W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akcja "Zerwijmy łańcuchy" w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 września 2012 15:07

altW niedzielę 23 września w kilkudziesięciu miastach w Polsce odbyła się szósta odsłona akcji społecznej „Zerwijmy łańcuchy”.

Także w Gdańsku pod fontanną Neptuna w samo południe zebrało się grono osób, popierających założenia akcji i chcących ją wesprzeć.Akcja organizowana jest w celu uświadomienia ludziom niedoli psiego życia na łańcuchu, które jest nieetyczne, krzywdzące dla zwierzęcia oraz niezgodne z prawem. 


W myśl nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt od 1 stycznia 2012 roku nie wolno trzymać zwierząt na uwięzi przez czas dłuższy niż 12 godzin na dobę, a długość uwięzi na której znajduje się zwierzę musi wynosić co najmniej 3 metry.  Złamanie tego przepisu może mieć dla nieodpowiedzialnego właściciela dotkliwe konsekwencje prawne: nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz do 100 tysięcy złotych nawiązki na cel związany z ochroną praw zwierząt.W Gdańsku akcja „Zerwijmy łańcuchy” była koordynowana przez Centrum Edukacji Kynologicznej Canac, którego instruktor i behawiorysta mówi, że głównym celem jest edukowanie ludzi o tym, jak dbać o swoje psy i jak skutecznie nieść pomoc pokrzywdzonym zwierzętom. 


- Chcemy otworzyć ludziom serca i uświadomić im, że nasi bracia mniejsi zasługują na to, aby lepiej żyć – mówi Katarzyna Sterne-Nałęcz z Canac. – Warto się czasem zastanowić, dlaczego pies sąsiadów wychodzi tak rzadko, czy słychać odgłosy bicia psa? Jeśli zaistnieje taka potrzeba- reagować.


Na stronie www.zerwijmyłancuchy.pl zachęca się do zgłaszania podobnych interwencji policji (997), straży miejskiej (986) oraz organizacjom prozwierzęcym takim jak Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (22 825 75 35).alt


W trakcie trwania akcji chętni mogli przypiąć się łańcuchem do budy i poczuć to, co czuje zwierzę na krótkiej uwięzi:


- Emocjonalnie pies jest mniej więcej na etapie 2-3 letniego dziecka, choć daleka jestem porównywaniu międzygatunkowemu. Ale boi się, czuje i rozumie podobnie - twierdzi Katarzyna Sterne-Nałęcz.


altW wydarzeniu nie chodzi jednak wyłącznie o spuszczanie psów z łańcuchów:


- Akcja sprowadza się do tego, żeby właściciele zaczęli świadomie podchodzić do tego, jak traktować swoje zwierzęta, nie jak zabawki, tylko jak czujące istoty. Fajnie by było, jakby się ludzie zaczęli uczyć, jak właściwie komunikować się ze swoim psem – dodaje pani Katarzyna.alt


Jak czuje się pies na łańcuchu?


- Bardzo kiepsko, bo nie ma możliwości poznawczych ani socjalizacyjnych; nie może pobiegać, dotknąć, powąchać.Dodatkowym dyskomfortem jest zazwyczaj bardzo ciasna obroża, zbyt krótki łańcuch. To jak, jakby zamknąć człowieka w jednym pokoju i zabronić wychodzić.  (AB)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież