Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagroda Lecha Wałęsy dla białoruskiego opozycjonisty Alaksandra Bialackiego

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 28 września 2012 14:00

Laureatem V edycji Nagrody Lecha Wałęsy został Alaksandr Bialacki, białoruski działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka. Ogłoszono to 28 września w Gdańsku na konferencji prasowej z udziałem m. in. Prezydenta RP Lecha Wałęsy oraz Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.Alaksandr Bialacki otrzymał nagrodę za działania na rzecz demokratyzacji Republiki Białorusi oraz aktywną promocję obrony praw człowieka i pomoc udzielaną ludziom prześladowanym przez obecne władze Białorusi. Jak informuje Natalia Miller-Lewandowska, rzeczniczka z biura Prezydenta Lecha Wałęsy, nagrodę z jego rąk oraz czek na 100 tys. dolarów amerykańskich odbierze podczas oficjalnej ceremonii 29 września w Dworze Artusa w Gdańsku, żona Bialackiego - Natalia Pinczuk, która przekaże ją na działalność instytucji wskazanej przez swojego męża.
Nagroda Lecha Wałęsy to prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie przyznawane osobom, instytucjom oraz ruchom społecznym działającym na rzecz współpracy między narodami i poszanowania praw człowieka. Została ustanowiona w 2008 r. przez Lecha Wałęsę w podziękowaniu za wsparcie, które otrzymał odbierając Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r. - W tym roku mamy zaszczyt przyznać Nagrodę Lecha Wałęsy Alaksandrowi Bialackiemu, który zaraził swoich rodaków marzeniem o wolności. Potrafił jednak nie tylko głosić idee, ale z zaangażowaniem wcielać je w życie, za co zapłacił prześladowaniem i więzieniem. Mimo to nigdy nie przestał wierzyć w sens własnych poczynań i konsekwentnie dąży do realizacji największego marzenia o wolnym, demokratycznym i sprawiedliwie rządzonym kraju. Jestem przekonany, że jego działalność będzie inspiracją do naśladowania dla wszystkich, którzy tak jak on marzą o życiu w wolnym, sprawiedliwym i demokratycznym społeczeństwie, w którym na pierwszym miejscu znajdują się prawa człowieka i troska o ich przestrzeganie – powiedział Prezydent RP Lech Wałęsa.


Laureat V edycji Nagrody Alaksandr Bialacki jest białoruskim działaczem społecznym, politykiem i obrońcą praw człowieka. Stoi na czele organizacji wspierających rodziny więźniów politycznych, Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna” oraz Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka. Aktywnie działa na rzecz propagowania obrony praw człowieka na Białorusi. Był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, w 2006 z rąk Vaclava Havla otrzymał nagrodę Homo Homini.


25 września 2012 r. Bialacki otrzymał z rąk Ambasadora USA w Polsce, Lee A. Feinsteina, nagrodę dla obrońców praw człowieka (Human Rights Defenders Award).


Za swoją działalność opozycyjną Alaksandr Bialacki był aresztowany ponad 20 razy. 4 sierpnia 2011 r. Bialacki został zatrzymany pod zarzutem „uchylania się od wypłaty sum podatków, zbiórek w szczególnie dużych rozmiarach” i skazany na 4,5 roku kolonii o zaostrzonym rygorze oraz na konfiskatę mienia. Wyrok ten został skrytykowany przez społeczność białoruskich opozycjonistów, obrońców praw człowieka,  polityków i  dyplomatów państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Radę Europy.


Kapituła nagrody

Nagroda została przyznana już po raz piąty przez kapitułę, w której skład wchodzą światowej rangi autorytety i osobistości: Lech Wałęsa – założyciel „Solidarności” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Stanisław Szuszkiewicz – były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Jan Krzysztof Bielecki – były premier RP, Bernard Kouchner – były Minister Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej, Władysław Bartoszewski – wybitny mąż stanu, Emil Constantinescu – były prezydent Rumunii, Rita Süssmuth – była przewodnicząca Bundestagu, Mikuláš Dzurinda - były premier Słowacji oraz Zbigniew Jagiełło – prezes PKO BP.


Nagroda przyznawana jest w ramach projektu „Solidarność dla Przyszłości”, co roku gromadząc najznamienitszych gości z Polski i całego świata. – Angażujemy się w wiele inicjatyw, których celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na problemy, z którymi zmagają się inni. Zależy nam, by młode pokolenie potrafiło oddzielić to, co ważne od tego, co ulotne. Temu służy  projekt „Solidarność dla przyszłości”. W jego ramach edukujemy społeczeństwo, a zwłaszcza młodzież i przypominamy o roli „Solidarności” w walce o wolność i niezależność. Zwracamy uwagę na idee przyświecające twórcom tego pokojowego polskiego ogólnonarodowego ruchu, który w latach osiemdziesiątych XX wieku przyjął postać pierwszego, niezależnego w bloku sowieckim Związku Zawodowego, skupiając blisko jedna czwarta Polaków – podkreśla Piotr Gulczyński, Prezes Instytutu Lecha Wałęsy.
Poprzednie edycje (lata 2008-2011). Do tej pory Nagroda Lecha Wałęsy została przyznana czterokrotnie.

Jej laureatami byli kolejno:
Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulaziz Al Saud, wyróżniony za promocję dialogu międzyreligijnego i wysiłki na rzecz pokoju w na Bliskim Wschodzie,


Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand irańskie działaczki na rzecz praw człowieka i praw kobiet,


Polska Akcja Humanitarna wraz z jej założycielką Janiną Ochojską za wspieranie w swojej działalności idei międzyludzkiej solidarności poprzez działania charytatywne,


Luiz Inácio Lula da Silva, były prezydent Federacyjnej Republiki Brazylii, za działania na rzecz pokojowego porozumienia i solidarnej współpracy narodów, w szczególności wzmocnienie na arenie międzynarodowej znaczenia krajów rozwijających się oraz za działania na rzecz zniwelowania nierówności społecznych.


Więcej informacji na stronie Instytutu Lecha Wałęsy: www.ilw.org.pl oraz programu „Solidarność dla Przyszłości”: www.solidarnoscdlaprzyszlosci.pl
Wyłącznym Partnerem i Fundatorem Nagrody Lecha Wałęsy jest PKO Bank Polski.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież