Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Moja biała kartka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lutego 2010 11:11

altNależałem do mniejszości, która przewidziała, ze premier Tusk nie będzie starał się o prezydenckie zaszczyty. Nic specjalnego, po prostu męska intuicja. Ale kiedy już szef polskiego rządu powiedział, co mu na sercu leży, poskarżył się, że ich jest dwóch, a on jeden biedaczyna i raczył podzielić się spostrzeżeniem, że w ogóle prezydentura jest do bani, zacząłem śledzić, jak na jego decyzję zareagują wyznawcy poszczególnych światopoglądów. Pal licho, zdanie opozycji. Ta zawsze stara się przekuć każdy surowiec, nawet najbardziej marny i łamliwy, na swój miecz. Znacznie ciekawsze jest to, co o tym sądzą partyjni koledzy i koleżanki premiera. Dla ilustracji zacytuję tylko jedną opinię parlamentarzysty Platformy, wrzuconą do Internetu tuż po konferencji na Giełdzie – „Hurrra!!! Donald Tusk zostaje z nami!” Czyż to nie cudowny przykład szczerego partyjnego oddania? Godna każdej epoki apoteoza idola i jego racji przenajświętszej. Ten uniesiony ton przeważał w komentarzach zwłaszcza młodych działaczy PO, ci starsi w sposób wyważony tłumaczyli się w mediach za Tuska. 


Ale właściwie ja nie o tym, choć inspiracja przyszła z tego źródła. Otóż chcę wyznać, że troszkę zazdroszczę tym wszystkim, pozbawionym wątpliwości, umotywowanym ideologicznie zwolennikom tej czy innej partii, frakcji, formacji, czy jak tam ją jeszcze zwał. Jakie to proste i wygodne – mieć jasno wytyczony szlak, trwać w wierze w jedyniesłuszny pogląd i umieć zapiać z zachwytu nad pojedynczym choćby zdaniem, gestem lub całym przemówieniem wodza. Jakie to proste i naiwne – dać się przekonać wodzowi, że jakaś doktryna w pełni zaspokaja wszystkie ludzkie potrzeby i pragnienie sprawiedliwości społecznej, politycznej, prawnej. 


Ja tak nie potrafię. Ja coraz częściej i coraz jaśniej widzę, że wszyscy oni jednacy i wszyscy walą nas po rogach ile wlezie. Bez względu na to, skąd się wywodzą i dokąd zmierzają. Właściwie zmierzają w jednym kierunku. Tam, gdzie z pewnością będzie im się żyło lepiej. Wszystkim.
Jestem zgorzkniałym, bezideowym frustratem w średnim wieku, a winę za to ponoszą, a jakże, ONI. Ale nie narzekam na swój stan. Pielęgnuję go i hołubię, bo wiem, że mam rację.


Ciemny lud coraz częściej też to wie i już nie kupi byle kitu bez zająknięcia i z pocałowaniem ręki jaśnie pana senatora, posła, radnego. Pomyślcie przez chwilę – dwadzieścia lat wolności, a tutaj ciągle kradną, kłamią, biorą w łapę i biorą się za łby. I jeszcze mówią, że to dla naszego dobra. W jakim my kraju żyjemy? Znowu mamy się na to nabrać przy okazji kolejnych wyborów do koryta? Nie wiem, jak Wy, moi mili, ale ja nie zamierzam brać udziału w tej szopce. Jestem obywatelem i mam prawo wyboru. A mój wybór jest taki, że żadnego z nich nie wybiorę. Wrzucę do urny białą kartę. Choć marzy mi się, że są wybory i nikt na nie nie idzie. Wyobrażacie sobie, co by się działo?! Wściekłość i wrzask w telewizorach.


Znam bajkę o tym, że skoro tak, to nie mam prawa krytykować wybranych. A kto mi zabroni? Przecież gdyby to byli fajni faceci i super babki, oddałbym na nich swój marny głos. Skoro nie oddam, to widać uznam, że na to nie zasłużyli. A udowodnią to nie raz. Jestem pewien. To wystarczający powód żeby ponarzekać.
Dariusz Olejniczak

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież