Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ... Zaktualizowana informacja o punktach poboru wymazów w województwie pom... » W związku z tym, że sytuacja jest dynamiczna, a liczba zakażeń w kraju i województwie pomorskim ciąg...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Mistrzynie zrewanżowały się hokeistkom Stoczniowca - GALERIA
niedziela, 18 października 2020 17:49
Mistrzynie zrewanżowały się hokeistkom Stoczniowca - GALERIA
W drugim spotkaniu Stoczniowca z Polonią mistrzynie Polski
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagroda Lecha Wałęsy dla białoruskiego opozycjonisty Alaksandra Bialackiego

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 28 września 2012 14:00

Laureatem V edycji Nagrody Lecha Wałęsy został Alaksandr Bialacki, białoruski działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka. Ogłoszono to 28 września w Gdańsku na konferencji prasowej z udziałem m. in. Prezydenta RP Lecha Wałęsy oraz Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.Alaksandr Bialacki otrzymał nagrodę za działania na rzecz demokratyzacji Republiki Białorusi oraz aktywną promocję obrony praw człowieka i pomoc udzielaną ludziom prześladowanym przez obecne władze Białorusi. Jak informuje Natalia Miller-Lewandowska, rzeczniczka z biura Prezydenta Lecha Wałęsy, nagrodę z jego rąk oraz czek na 100 tys. dolarów amerykańskich odbierze podczas oficjalnej ceremonii 29 września w Dworze Artusa w Gdańsku, żona Bialackiego - Natalia Pinczuk, która przekaże ją na działalność instytucji wskazanej przez swojego męża.
Nagroda Lecha Wałęsy to prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie przyznawane osobom, instytucjom oraz ruchom społecznym działającym na rzecz współpracy między narodami i poszanowania praw człowieka. Została ustanowiona w 2008 r. przez Lecha Wałęsę w podziękowaniu za wsparcie, które otrzymał odbierając Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r. - W tym roku mamy zaszczyt przyznać Nagrodę Lecha Wałęsy Alaksandrowi Bialackiemu, który zaraził swoich rodaków marzeniem o wolności. Potrafił jednak nie tylko głosić idee, ale z zaangażowaniem wcielać je w życie, za co zapłacił prześladowaniem i więzieniem. Mimo to nigdy nie przestał wierzyć w sens własnych poczynań i konsekwentnie dąży do realizacji największego marzenia o wolnym, demokratycznym i sprawiedliwie rządzonym kraju. Jestem przekonany, że jego działalność będzie inspiracją do naśladowania dla wszystkich, którzy tak jak on marzą o życiu w wolnym, sprawiedliwym i demokratycznym społeczeństwie, w którym na pierwszym miejscu znajdują się prawa człowieka i troska o ich przestrzeganie – powiedział Prezydent RP Lech Wałęsa.


Laureat V edycji Nagrody Alaksandr Bialacki jest białoruskim działaczem społecznym, politykiem i obrońcą praw człowieka. Stoi na czele organizacji wspierających rodziny więźniów politycznych, Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna” oraz Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka. Aktywnie działa na rzecz propagowania obrony praw człowieka na Białorusi. Był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, w 2006 z rąk Vaclava Havla otrzymał nagrodę Homo Homini.


25 września 2012 r. Bialacki otrzymał z rąk Ambasadora USA w Polsce, Lee A. Feinsteina, nagrodę dla obrońców praw człowieka (Human Rights Defenders Award).


Za swoją działalność opozycyjną Alaksandr Bialacki był aresztowany ponad 20 razy. 4 sierpnia 2011 r. Bialacki został zatrzymany pod zarzutem „uchylania się od wypłaty sum podatków, zbiórek w szczególnie dużych rozmiarach” i skazany na 4,5 roku kolonii o zaostrzonym rygorze oraz na konfiskatę mienia. Wyrok ten został skrytykowany przez społeczność białoruskich opozycjonistów, obrońców praw człowieka,  polityków i  dyplomatów państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Radę Europy.


Kapituła nagrody

Nagroda została przyznana już po raz piąty przez kapitułę, w której skład wchodzą światowej rangi autorytety i osobistości: Lech Wałęsa – założyciel „Solidarności” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Stanisław Szuszkiewicz – były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Jan Krzysztof Bielecki – były premier RP, Bernard Kouchner – były Minister Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej, Władysław Bartoszewski – wybitny mąż stanu, Emil Constantinescu – były prezydent Rumunii, Rita Süssmuth – była przewodnicząca Bundestagu, Mikuláš Dzurinda - były premier Słowacji oraz Zbigniew Jagiełło – prezes PKO BP.


Nagroda przyznawana jest w ramach projektu „Solidarność dla Przyszłości”, co roku gromadząc najznamienitszych gości z Polski i całego świata. – Angażujemy się w wiele inicjatyw, których celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na problemy, z którymi zmagają się inni. Zależy nam, by młode pokolenie potrafiło oddzielić to, co ważne od tego, co ulotne. Temu służy  projekt „Solidarność dla przyszłości”. W jego ramach edukujemy społeczeństwo, a zwłaszcza młodzież i przypominamy o roli „Solidarności” w walce o wolność i niezależność. Zwracamy uwagę na idee przyświecające twórcom tego pokojowego polskiego ogólnonarodowego ruchu, który w latach osiemdziesiątych XX wieku przyjął postać pierwszego, niezależnego w bloku sowieckim Związku Zawodowego, skupiając blisko jedna czwarta Polaków – podkreśla Piotr Gulczyński, Prezes Instytutu Lecha Wałęsy.
Poprzednie edycje (lata 2008-2011). Do tej pory Nagroda Lecha Wałęsy została przyznana czterokrotnie.

Jej laureatami byli kolejno:
Król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulaziz Al Saud, wyróżniony za promocję dialogu międzyreligijnego i wysiłki na rzecz pokoju w na Bliskim Wschodzie,


Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand irańskie działaczki na rzecz praw człowieka i praw kobiet,


Polska Akcja Humanitarna wraz z jej założycielką Janiną Ochojską za wspieranie w swojej działalności idei międzyludzkiej solidarności poprzez działania charytatywne,


Luiz Inácio Lula da Silva, były prezydent Federacyjnej Republiki Brazylii, za działania na rzecz pokojowego porozumienia i solidarnej współpracy narodów, w szczególności wzmocnienie na arenie międzynarodowej znaczenia krajów rozwijających się oraz za działania na rzecz zniwelowania nierówności społecznych.


Więcej informacji na stronie Instytutu Lecha Wałęsy: www.ilw.org.pl oraz programu „Solidarność dla Przyszłości”: www.solidarnoscdlaprzyszlosci.pl
Wyłącznym Partnerem i Fundatorem Nagrody Lecha Wałęsy jest PKO Bank Polski.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież