Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata "Czy kampus Uniwersytetu Gdańskiego jest przestrzenią publiczną?"

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 maja 2017 11:22

Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się debata "Czy kampus Uniwersytetu Gdańskiego jest przestrzenią publiczną?". Organizatorem debaty było Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego i Instytut Metropolitalny.Czy kampus Uniwersytetu Gdańskiego spełnia te wymagania? Głównym celem debaty było znalezienie odpowiedzi na tak postawione pytanie.
W wykładzie wprowadzającym „Kampus dla ludzi - Jak wprowadzać życie między modernistyczną zabudowę Uniwersytetu” dr Łukasz Pancewicz, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska przedstawił przykłady dobrze zorganizowanej i przyjaznej dla studentów przestrzeni na różnych uczelniach.


W drugiej części przedstawiono prezentacje dobrych praktyk. Hanna Obracht-Prondzyńska, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska, przedstawiła prezentacje „O architekturze i przestrzeni wewnątrz budynków”, Marcin Michalak, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański, przedstawił „Zagospodarowanie kampusu Yale University”, a Wiktoria Kiedrowicz i Włodzimierz Kuczabski, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego, w prezentacji „Rzeczywistość a oczekiwania: co może podnieść atrakcyjność kampusu” przedstawili wady i zalety kampusu oraz co należy zrobić, aby były bardziej atrakcyjny.


W części trzeciej, dyskusji, wzięli udział prof. UG dr hab. Jarosław Czochański, Wydział Oceanografii i Geografii, Uniwersytet Gdański, dr Maciej Brosz, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Gdański, dr inż. arch. Bogna Lipińska, Wydział Architektury, Politechnika
Gdańska, dr Łukasz Pancewicz, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska.


Prof. Jarosław Czochański z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, zauważył, że myśl przepisów kampus Uniwersytetu Gdańskiego nie jest przestrzenią publiczną w kontekście formalnym.


Uczestnicy debaty byli zgodni, że organizacja kampusu pozostawia wiele do życzenia. Dyskutanci byli zgodni, że za mało jest zieleni, źle zorganizowane są trasy do przemieszczania się między budynkami, brakuje spójności architektonicznej poszczególnych budynków, zbyt duży ruch samochodów. Te elementy zdaniem uczestników debaty powodują, że studenci nie czują związku z uczelnią, co utrudnia funkcjonowanie kampusu jako przestrzeni publicznej.


- Razem z instytucją pozarządowa Instytut Metropolitalny wpadliśmy na pomysł zorganizowania debaty publicznej dotyczącej zagospodarowania kampusu Uniwersytetu Gdańskiego - powiedział Włodzimierz Kuczabski, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego. - Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, użytkownicy kampusu oraz zaproszeni goście wypowiadali się o zagospodarowaniu terenu kampusu oraz proponowali co można byłoby zrobić, aby ulepszyć tą przestrzeń i zrobić ją bardziej przyjazną dla użytkowników. Liczyliśmy na udział władz uczelni, które podejmują wszystkie decyzje odnośnie kampusu. Niestety nie doszło do takiej dyskusji. Doszliśmy do wielu wniosków. Ponieważ ważną kwestią jest inicjatywa oddolna, która idzie od studentów i pracowników, i takie inicjatywy też mogą wpłynąć na poprawę wyglądu kampusu.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież