W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sopocka metoda naliczania opłat za odbiór śmieci

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 01 czerwca 2013 16:40

Prezydent miasta oraz 12 sopockich radnych zaproponowało nową metodę naliczania opłat za wywóz śmieci w Sopocie, łączącą dwie metody:
„wodną” i „ryczałtową”. W tej sprawie Jacek Karnowski spotyka się z mieszkańcami. Najbliższe takie spotkania zaplanowane są od poniedziałku (3 czerwca) do czwartku (6 czerwca).Wokół opłaty za odbiór śmieci w Sopocie narosły emocje. Sopoccy radni zdecydowali pod koniec kwietnia o wyborze metody powierzchniowej. Mieszkańcy mieli płacić miesięcznie 0,52 zł za m kw. odpadów segregowanych i 0,78 zł za m kw. zmieszanych.


Następnie do Rady Miasta wpłynęła uchwała obywatelska, której autorem jest biznesmen Ryszard Kajkowski, reprezentujący Stowarzyszenie Republika Sopot. I choć w 2010 roku był pełnomocnikiem komitetu wyborczego Kocham Sopot, który popierał ubiegającego się o fotel prezydenta miasta Wojciecha Fułka, a później był jego asystentem, gdy ten został wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Sopotu. Dziś dystansuje się do tej współpracy i mówi, że działa w ramach stowarzyszenia. Grupa domagała się zmiany metody na osobową, która jest sposobem najbardziej akceptowalnym w niemal każdym mieście, ale jest trudnym do wyegzekwowania.

Radni Komisji Inżynierii z przewodniczącym Wieczesławem Augustyniakiem złożyli wówczas do prezydenta miasta wniosek o przeprowadzenie profesjonalnych badań opinii mieszkańców w kwestii nowego systemu gospodarowania odpadami w mieście. Po pierwszym pilotażu wynikało jasno, że żadna z czterech metod w opinii mieszkańców nie odpowiada specyfice Sopotu. A jednocześnie sopocianie opowiadają się za takim rozwiązaniem, który będzie uwzględniał faktyczne zamieszkanie. Z badań tych wynikło, że za metodą „wodną” opowiedziało się 19 proc. badanych, powierzchniową – 14,7 proc., osobową – 30,03 proc., a ryczałtową – 6,6 proc. Aż 37,6 proc. odpowiedziało, że „żadna”. Jednocześnie „osobowa” to metoda, którą aż 47,9 proc. uważa za tę, która sprawiedliwie obciąża mieszkańców („wodna” – 27,4 proc., powierzchniowa – 9,5 proc., ryczałt – 16,5 proc.). Z kolei powierzchniowa – zdaniem sopocian – to metoda najkorzystniejsza dla rodzin wielodzietnych, a osobowa dla osób samotnych. Na pytanie, która jest najlepsza dla osób na stałe mieszkających w Sopocie, wygrała „wodna” i „osobowa” – 32,9 proc. i 31,5 proc. Przy okazji aż 35,1 proc. wskazuje, że osobowa jest najtrudniejsza do weryfikacji i może powodować wyludnienie miasta – 45,9 proc., co pokazuje, że mieszkańcy śledzą losy reformy w innych gminach.


altRyszard Kajkowski poszedł jednak o krok dalej i złożył wniosek o zwołanie referendum w Sopocie, w którym chciał odwołania Jacka Karnowskiego. Powodem miała być właśnie uchwała śmieciowa. Opozycyjny Kocham Sopot nagle postawił prezydentowi ultimatum, że jeśli Karnowski nie zmieni metody powierzchniowej na osobową lub jakąś inną, poprą wniosek o referendum, który złożył Kajkowski.

W rezultacie prezydent miasta oraz radni Komisji Inżynierii razem z radnym Piotrem
Kurdzielem zaproponowali więc zupełnie nową „sopocką metodę”.

– Postanowiliśmy poszukać metody, która z jednej strony będzie  odzwierciedlać faktyczne zamieszkiwanie, nawet czasowe, a z drugiej, będzie metodą weryfikowalną i szczelną – powiedział Wieczesław Augustyniak, przewodniczący Komisji Inżynierii i Ochrony środowiska Rady Miasta Sopotu.

Metoda sopocka zakłada, że każde gospodarstwo w Sopocie zapłaci proporcjonalnie do ilości zużytej wody, nie mniej jednak niż 14 zł (ryczałt). W tym ryczałcie zawiera się zużycie do 3 m sześc. wody w gospodarstwie domowym. Za każdy kolejny rozpoczęty metr sześcienny wody naliczana będzie opłata za śmieci w wysokości 3,50 zł. Za śmieci niesegregowane opłaty będą o 50 proc. wyższe (zarówno ryczałt jak i opłata za metr sześc. wody – proporcjonalnie ryczałt: 21 zł i za każdy metr sześcienny wody odpowiednio cena za śmieci: 5,25 zł). 

Prezydent miasta wraz z radnymi rozpoczął w tej sprawie cykl spotkań konsultacyjno-informacyjnych z mieszkańcami, poświęconych tzw. „metodzie sopockiej”.

Pierwsze spotkania odbyły się 28 maja.

Kolejne są planowane od poniedziałku 3 czerwca.
Poniedziałek 3 czerwca:
17.00 Dworek Sierakowskich,  ul. Czyżewskiego 12

Wtorek 4 czerwca:
17.00 – Miejska Biblioteka Publiczna – Brodwino, ul. Cieszyńskiego 22
19.00 – Spółdzielnia Mieszkaniowa Kraszewskiego, ul. Kraszewskiego 31

Środa 5 czerwca:
17.30 – Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2

Czwartek 6 czerwca:
17.30 – Miejska Biblioteka Publiczna – ul. 3 Maja 6

(UA)
Fot. Fotobank.pl/ums

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież