Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sprzęt przeciwpowodziowy do ratowania Gdańska

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 września 2012 12:52

Nowoczesne zapory przeciwpowodziowe wielokrotnego użytku i ładowarki do piasku o łącznej wartości 90 tys. zł przekazał 24 września gdańskim strażakom prezydent miasta Paweł Adamowicz.
Przekazane strażakom zapory przeznaczone są do ochrony terenu przed zalaniem. Mogą być stosowane jako uzupełnienie istniejących zabezpieczeń np. wałów przeciwpowodziowych, w przypadku możliwości przelania się przez nie wody i ich przerwania. Pozwalają również zabezpieczyć pojedyncze obiekty, np. budynki mieszkalne, ujęcia wody, oczyszczalnie, stacje paliw itp. Można też zapory wykorzystać do budowy niewielkich zbiorników retencyjnych i zbiorników wodnych do celów przeciwpożarowych.


alt


alt


Przeciwpowodziowa zapora mobilna jest zbudowana z pojedynczych modułów łączonych ze sobą za pomocą samo zaciskających się rękawów. Zapora mająca 100 m długości jest wypełniana wodą, której wysokość po napełnieniu wynosi od 0,9 do 1,1 metra. Tego typu zapory skutecznie chronią przed spiętrzeniem wody do wysokości 60 cm. Moduły zapory wypełnia wodą pływająca w zbiorniku pompa.


alt- Klimat w Polsce zmienia się na bardziej niekorzystny i coraz częściej występują u nas huraganowe opady deszczu. Musimy zatem mieć odpowiedni sprzęt, który ułatwi nam szybkie reagowanie na lokalne podtopienia - powiedział dziennikarzom prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


altNatomiast ładowarki do piasku, to specjalne maszyny, półautomatyczne obrotowe napełniacze do worków przeciwpowodziowych. Są one w stanie załadować na godzinę nawet do 900 worków przy ich niewielkich gabarytach. Napełniacz jest przystosowany do napełniania worków już od 45 cm szerokości. Po rozłożeniu urządzenie można przewozić samochodem osobowym typu kombi. Użycie takiego sprzętu podczas walki z powodzią znacznie usprawni działania strażaków i innych służb zabezpieczających.


altUroczystość przekazania nowego sprzętu chroniącego Gdańsk przed powodziami połączona była z jego prezentacją nad zbiornikiem retencyjnym na Potoku Oliwskim w pobliżu skrzyżowania ulic Pomorskiej i Chłopskiej. Ćwiczebnym działaniom strażaków przyglądali się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz spółki Gdańskie Melioracje.


altAle nowoczesne urządzenia, które trafiły do gdańskich strażaków, to nie jedyny sposób zabezpieczenia naszego miasta przed „wielką wodą”. Sprzęt techniczny związany z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym i inwestycje miasta w tym zakresie zaprezentowali również przedstawiciele spółki Gdańskie Melioracje. Był to dużych rozmiarów i o dużej wadze około 130-ton samochód służący do oczyszczania rowów melioracyjnych.


altJak powiedział dyrektor Gdańskich Melioracji Andrzej Chudziak, pojazd ten będzie bardzo przydatny  zwłaszcza po obfitych ulewach, kiedy duża część ulicznych i osiedlowych studzienek kanalizacyjnych jest zapchana mułem i przez to nie ma pełnej drożności. Wspomniał też, że w lipcu tego roku spadła w krótkim odstępie czasu podobna ilość wód deszczowych, co 9 lipca 2001 roku, kiedy to pomiędzy godz. 15 a 17, na Gdańsk spadło aż 90 mm wody na m kw. Przy czym średnia całego lipca to 75 mm. Zatem posiadanie takiego samojezdnego pojazdu z ssącą pompą może się okazać dla miasta zbawienne podczas ulewnej powodzi.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz AmerskiInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież