Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Można zarobić na budownictwie energooszczędnym

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 czerwca 2013 14:37

"Budownictwo energooszczędne specjalizacją regionu", to temat konferencji zorganizowanej przez Gdański Klaster Budowlany w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo. Uczestniczyli w niej specjaliści od budownictwa pasywnego.


Dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej mówił o możliwościach gromadzenia i przekazywania energii w budynkach, a prof. Brunon Grochal z IMP PAN o współczesnym podejściu do zagadnień związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynków. Prezes zarządu Energa Innowacje spółka z o.o. Wojciech Kąkol przedstawił referat o przejściu w budownictwie od inteligentnych sieci energetycznych do budynków energoefektywnych. Z kolei Sebastian Sawicki podał przykłady budowy obiektów energooszczędnych głównie w osiedlu Banino na bazie doświadczeń członków Gdańskiego Klastra Budowlanego (GPB).


alt


Dużą uwagę uczestników konferencji skupił przedstawiony przez studentów Politechniki Gdańskiej logiczny projekt na budownictwo przyszłości. Do tego stopnia spodobał się budowlanym fachowcom, że młodych autorów tegoż projektu z ochotą widzieli by w Gdańskim Klastrze Budowlanym, na co studenci chętnie przystali, robiąc sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Studenci jednak ze zdziwieniem odnieśli się do tego, że Klaster nie ma jeszcze wybudowanego pasywnego budynku modelowego, z uwidocznionymi przekrojami. Oni chętnie widzieli by jako źródło ogrzewania bardziej powszechne zastosowanie kolektorów słonecznych. Przy budynkach można też wybudować małe elektrownie, gromadzące w akumulatorach pozyskaną energię.


Podczas dyskusji padały krytyczne opinie o budownictwie pasywnym. Główny zarzut, to nie wykorzystywanie nasłonecznienia do ogrzewania pomieszczeń. Zastosowanie okien podwójnych, a nawet i potrójnych, podraża całą inwestycję. Podobnie jak i zastosowanie gruntowych wymienników ciepła powoduje 20 proc. wzrost całościowych kosztów. Ale ich zastosowanie eliminuje montaż kosztownych kaloryferów.


Dzięki zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła, zachwalał jego użytkownik mieszkający przy ulicy Myśliwskiej na Morenie, w całym domku wolno stojącym o powierzchni 180 m kw jest równomiernie ciepło, a koszt ogrzewania wynosi 500 zł. Znacznie ograniczono ubytek ciepła dzięki zastosowaniu jako warstwy izolacyjnej styropian i wełnę mineralną. 


Kolejny mówca narzekał na to, że na rynku budowlanym brakuje wykonawców dających gwarancje na swoje prace. Większość firm tylko niewiele wie o nowej technologii energooszczędnej, a inwestorzy jeszcze mniej. Na runku dostawców panuje wielki zgiełk. Oferowane są różne produkty, które nie mają rzetelnych badań. Producenci nie chcą nawet swoich wyrobów poddawać analizie.


Podsumowujący dyskusję Józef Kisielewski, prezes zarządu Gdańskiego Klastra Budowlanego, wskazał na konieczność budowy budynków energooszczędnych ponieważ rośnie cena energii elektrycznej, w 2007 roku z 20 groszy po pięciu latach do 65 groszy za kWh. Jest też projekt płacenia podatku od odprowadzanej wody deszczowej. Od kilku lat próbuje się przeforsować stosowanie pomp ciepła, ale niestety z mizernym skutkiem. A według wymóg Unii Europejskiej w najbliższych latach zużycie energii pierwotnej należy obniżyć aż pięciokrotnie. Przed budowlańcami, jak stwierdził Tomasz Balcerowski, wiceprezes GPB, stoi zatem ogromne zadanie do zrealizowania. Na szczęście na energetyczne rozwiązania w budownictwie UE przeznaczyła Polsce na najbliższe lata 700 mln zł oraz kolejne 800 mln zł na ściany izolacyjne. Są więc zatem środki finansowe na prowadzenie naukowych badań. A jest o co powalczyć, ponieważ choćby rynek szwajcarski chce pozyskać producenta domów pasywnych na kilkaset sztuk. Na energooszczędnym budownictwie można zatem sporo zarobić.

Wła-49
Fort. Włodzimierz Amerski 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież