Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

IV Kongres Mobilności Aktywnej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 września 2013 20:16

Miasto Gdańsk oraz Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) są organizatorami Czwartego Kongresu Mobilności Aktywnej, który w dniach 12-13 września odbywa się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Jego zorganizowanie ułatwiło zaangażowanie środków europejskiego projektu ABC.multimodal finansowanego z programu Południowego Bałtyku.To już doroczne wydarzenie ma na celu wykorzystanie doświadczenia miast, regionów i krajów osiągających największe sukcesy w utrzymywaniu wysokiej jakości życia dzięki przyjęciu odpowiednich zasad kształtowania rozwoju lokalnego, przy jak najpełniejszym wykorzystaniu potencjału aktywnych form mobilności.


alt


Inicjatywa ta ma ścisły związek z przygotowaniem polskich samorządów do owocnego wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w latach 2014 - 2020. Kongres Mobilności Aktywnej adresowany jest głównie do innowacyjnie myślących samorządowców, tj. prezydentów, starostów, burmistrzów oraz wójtów. Kongres ma również tworzyć platformę nawiązywania współpracy samorządowców, organizacji pozarządowych i firm.


Aktywna Mobilność to wszelkie formy przemieszczania się związane z zaspokajaniem codziennych potrzeb transportowych, zakładające wykorzystanie naturalnej energii ludzkiej (jak chodzenie pieszo czy jazda na rowerze) w powiązaniu ze środkami transportu publicznego.
Ważną elementem tegorocznej edycji jest zwrócenie uwagi na kwestie uspakajania ruchu zmotoryzowanych w miastach poprzez rozszerzanie zasięgu stref zamieszkania i stref ograniczenia prędkości do 30 km/godz oraz docenienie działań wyjaśniających i promujących korzyści wynikające ze stosowania takich rozwiązań.


altIstotnym punktem Kongresu było podpisanie przez przedstawicieli samorządów Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO) na rzecz 30 km/h, jako standardowego limitu prędkości na terenach miejskich i obszarach zabudowanych. Na powyższym zdjęciu swój podpis składa Piotr Kuropatwiński, dr nauk ekonomicznych Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Polityki Ekonomicznej, ekspert i długoletni współpracownik Pomorskiego Stowarzyszenia Wspólna Europa (PSWE).


altO potrzebie zmniejszenia prędkości poruszania się pojazdów w terenach zabudowanych mówiła Heike Aghte z Berlina, ukazując bezradność w tym zakresie Unii Europejskiej, która już w 1987 roku podpisała stosowne zobowiązanie. Dopiero po 26 latach zaczęto w państwach europejskich tworzyć strefy ograniczonej prędkości do 30 km/h. Takich stref jest już np. 700 w samym Hamburgu i coraz więcej jest ich w Wielkiej Brytanii. W listopadzie 2012 roku poinformowało Unię Europejską siedem wymaganych państw o wznowieniu takiej inicjatywy. Została ona  przyjęta, ale do jej rozpatrzenia potrzeba zebrać 7 mln podpisów, po milionie z każdego z państw. Te podpisy są zbierane do listopada 2013 roku, wystarczy wejść na stronę internetową www.30kmh.eu i złożyć swój podpis. Do tej obejmującej coraz większy zasięg akcji już się włączyły 73 organizacje z 17 krajów, w tym i z Polski, jak np. Masa Krytyczna z Poznania czy Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA). Inicjatorom tej akcji zależy na tym, aby standardowo we wszystkich państwach europejskich obowiązywał nakaż przestrzegania maksymalnej prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym. To z pewnością znacznie zmniejszy ilość wypadków drogowych, których w Europie jest 300 tys. rocznie. 


altPodczas pierwszego dnia kongresu doszło też do podpisania deklaracji o współpracy pomiędzy Polskim Stowarzyszeniem Rowerowym, a Polską Unią Mobilności Aktywnej.


W okresie trzech lat kongresu jego gośćmi byli wybitni przedstawiciele świata polityki, urbaniści, architekci, samorządowcy, promotorzy aktywnej mobilności z kraju i zagranicy, tacy jak: Jan Gehl, Manfred Neun, Michael Cramer, Randy Neufeld, Hep Monatzeder, Katarzyna Sobierajska, Gerd Axel Ahrens, Piotr Kuropatwiński, Paul Marcel Kurpershoek, Rod King i inni.


Tegoroczny program, to ponad 40 prelegentów z kraju i zagranicy, którzy w ramach sesji plenarnych, paneli tematycznych i debat przybliżają rozwiązania, przekazują swoje doświadczenia w kreowaniu przyjaznej przestrzeni publicznej. Przestrzeni, której celem jest pogodzenie wszystkich użytkowników ruchu zarówno zmotoryzowanych, pieszych i rowerzystów. W ramach sesji plenarnych można było wysłuchać m.in. Clausa Bondam’a – Dyrektora Instytutu Kultury Duńskiej w Brukseli, który mówił o tworzeniu miast dla ludzi z punktu widzenia Kopenhagi.


altW tym roku kongres został wzbogacony o BIKE TRADE SHOW - wystawę sprzętu sprzyjającego korzystaniu z różnych form aktywności mobilnej oraz E-BIKE Festiwal, podczas którego goście kongresu i targów mogli, na specjalnie przygotowanym torze, wypróbować rowery ze wspomaganiem elektrycznym.


alt


Pierwszy dzień kongresu zakończył się wspólnym przejazdem rowerowym po Gdańsku, z dojazdem na piknik wieczorny do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku-Oliwie. Mimo silnych opadów deszczu znalazło się wielu chętnych na taką rowerową podróż spod Amber Expo w Letnicy do oliwskiego ZOO.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-2 #1 szofer 2013-09-12 20:39
cykliści wiada wszystkim na glowy zaraz,PZMoT milczy ale tam jest taki yegi umysl jak radny Zdanowicz,a rowerzystom trzeba wprowadzić tempo 10 przegonić ich z chodnikow a jak chcą jezdzic po ulicach niech robia prawo jazdy i kupuja OC dość tego teroru
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież