Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Protest działkowców o ocalenie ogrodów!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 05 czerwca 2013 16:47

Działkowcy z Pomorza manifestowali przed gmachem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Właściciele działek protestują przeciwko projektowi ustawy Platformy Obywatelskiej o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.
– Trybunał Konstytucyjny zakwestionował 24 artykuły ustawy, która kończy żywot w styczniu 2014 roku i jeżeli sejm nie uchwali nowej ustawy, to będziemy w niebycie prawnym. Nasza organizacja jak Polski Związek Działkowców przestanie istnieć – powiedział przewodniczący pikiety Mieczysław Kamiński.

alt


W październiku ubiegłego roku zawiązał się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, który stworzył projekt obywatelski ustawy. Działkowcy bowiem obawiają się, że projekt PO odbierze im dotychczasowe prawa zwłaszcza do gruntu i własności majątku na działce, a także do bezczynszowego korzystania z terenów stanowiących własność gminy lub państwa, doprowadzi do likwidacji Polskiego Związku Działkowców oraz podporządkuje ogrody właścicielom terenów. Właściciele ogródków nie kryją obaw, że jedynym tytułem posiadania działki będzie wkrótce umowa dzierżawy, a po atrakcyjne grunty ogrodów działkowych zaczną sięgać deweloperzy.


alt


 – Dla PO ogrody to 44 000 ha, na których komercjalizacji i prywatyzacji można jeszcze zarobić. Dla nas ogrody to milion rodzin, które uprawiają warzywa, wypoczywają i jednocześnie utrzymują tereny zielone w zabetonowanych miastach – uważają manifestujący działkowcy. W projekcie PO widząc „pozbawienie naszych rodzin własności altan, nacjonalizację majątku ogrodów – infrastruktury, pieniędzy na kontach, a nawet kosiarek!, wygaszenie naszym rodzinom praw do działek, uzależnienie istnienia ogrodów od urzędników”.

Przeciwwagą dla wadliwego, zdaniem działkowców, projektu PO jest projekt obywatelski, który gwarantuje: „zachowanie prawa do działki oraz własności majątku na działce, zwolnienie ogrodów z podatków, zachowanie charakteru i funkcji ogrodów, pełną swobodę zrzeszania, odszkodowanie i działki zamienne przy likwidacji ogrodów”. 


Manifestujący działkowcy chcieli dziś złożyć na ręce marszałka i wojewody swoje postulaty.
– Niestety nie zastaliśmy ani marszałka ani wojewody. Nasze postulaty złożyliśmy w kancelariach obu urzędników i mamy nadzieję, że zostaną one przekazane premierowi – stwierdził Mieczysław Kamiński.

21 stycznia przyszłego roku przestanie obowiązywać niemal połowa zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że nadaje ona Polskiemu Związkowi Działkowców monopol na prowadzenie ogrodów działkowych. Rząd do tego czasu musi stworzyć nową ustawę.

Na Pomorzu jest niemal 70 tys. działkowców. Podobne manifestacje odbyły się przed urzędami wojewódzkimi innych miast na terenie całego kraju.
(UA)
fot. Urszula Abucewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież