W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przyszłością telewizja hybrydowa

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 czerwca 2013 15:29

Rola Oddziałów Terenowych TVP S.A. w rozwoju społeczeństwa informacyjnego była tematem konferencji zorganizowanej 3 maja na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jej uczestnicy wyrażali różne opinie na temat  mediów regionalnych w aspekcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem roli metropolii dla województwa pomorskiego. O teraźniejszości i przyszłości Oddziałów Terenowych TVP S.A. w kontekście uruchomienia kanału regionalnego jesienią 2013 roku mówił Marian Zalewski, członek zarządu TVP S.A. Do tego tematu nawiązał Wiesław Łodzikowski, dyrektor ośrodka TVP Technologie (na zdjęciu z prawej w rozmowie z red. Aleksandrem Gosk, specjalistą od zagadnień morskich), który  ciekawie mówił o nowych mediach szerokopasmowych, o telewizji hybrydowej połączonej z Internetem, która obecnie najszybciej się rozwija. Według niego coraz większą popularnością cieszy się internetowy teatr telewizji docierający do 3,5 tys. szkół. Ciekawie mówił też o nowych możliwościach technologicznych Telewizji Polskiej służących nauce i kształceniu w pomorskich szkołach wyższych.


alt


Szkoda tylko, że w sali wykładowej nr 207, mogącej pomieścić prawie 200 studentów tej największej uczelni humanistycznej Pomorza, podczas ciekawej drugiej sesji zasiadali sami prelegenci w liczbie... 15 osób, plus prowadząca i kamerzysta. A w programie, było wyraźnie napisane, że sesja ta odbędzie się z udziałem studentów, doktorantów i kadry akademickiej. Coś wyraźnie zawiodło, że zabrakło audytorium. Pytanie tylko, co lub kto zawiódł? Ale jest to już kolejna konferencja w której uczestniczyli sami prelegenci. Można powiedzieć, sztuka dla sztuki. Chociaż nie do końca, bo kamery pracowały przez dłuższy czas i jakiś program z tej konferencji był nadawany. Pytanie tylko, kto go oglądał, na jakim kanale?


alt


Tę absencję studentów UG poniekąd usprawiedliwił ciekawy wykład Jana Krefta, pracownika naukowego UG, który stwierdził, że żyjemy obecnie w historycznym momencie przechodzenia ze świata prasy i telewizji w świat Internetu. Z tego to powodu oferta TVP Gdańsk, według Krefta, powinna podążać za migrującą widownią. Telewizja ta powinna być spersonalizowana. Nie powinna pozbywać się zawodowych, doświadczonych dziennikarzy, bo ktoś jednak musi dostarczać odbiorcom rzetelnych i fachowych informacji. To dotyczy zwłaszcza portali internetowych, które stały się głównym źródłem informacyjnym. Kluczem do pozyskiwania informacji stało się słowo google. Nakłady gazet w ostatnich latach spadły drastycznie, nawet o połowę są mniejsze. Obecnie zadaniem spółek medialnych jest organizowanie i zarządzanie aktywnością medialną. Według Krefta cyfryzacja polskiej telewizji powinna nastąpić z 7 lat temu, kiedy powszechne w użyciu stawały się laptopy i tablety.


alt


Te czasowe zaległości w TVP są obecnie nadrabiane poprzez intensywną zmianę w funkcjonowaniu programowym, organizacyjnym, technicznym i technologicznym. W sferze technologii można mówić o rewolucji. Jesteśmy świadkami konwergencji technologicznej w telewizji, która postępuje wraz z upowszechnianiem się cyfryzacji. Po pełnym uruchomieniu emisji cyfrowej, co wiąże się z całkowitym zaprzestaniem emisji analogowej najpóźniej do 23 lipca 2013 roku, zasięg programów oddziałów terenowych TVP obejmie prawie 99 proc. populacji. W ramach MUX 3 możliwe jest uruchomienie 16 odrębnych programów regionalnych nadających audycje całodobowo. Szanse te według szefów TVP trzeba dobrze wykorzystać. Do realizacji tego celu należy pozyskać wsparcie władz lokalnych, środowisk akademickich, naukowych, artystycznych, gospodarczych oraz innych środowisk opiniotwórczych, które współpracują z oddziałami terenowymi TVP.


Jak powiedział prof. zw Wiktor Pepliński z UG, zarówno TVG jak i Radio Gdańsk zobligowane są do misji publicznej, co wynika z ustawy medialnej. To one kształtują świadomość obywatelską, integrują społeczność lokalną, w drodze publicznych debat ułatwiają podejmowanie istotnych decyzji dla danego regionu, a także są publicznym pręgierzem dla władz lokalnych. Pytanie tylko, kto tą telewizję będzie tworzył? Sami jej etatowi szefowie chyba sobie z tym nie poradzą...    

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież