W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wodowanie promu w Stoczni Gdańsk S.A.. 150 osób do... zwolnienia - GALERIA

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
sobota, 02 marca 2013 09:30

W Stoczni Gdańsk SA 1 marca został zwodowany prom pasażersko-samochodowy o nazwie „Bergensfjord", z przeznaczeniem dla norweskiego armatora Bergen Group Fosen. Jest on 1067 jednostką wybudowaną w dotychczasowej historii Stoczni Gdańskiej i jedenastą z przeznaczeniem dla tego armatora. Prom będzie zasilany paliwem gazowym, co nie było do tej pory spotykane w tego typu jednostkach.GALERIA


Prom o długości 170 metrów i szerokości 27,5 metrów będzie mógł przewozić 1500 pasażerów oraz 600 samochodów osobowych na dziesięciu pokładach. Na promie będzie sześć sal konferencyjnych, dziewięć punktów gastronomicznych, dwie sale gier oraz kasyno i sklep wolnocłowy.
Stocznia Gdańska współpracuje z norweską grupą od kilku lat. Wcześniej zbudowała dla niej już 9 kadłubów. Ostatni kontrakt dotyczył budowy kadłubów właśnie takich dwóch promów. Pierwszy o nazwie „Stavanger Fjord", został zwodowany w kwietniu 2012 roku. Po dokończeniu wyposażenia w norweskiej stoczni, już od 29 maja zacznie pływać na trasie Bergen - Stavanger - Hirtshals – Langesund. Natomiast drugi z serii „Bergensfjord", również po doposażeniu, jesienią tego roku rozpocznie swoją służbę na morzu i też będzie pływał między Danią, a Norwegią. 


altPodczas piątkowego wzdłużnego wodowania dopisała słoneczna pogoda i w uroczystości oprócz oficjeli, uczestniczyło ponad tysiąc osób. To wyjątkowe widowisko obejrzały stoczniowe rodziny wraz ze swoimi dziećmi i wnukami, wycieczki szkolne i przedszkolne, turyści, w tym i zagraniczni oraz liczni mieszkańcy Trójmiasta. Najbardziej wyróżniały się odblaskowymi kamizelkami dzieci z Niepublicznego Przedszkola Socrates przy ul. Zakopiańskiej w Gdańsku oraz Publicznego Przedszkola nr 67 przy ul. Dworskiej w Brzeźnie (na zdjęciu powyżej).


altPrzy dobrym nagłośnieniu słychać było kolejne komendy, które wydawał kierownik wodowania. Po wybiciu tzw. klatek obłowych, zwolnione zostały stopery ciesielskie, a następnie mechaniczne, po czym statek, jak po maśle, przy dźwiękach hymnu polskiego, powoli majestatycznie spłynął do wody.


W stoczniowym kanale, celem zatrzymania, czekało na niego kilka holowników. Na jednym z nich zerwała się lina cumownicza i załoga promu musiała awaryjnie zrzucić do wody kotwicę, aby prom się zatrzymał i nie poruszał w sposób niekontrolowany.


altPo oficjalnych uroczystościach, członek Zarządu Stoczni Gdańsk SA, Adam Zaczeniuk zapewniał dziennikarzy, że nie jest to ostatnie wodowanie w tej stoczni. Do końca roku zakład ma kontrakty na dwie jednostki i kontynuowana jest też budowa gazowca oraz kilku mniejszych jednostek. Stwierdził, że stocznia  na pewno znacząco zmniejszy skalę budowy statków ze względu na najtrudniejszy segment ze wszystkich, w których zakład ten działa. - Nasza sytuacja jest trudna, jesteśmy po kilku latach kryzysu w produkcji okrętowej gdyż jest duży spadek cen statków, stwierdził. Z tego powodu do końca czerwca zwolnionych zostanie około 150 osób, czyli około 40 procent wszystkich osób zatrudnionych poza produkcją.


Adam Zaczeniuk powiedział też, że stocznia zamierza obecnie, bardziej niż dotychczas, skoncentrować się na produkcji konstrukcji stalowych i wież wiatrowych. W tej kwestii jest opracowywany dla Komisji Europejskiej nowy plan restrukturyzacji. Zakład ma zlecenia do końca tego roku na produkcję kilkudziesięciu takich wież wiatrowych.


alt


Stocznia – jak stwierdził - wystawiła też na sprzedaż ok. 18 ha gruntu i ok. 35 ha działek wodnych na tzw. froncie wyspy Ostrów. Chodzi m.in. o teren, gdzie znajduje się budynek zarządu. Planuje się sprzedać część nieoperacyjnych aktywów, które nie są niezbędne do prowadzenia działalności zakładu, jakim nadal jeszcze jest zmierzająca chyba ku likwidacji Stocznia Gdańsk S.A. Stocznia, kolebka „Solidarności”, kiedyś nosząca sławetne imię Włodzimierza Ilicza Lenina, wodza sowieckiej rewolucji z 1917 roku.


Przypomnijmy też, że zakład należy do dwóch akcjonariuszy - spółki Gdańsk Shipyard Group (w 75 proc.) i Agencji Rozwoju Przemysłu SA (w 25 proc.). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez większościowego ukraińskiego udziałowca ISD Polska, który kupił udziały w stoczni pod koniec 2007 roku.

Wła-49
fot: Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 dzidziulowy smoczek 2013-03-02 15:07
To cudotwórca i stoczniowy mędrzec - Andrzej Jaworski - już roboty nie rozdaje?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież