Kampania „Razem ścigamy się z cukrzycą” » W ramach kolejnej edycji kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zap... Dwa tygodnie do "Jesieni w ogrodzie" » Około stu Wystawców weźmie udział w dziewiątej edycji kiermaszu ogrodniczego „Jesień w ogrodzie”, kt... Projekt uchwały radnych PiS w sprawie 80. rocznicy wybuchu II Światowe... » W czwartek radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały w spra... O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej » 23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przy... Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Alternatywne napędy - wyzwanie dla aglomeracji Trójmiasta

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 28 maja 2013 10:12

Na temat trendów rozwoju napędów alternatywnych i jakie z tego względu wynikają wyzwania dla aglomeracji Trójmiasta, mówiono podczas seminarium zorganizowanym 27 maja w  gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO MTG. Jego organizatorem byli Pracodawcy Pomorza – Sekcja Transportu i Motoryzacji, wspólnie z Serwisem Haller, Toyotą Carter oraz Auto-Mobil Wejherowo.


Celem seminarium było m.in. otwarcie dialogu pomiędzy biznesem, nauką i władzami lokalnymi w zakresie miejskiego transportu zrównoważonego, wskazanie perspektyw jego rozwoju w miastach oraz wskazanie najlepszych praktyk w kraju i za granicą.


altJózef Haller z Serwisu Opel Haller zwrócił uwagę na to, że aż 84 procent mieszkańców województwa pomorskiego samochody elektryczne uważa za przyszłość motoryzacji, a 71 procent nie ma obaw związanych z takim rodzajem napędu. Ich zdaniem, w rozwój tych aut na naszym rynku powinny się zaangażować samorządy i instytucje państwowe. Według TNS Polska, powinno to dotyczyć dotacji do zakupu takiego auta, ulg podatkowych i bezpłatnego parkowania w mieście. Co ważniejsze, badanie wykazało, że istnieje związek między postrzeganiem samochodów elektrycznych, a innymi zachowaniami proekologicznymi. Ponad 41 proc. Polaków uważa, że samochody elektryczne to nasza przyszłość, gdyż należy ograniczyć emisję spalin. Ci, którzy uważają, że auta elektryczne to chwilowa moda, a jest ich tylko 11 proc., nie oszczędzają energii elektrycznej ani wody, nie segregują śmieci i chętnie używają toreb jednorazowych.


alt


Korzyści płynące z użytkowania samochodów elektrycznych to według mieszkańców Pomorza, głównie ograniczenie ilości spalin w powietrzu (82 proc., w porównaniu do 91 proc. ogółu Polaków) oraz ograniczenie hałasu na drogach (64 proc.). Dla 28 proc. mieszkańców województwa pomorskiego istotną zaletą samochodów elektrycznych jest także ich ekologiczny wizerunek, a 25 proc. docenia poprawę komfortu. Ale zaledwie 26 proc. Polaków ma jakiekolwiek obawy związane z samochodami elektrycznymi. Spośród nich najwięcej osób wymienia mały zasięg, przy czym aż 65 proc. z tej grupy przejeżdża dziennie średnio nie więcej niż 60 km, więc ich obawy nie są uzasadnione. Więcej niż 140 km na co dzień przemierza tylko 9 proc. kierowców w Polsce, a 72 proc. dziennego przebiegu wynosi mniej niż 60 km.


altCo ważne, województwo pomorskie należy do liderów, pod względem wprowadzania do motoryzacji rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia paliwa i emisji spalin. W Gdańsku funkcjonują od kilku lat punkty ładowania samochodów elektrycznych na parkingu Multikina oraz nieopodal ul. Pomorskiej i ul. Gospody. - Moja firma wydała pierwsze w Polsce elektryczne Ople Ampera, większość sprzedaży Lexusa to samochody hybrydowe. W Wejherowie i Gdyni możemy kupować elektryczne Fiaty Panda, będące owocem kooperacji Akademii Morskiej i firmy Auto Mobil - powiedział Józef Haller. 


Obecnie, każdy liczący się producent samochodów wprowadza lub już posiada samochody elektryczne lub hybrydowe w swoim portfolio. Opel ma rewolucyjną Amperę, Toyota i Lexus szereg interesujących modeli różnych segmentów, VW wprowadził elektrycznego Golfa i planuje e-up’a, Citroen ma swojego C-zero, Nissan Leefa, Renault gamę modeli Z.E. a Chevrolet duży model Volt i za chwilę wprowadzi elektryczną odmianę miejskiego Sparka EV, którego zasięg w pełni naładowanego akumulatora w cyklu mieszanym (miasto/autostrada) wynosi 132 kilometry, a moc to aż 130KM. To zasługa połączenia silnika elektrycznego na magnesy trwałe z koaksjalnym zespołem napędowym.


altJakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego stwierdził, że jeśli rozpatrywać strukturę parku aut w wieku do 10 lat pod względem rodzaju paliwa używanego do ich napędu, to zdecydowanie dominują dwa podstawowe rodzaje benzyna i olej napędowy, natomiast wśród napędów alternatywnych 7,7 proc. stanowią auta elektryczne. Ich przyrost w 2012 roku stanowił aż 200 proc. wśród osób prywatnych.


Jak wynika z raportu globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, świadczącej usługi Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw, to Polska, Czechy i Rumunia są w czołówce najbardziej atrakcyjnych rynków dla sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Regionie, który może się pochwalić stabilną sytuacją makroekonomiczną oraz populacją przekraczającą 101 mln ludzi. W nich sprzedaż powinna według prognoz przekroczyć 60 tys. sztuk do roku 2017.


W Polsce segment samochodów elektrycznych powinien osiągnąć około 4,4 procent udziału w rynku samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych w 2017 roku, co da mu ponad 43 procent udziału w ogólnym rynku samochodów elektrycznych w regionie.


Z najnowszej analizy, dotyczącej sektora pojazdów elektrycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wynika, że znaczący wzrost rynku (z 245 sztuk sprzedanych w 2011 roku do 62 tys. sztuk prognozowanej sprzedaży do 2017 roku) jest efektem rosnącego zapotrzebowania na wygodne i efektywne ekologicznie rozwiązania przede wszystkim w ośrodkach miejskich.


Frost & Sullivan ocenia, że rynek pojazdów elektrycznych w regionie CEE osiągnie w latach 2011-2017 imponujący wynik w zakresie wzrostu rzędu 151 procent. Najwyższego wzrostu należy oczekiwać po 2015 roku, zakładając, że w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej dostępne będą pełne zachęty rządowe i samorządowe, włączając opodatkowanie nowych pojazdów w oparciu o emisję CO2 oraz możliwość wykorzystywania pasów dla autobusów, darmowego parkowania czy wjazdu w strefy ograniczonego ruchu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież