W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śmieci ostro w górę - Lisicki do worka? - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 lutego 2013 10:35

altOkrzyki "Złodzieje przyrośli do stołków! Rządzą kolejną kadencję" – poprzedziły obrady 35 Sesji Rady Miasta Gdańska dnia 28 lutego. W głosowaniu radni przyjęli powierzchniowy projekt opłat za wywóz i utylizację śmieci.


Te okrzyki wznieśli mieszkańcy Gdańska, których nie wpuszczono na salę obrad Rady Miasta. Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek już na wstępie ogłosił piętnastominutową przerwę i poprosił radnych PO obok do sali 207 celem omówienia stanowiska w kwestii ustawy śmieciowej. Po przerwie powrócili na salę obrad. Przewodniczący klubu PO Maciej Krupa powitał wpuszczoną na galerię publiczność, która wywiesiła plastykowe worki na śmieci, dedykując je Wiceprezydentowi Maciejowi Lisickiemu.


alt


Przewodniczący klubu PO Maciej Krupa zaapelował – Nie możemy oprzeć się przed podjęciem trudnych decyzji. Opozycja będzie nas straszyć. Proszę, aby temu nie ulec.alt


Przewodniczący klubu PiS Grzegorz Strzelczyk zapewnił, że opozycja nie będzie straszyć, lecz przedstawi swoją propozycję uchwały śmieciowej, wybierając wariant osobowy. Obrady trwają.


Podczas głosowania przyjęto powierzchniowy wariant opłat za wywóz i utylizację śmieci. Za przyjęciem tego wariantu głosowało 25 radnych, 8 było przeciw.


Projekt przyjęcia uchwały "śmieciowej" zaproponowanej przez radnych PO wywołał sporną dyskusję. Radna SLD Jolanta Banach, gdańskie poczynania w sprawie przyjęcia jednego z czterech wariantów określiła dosadnie, że chorobę dżumy zdecydowaliśmy się wyleczyć cholerą, z preferowanej na początku metody ryczałtowej przeszliśmy na powierzchniową. Obie metody są negowane przez mieszkańców, a powierzchniowa miała tylko 2 proc. poparcie mieszkańców Gdańska.

Jacek Teodorczyk z PiS opowiedział się za metodą zużycia wody, twierdząc, że jest ona najbardziej miarodajna. W spółdzielniach mieszkaniowych istnieje duża trudność segregowania odpadów.

Wiceprezydent Maciej Lisicki odparł, że średnie zużycie wody w Gdańsku wynosi 3 m3 od osoby, przy zróżnicowaniu od 1 do 8 m3 od osoby. Przy czym Lisicki - jak wyznał - osobiście zużywa 6 m3. W Szczecinie podjęto decyzję naliczania od zużycia wody, ale już na nią mieszkańcy narzekają, stwierdził Lisicki. W jego ocenie cały ten spór toczy się nie z uwagi na uzasadnienia merytoryczne, lecz na walkę pomiędzy rządzącymi a opozycją. Dodał, ze w takich państwach, jak Dania, Wielka Brytania, czy Francja, a tuż obok w takich miastach jak Gdynia czy Pruszcz Gdański, rozliczanie jest metrażowe. Tylko Kolbudy wybrały wariant osobowy, ale i on też nie jest doskonały.

W Gdańsku średnia powierzchnia mieszkaniowa wynosi 57 m kw., a zagęszczenie 2,4 osoby na mieszkanie. Jak PiS dojdzie do władzy, to będzie mógł przegłosować wariant osobowy. Póki co rządzi PO i w jej ocenie metoda powierzchniowa chroni rodziny wielodzietne przed wysokimi opłatami. A starsze osoby, nawet single, są w miarę zamożne, bo mają stałe dochody w postaci rent i emerytur. Szkoda tylko, że PO nie podało ich nikłych wysokości.


Marek Formela, szef gdańskiego SLD: - Politycy PO rządzący Gdańskiem nawet nie ukrywali, że kierują się wyłącznie własną wygodą przy stanowieniu opłat "śmieciowych". De facto podatku powszechnego. Zawarte w projekcie uchwały rygory narażają 0,5 mln gdańszczan na ryzyko popełniania wykroczeń skarbowych, co jest karalne. Mam nadzieję, ze gdańszczanie, których prezydent Paweł Adamowicz miłuje od święta, nie odpuszczą tego płazem. SLD w kolejnej kadencji sprawie tej nada priorytet zarówno w wymiarze ustrojowym jak i prawie lokalnym. I tak na marginesie, rechot prezydenta Adamowicza, gdy przedstawiciele opozycji podnosili inny punkt widzenia, kwalifikuje go na emeryturę polityczną, a nie do służby publicznej.

Grzegorz Strzelczyk, szef Klubu Radnych PiS: - Zwyciężyła brutalna większość. Nasz projekt "osobowy" został wrzucony do kosza na śmieci. Nawet nie podjęto z naszym projektem polemiki. Uważamy, że gdańskie PO przegłosowało najgorszą metodę dla mieszkańców, ale najwygodniejszą dla urzędników. A tak prawdę powiedziawszy, to głównym problemem jest wzrost opłat aż o 60 proc. za odbiór odpadów komunalnych. I to bez podania kalkulacji, o którą się dopominaliśmy. Zatem sam wybór jednej z czterech proponowanych metod naliczania opłat był sprawą wtórną.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 Mont 2013-03-01 13:21
Czy ktoś mi może podać linka do treści tej uchwaly?
Cytować
 
 
0 #1 Jolka Banach 2013-02-28 18:16
Na zdjęciu - Marek F. + jego rodzina i sąsiedzi. Panie lewicowcu kawiorowy, naucz kultury swoich znajomków i przestań Gdańszczanami gębę sobie wycierać.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież