, że po decyzji Juszczenki nie posypały się ostre i kategoryczne protesty. A niby dlaczego mieliby protestować? Prezydent Juszczenko kocha Banderę, prezydent Kaczyński wielbi „Ognia”. Obaj  nie znoszą ruskich i komuchów. Przecież dlatego właśnie    tak się zbliżyli. Ruskim na pohybel, narodom naszym na chwałę.


Chmielnicki był wielki, ale i kniaź Wiśniowiecki niemniejszy, rzeź Pragi była krwawa, ale i Polacy na Kremlu nieźle sobie poczynali. Skoro ostatni car Wszechrusi może być świętym cerkwi prawosławnej to dlaczego Bandera z Szuchewyczem pospołu nie mogą być Bohaterami Ukrainy?


Ani mi w głowie protestować. Ale też usprawiedliwiać działań OUN/UPA i późniejszych, już polskich przesiedleń bieszczadzkich. Solidna praca Magdaleny Nowak „Narodowcy i Ukraińcy. Narodowa Demokracja wobec mniejszości ukraińskiej w Polsce 1922-1939” wydana przez UG w 2007 r. kończy się trzeźwymi ale i okrutnymi zdaniami. W latach czterdziestych „polskie i ukraińskie środowiska polityczne stanęły [...] przed zadaniem walki o partykularne interesy narodowe w warunkach wojennych, jedynie z bagażem negatywnych doświadczeń z lat ubiegłych. W efekcie wydarzenia z lat II wojny światowej, a zwłaszcza wypadki wołyńskie z lat 1943-1944, były nie tylko kolejną próbą przejęcia inicjatywy przez skrajne środowiska ukraińskie i stworzenia «samostijnej Ukrainy» w duchu nacjonalistycznym, bez «obcych», ale także ostatecznego rozwiązania konfliktów ze współmieszkańcami, Polakami. Były one także konsekwencją nieporozumień i konfliktów z okresu II Rzeczypospolitej”.    


Mnie, przyznam, pomnik Bandery nie wadzi. Tak jak nie wadzi mi pomnik Katarzyny Wielkiej ani równie wielkiego Fryderyka. Co wszakże nie znaczy by te osoby darzył szczególną miłością. Ale też od przyjaciół nie  wymagam, by kochali to co ja. I raczej nie przekonywałbym Juszczenki by pokochał kniazia Wiśniowieckiego. Skoro kocha Chmielnickiego, to i Banderę też kochać mu wolno, i Petlurę, i Szuchewycza .


Jeśli chce być tym czym jest, zdaje się, że nie ma innego wyjścia.
A.K.Waśkiewicz   

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież