Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Od śmieci do podatku katastralnego?!

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 27 lutego 2013 18:40

Artykuł  6n ust 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zobowiązuje Radę Miasta do ustalenia wzoru deklaracji, której treść zapewni prawidłowość obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Projekt tej deklaracji przedstawiony gdańskim radnym wydaje się tymczasem rzeczywistym krokiem jeszcze w drugim kierunku. Zawiera się w nim próba usiłowania zobowiązania mieszkańców Gdańska do ustalenia i podawania oprócz numeru księgi wieczystej nieruchomości, także obrębu ewidencyjnego i numeru działki, w sytuacji gdy te informacje są zbędne dla ustalenia powierzchni lokalu mieszkalnego dla potrzeb obliczenia opłaty przy przyjęciu proponowanej powierzchniowej metody jej obliczania, a samorząd posiada przecież te informacje w swoich zasobach.


O co więc tak naprawdę się rozchodzi?
Otóż od wielu lat trwa w naszym kraju dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego, a jego wielkim zwolennikiem są samorządy miejskie. Ilość informacji, które mają być  zamieszczane w deklaracjach, znacznie przekracza dane niezbędne do ustalenia wysokości i rodzaju opłaty za wywóz odpadów. Jednoznacznie należy stwierdzić, że poszerzanie deklaracji oraz pozyskiwanie informacji dotyczących chociażby położenia nieruchomości czy też jej powierzchni użytkowej ma na celu faktyczne uzyskanie w sposób pośredni informacji koniecznych do utworzenia i uzyskania danych, które przyczynią się do utworzenia katastru nieruchomości. Samo bowiem wdrożenie podatku katastralnego jest procesem bardzo kosztownym oraz czasochłonnym. Należałoby wycenić każdą nieruchomość podlegającą opodatkowaniu i na podstawie tego stworzyć kataster, czyli rejestr danych o gruntach i budynkach, z którego czerpane byłyby informacje o wartości realnej danej nieruchomości. Zapewne jedynie rzeczoznawcy majątkowi oraz władze samorządów nie miałyby nic przeciwko, gdyby decyzja o powstaniu katastru stała się faktem. Dla mieszkańców to w  polskich warunkach i systemie podatkowym przysłowiowy ‘kamień u szyi”.


alt


Dla samorządu najbardziej kosztowne jest wdrożenie takiego sposobu opodatkowania nieruchomości, wiąże się to m.in. z budową zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, co wymaga m.in. uzupełnienia i uporządkowania danych w Ewidencji Gruntów i Budynków oraz Księgach Wieczystych dla  stworzenia także warunków umożliwiających masową wycenę nieruchomości, co  wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów przez podatników. Należy zatem zapytać czy poszerzanie zawartości deklaracji oraz pozyskiwanie informacji dotyczących chociażby położenia nieruchomości czy też jej powierzchni użytkowej, obrębu ewidencyjnego i numeru działki, nieistotnych z punktu widzenia opłaty za wywóz odpadów, ma na celu faktycznie uzyskanie w sposób pośredni informacji koniecznych do utworzenia i uzyskania  danych, które przyczynią się do utworzenia katastru nieruchomości? Tak więc czy w istocie  wysokość tej opłaty obejmuje także koszty organizacji systemu przetworzenia i utworzenia bazy danych, której cel nie jest związany z opłatą, tylko z pomysłem podatku katastralnego?


Na to pytanie projektodawcom deklaracji o ich prawdziwych zamiarach będzie trudno odpowiedzieć, bo zamiar wynika z przedstawionego projektu. Przychody z opłat „śmieciowych” pozwolą na sfinansowanie bazy danych dla potrzeb katastru.


To wszystko ma się odbyć na podstawie zobowiązania mieszkańców do zebrania na swój koszt wielu wymienionych danych, przedstawienia ich samorządowi w deklaracji i pod groźbą kary wynikającej z poddania przez sejm problematyki odpadów reżimowi karno-skarbowemu. Tak się w Polsce  Drodzy Państwo politykę robi.


Stawiamy te wątpliwości publicznie,by proces ustanawiania kolejnych obciążeń podatkowych dla obywateli był całkowicie transparentny,a politycy podejmujący takie inicjatywy korzystali z pełni praw autorskich.Oczekujemy,że prezydent Gdańska,pan Paweł Adamowicz, będący jednocześnie organem podatkowym - odniesie się do tych wątpliwości podczas czwartkowej sesji rady miasta Gdańska.


przew. RM SLD Marek Formela

 

Komentarze  

 
0 #1 podatnik 2013-02-28 18:53
oby to było nietrafne proroctwo ale spodziewać można się wszystkiego po PO
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież