Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Elektronika zawładnęła śmieciami w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 czerwca 2013 16:52

Złożono w Gdańsku 28 tys. deklaracji na odbiór odpadów komunalnych, co stanowi ponad 60 proc. ogółu. Deklaracje złożyły też zarządy gdańskich Spółdzielni Mieszkaniowych, przy czym jedna z nich bez podpisów prezesa, a więc de facto nieważną. Termin składania deklaracji upłynął z końcem maja, ale spóźnialscy nadal mogą je złożyć w Zarządzie Dróg i Zieleni.


O konsekwencjach nie złożenia ich w terminie zadecydują naczelnicy trzech oddziałów Urzędów Skarbowych, do których władze Gdańska skierowały stosowne opinie prawne związane z ustawą śmieciową. Niech oni – jak stwierdził wiceprezydent miasta Maciej Lisicki - podejmą w tej sprawie wiążącą decyzję.


Natomiast jak twierdzi Mieczysław Kotłowski, dyrektor  Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, system odbioru odpadów komunalnych w naszym mieście jest bardzo szczelny. Od złożenia deklaracji nie da się uciec, bo w przeciwnym wypadku śmieci nie będą odbierane, a na niesubordynowane osoby zostaną nałożone stosowne kary. Ale nie do nakładania kar sprowadza się problem śmieciowy, lecz do ich odbioru i utylizacji. A to wiąże się z ponoszeniem przegłosowanych przez gdańskich radnych PO opłat „metrażowych” oraz z aspektem logistycznym polegającym na dostarczeniu odpowiedniej ilości pojemników plastikowych. Będą one oddzielne i odpowiednio opisane na odpady mokre i suche.


alt


Wszystkie pojemniki, zarówno te stare jeszcze nadające się do użytku, jak i te nowe, zostaną oczipowane. Dokona tego firma Omega, której pracownicy Dorota Jankowska i Piotr Frydrychowicz (na zdjęciu powyżej) zapewniają, że to pozwoli na elektroniczną identyfikację każdego pojemnika śmieciowego. Będzie prowadzona stała elektroniczna rejestracja, jaki pojemnik i kiedy został opróżniony.


altA takich pojemników – jak się szacuje – trzeba będzie oczipować około 40 tys., a następnie dostarczyć w miejsca wskazane w złożonych w terminie deklaracjach. Według ustalonego harmonogramu około 30 śmieciarek Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych S.A. będzie odbierało odpady komunalne średnio dwa razy w tygodniu.


altWszystkie śmieciarki mają zamontowane elektroniczne urządzenia włączone do systemu komputerowego pozwalającego na pełną kontrolę zarządzania gospodarką odpadami w naszym mieście. Tak więc śmieciarka nie będzie mogła odebrać nieczystości z pojemnika nieoznakowanego, a więc bez przymocowanego czipa. On też będzie wskazywał, gdzie dany pojemnik się znajduje. Zatem ich podmienianie lub przestawianie w inne miejsca nie ma najmniejszego sensu. Wszystko zostanie natychmiast elektronicznie wykryte.


Sprawami związanymi z obsługą śmieciową w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni będzie się zajmowało 19 osób, z tego 15 nowo zatrudnionych w dziale księgowości, głównie do rozliczeń finansowych. To ci pracownicy do każdej osoby, która złożyła deklarację śmieciową, w czerwcu wyślą pocztą lub Internetem numer konta bankowego należącego do Urzędu Miasta Gdańska. Na owe konto do połowy każdego miesiąca trzeba będzie dokonywać stosowne opaty za miesiąc poprzedni. Zatem pierwszą opłatę śmieciową będziemy musieli dokonać najpóźniej do połowy sierpnia, gdyż nowy system odbioru odpadów komunalnych z naszych posesji zaczyna obowiązywać już od lipca 2012.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież