NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Energetyczny okrągły stół

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 czerwca 2013 17:59

Nowe sposoby pozyskiwania energii w Polsce i Rosji, to temat spotkania przy okrągłym stole z udziałem polskich i rosyjskich specjalistów. Spotkanie odbyło się w początkach czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury przy ulicy Długiej w Gdańsku.W ocenie szefowej Centrum Pauliny Łangowskiej, takie spotkanie pozwala bliżej zorientować się, w jakim kierunku podążają dwa sąsiednie państwa w tak istotnym zagadnieniu gospodarczym jakim jest energetyka, w tym zwłaszcza odnawialna. Spotkanie odbyło się z okazji ustanowionego w 1972 roku w Sztokholmie Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska, a w Rosji obchodzonego jako Dzień Ekologa.


altZabierająca jako pierwsza głos w dyskusji Wanda Stankiewicz z Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa Oddział Gdańsk przedstawiła publikację tegoż Towarzystwa zawierającą wszystkie okoliczności związane z budową w Polsce 20 największych inwestycji gospodarczych. Okazuje się, że coraz bardziej istotnym staje się dialog obywatelski przed każdą taką inwestycją. Społeczeństwu należy dokładnie wyjaśnić, jakie pociąga ona za sobą niebezpieczeństwa, a jakie korzyści. Należy uświadomić Polakom, czy należy i czy warto wybudować w Polsce elektrownię jądrową, czy też nie? Musi być jednak od początku zachowany dialog społeczeństwa z decydentami czyli przedstawicielami rządu. Pytanie tylko, czy jest nasza gotowość do współdecydowania? W społeczeństwie, które nie chce raczej i nie lubi słuchać, a woli wiele mówić.


alt


Dlatego też, jak powiedział Rafał Rolka z TNOiK, powstał przewodnik regionalny Szkoły Dialogu Społecznego. W oparciu o niego uczymy się rozmawiać o rzeczach trudnych.


Z kolei Marcin Żukowski z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego powiedział, że jest on od 2006 roku beneficjentem dla rządu Rosji przy rozwiązywaniu problemów związanych z budową elektrowni jądrowej. W oparciu o te doświadczenia, społeczeństwu polskiemu trzeba ukazać jakie będą konsekwencje zablokowania budowy takiej elektrowni w Polsce.


Reprezentujący Gdański Klaster Budowlany Marek Michalak mówił o powstaniu w 2006 roku Stowarzyszenia Klastering Polski, który skupia 60 podmiotów, z tego cztery rozwijają się bardzo dynamicznie w procesie ciągłym. Zwiększa to wiarygodność i podnosi prestiż podmiotów gospodarczych. Pozwala na obniżenie kosztów transakcyjnych. Nadal jednak brakuje wzajemnego zaufania biorącego się z obaw o konkurencyjność. To dotyczy też rozwiązywania problemów związanych z energetyką.


W ocenie Marka Michalaka, obecnie wszystkie powstające i realizowane w latach 2014-2020 projekty, wedle wymogów UE, będą musiały się zwracać i przynosić zyski. Dotyczy to również odnawialnych źródeł energii, jak instalacje fotowoltoniczne czyli baterie słoneczne, pompy cieplne czy budownictwo nisko energetyczne. Otóż 40 proc. światowego zużycia energii przypada na budynki, które są zarówno ogrzewane jak i chłodzone. Priorytetowym zatem staje się budownictwo energooszczędne. To jest strategia na najbliższe lata. Dlatego powstało Konsorcjum Energetycznych Rozwiązań Innowacyjnych, przed którym stoją poważne zadania.


altMówił też o nich prof. Władimir Bogaczew z Zakładu Goekologii Bałtyckiego Federalnego Uniwersytetu im. Kanta Obwód Kaliningradzki (na zdjęciu z prawej), który przedstawił różne sposoby pozyskiwania energii w Rosji. Mając trzy elektrownie gazowe w Kaliningradzie, obecnie buduje się tam elektrownię jądrową, która ma zostać uruchomiona w 2018 roku. Mają też 34 elektrownie wodne, z których obecnie działa tylko 5, bo pozostałe nie były modernizowane i są w złym stanie technicznym. Ponieważ w świecie coraz większą rolę odgrywa energia odnawialna, również i w Rosji zajęto się tym zagadnieniem. Tym bardziej, że w Rosji jest duży potencjał energii słonecznej i wiatrowej. W Kaliningradzie jest największa rosyjska farma wiatrowa wybudowana przy wsparciu środków unijnych. Są plany budowy kolejnych takich farm, lecz na przeszkodzie stoją liczne obiekty wojskowe. Dlatego rozważa się większe pozyskiwanie bogatych złóż torfu szacowanego na 310 mln ton o zawartości węgla aż w 80 procentach. Jak stwierdził prof. Bogaczew, coraz większe zastosowanie ma też energia geotermalna (60-100 st. C na głębokości 1,5 m), lecz z uwagi na spore koszta, decydują się na nią głównie inwestorzy prywatni.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież