Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Brazylijscy artyści w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 września 2012 14:42

Pierwsza w Polsce prezentacja prac współczesnych artystów brazylijskich, tj. grupy artystycznej Chelpa Ferro oraz Jonathasa de Andrade, odbyła się w sobotę 22 września w Gdańskiej Galerii Miejskiej Tropikalizmy, przy ul. Powroźniczej 13/15.Chelpa Ferro to grupa artystyczna powstała w 1995 roku w Rio de Janeiro. W jej skład wchodzą tacy artyści jak  Barrao, Luiz Zerbini oraz Sergio Mecler. Prezentowali oni swoje prace na wielu międzynarodowych wystawach, zarówno wspólnych jak i solowych, m.in. na Bienale di Venecia w 2005 roku i w Liverpool Biennial w 2010. 


alt


Chelpa Ferro działalność swą sytuuje na pograniczu sztuk wizualnych, video oraz muzyki. Ich twórczość skupia się przede wszystkim na fuzji, przetwarzaniu elementów dźwiękowych i wizualnych. Taka dynamika doskonale wpisuje się w spuściznę Tropikalizmu, ruchu artystycznego powstałego w Rio de Janeiro z końcem lat sześćdziesiątych, jak również Futuryzmu i Dadaizmu (w szczególności manifestu Luigi Rossolo „Sztuka hałasu”, 1913). Ich działalność bliska jest również założeniom Helio Oiticici, który nawoływał do przybliżenia eksperymentów w sztuce do tzw. życia. Tropikalizm nawiązywał do łączenia wszelkich, nierzadko wykluczających się form i narracji istniejących w wielce zróżnicowanej kulturze brazylijskiej, przez co instalacje dźwiękowe i performance Chelpa Ferro łączą w sobie globalne, brazylijskie, a także lokalne aspekty, odnoszące się zarówno do sztuki jak i muzyki.


altDlatego na wystawie w Gdańsku te przywiezione z Brazylii dźwięki – jak twierdzi Patrycja Ryłko, kuratorka wystawy - rozbrzmiewają wyjątkowo naturalnie. W tym celu gdańska galeria została na czas wystawy wyposażona m.in. w kilka  kolorowych papużek, które również stanowią element instalacji.


altZ kolei prace Jonathasa de Andrade, to fotograficzny zapis życia codziennego młodych Brazylijczyków. Wspólne imprezy, pierwsze miłości, niełatwe próby wchodzenia w dorosłość. Na wielu fotografiach i komentarzach przyklejonych do ścian, dokument miesza się z fikcją, i to niby prawdziwe a może przerysowane życie artysta określa krótko - jako "tropikalny kac".


alt


Wydarzeniami towarzyszącymi wystawie były performance grupy Langfurtka (Mikołaj Trzaska i Adam Witkowski) oraz performance grupy Chelpa Ferro, które zaprezentowano w przestrzeniach Fabryki Batycki, przy ul. Kamienna Grobla 28/29 na Dolnym Mieście w Gdańsku.
Czas trwania wystawy: 23 września 2012 – 6 stycznia 2012.
Godziny otwarcia galerii Tropikalizmy: wt-śr 11-17, czw-nie 11-19.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież