W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Elektronika zawładnęła śmieciami w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 czerwca 2013 16:52

Złożono w Gdańsku 28 tys. deklaracji na odbiór odpadów komunalnych, co stanowi ponad 60 proc. ogółu. Deklaracje złożyły też zarządy gdańskich Spółdzielni Mieszkaniowych, przy czym jedna z nich bez podpisów prezesa, a więc de facto nieważną. Termin składania deklaracji upłynął z końcem maja, ale spóźnialscy nadal mogą je złożyć w Zarządzie Dróg i Zieleni.


O konsekwencjach nie złożenia ich w terminie zadecydują naczelnicy trzech oddziałów Urzędów Skarbowych, do których władze Gdańska skierowały stosowne opinie prawne związane z ustawą śmieciową. Niech oni – jak stwierdził wiceprezydent miasta Maciej Lisicki - podejmą w tej sprawie wiążącą decyzję.


Natomiast jak twierdzi Mieczysław Kotłowski, dyrektor  Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, system odbioru odpadów komunalnych w naszym mieście jest bardzo szczelny. Od złożenia deklaracji nie da się uciec, bo w przeciwnym wypadku śmieci nie będą odbierane, a na niesubordynowane osoby zostaną nałożone stosowne kary. Ale nie do nakładania kar sprowadza się problem śmieciowy, lecz do ich odbioru i utylizacji. A to wiąże się z ponoszeniem przegłosowanych przez gdańskich radnych PO opłat „metrażowych” oraz z aspektem logistycznym polegającym na dostarczeniu odpowiedniej ilości pojemników plastikowych. Będą one oddzielne i odpowiednio opisane na odpady mokre i suche.


alt


Wszystkie pojemniki, zarówno te stare jeszcze nadające się do użytku, jak i te nowe, zostaną oczipowane. Dokona tego firma Omega, której pracownicy Dorota Jankowska i Piotr Frydrychowicz (na zdjęciu powyżej) zapewniają, że to pozwoli na elektroniczną identyfikację każdego pojemnika śmieciowego. Będzie prowadzona stała elektroniczna rejestracja, jaki pojemnik i kiedy został opróżniony.


altA takich pojemników – jak się szacuje – trzeba będzie oczipować około 40 tys., a następnie dostarczyć w miejsca wskazane w złożonych w terminie deklaracjach. Według ustalonego harmonogramu około 30 śmieciarek Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych S.A. będzie odbierało odpady komunalne średnio dwa razy w tygodniu.


altWszystkie śmieciarki mają zamontowane elektroniczne urządzenia włączone do systemu komputerowego pozwalającego na pełną kontrolę zarządzania gospodarką odpadami w naszym mieście. Tak więc śmieciarka nie będzie mogła odebrać nieczystości z pojemnika nieoznakowanego, a więc bez przymocowanego czipa. On też będzie wskazywał, gdzie dany pojemnik się znajduje. Zatem ich podmienianie lub przestawianie w inne miejsca nie ma najmniejszego sensu. Wszystko zostanie natychmiast elektronicznie wykryte.


Sprawami związanymi z obsługą śmieciową w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni będzie się zajmowało 19 osób, z tego 15 nowo zatrudnionych w dziale księgowości, głównie do rozliczeń finansowych. To ci pracownicy do każdej osoby, która złożyła deklarację śmieciową, w czerwcu wyślą pocztą lub Internetem numer konta bankowego należącego do Urzędu Miasta Gdańska. Na owe konto do połowy każdego miesiąca trzeba będzie dokonywać stosowne opaty za miesiąc poprzedni. Zatem pierwszą opłatę śmieciową będziemy musieli dokonać najpóźniej do połowy sierpnia, gdyż nowy system odbioru odpadów komunalnych z naszych posesji zaczyna obowiązywać już od lipca 2012.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież