Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bartelik: Gdańsk dla menadżera czy polityka?

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
środa, 12 czerwca 2013 18:41

Rozmowa z Waldemarem Bartelikiem, b. prezesem koncernu "Energa", przedsiębiorcą, prezesem pomorskiej siatkówki, jednym z potencjalnych kandydatów do funkcji prezydenta Gdańska


- Trzy lata temu "Dziennik Bałtycki" ujawnił, że może Pan być jednym z kandydatów w wyborach prezydenckich w Gdańsku. To mogła być niespodzianka, że ktoś spoza świata bieżącej polityki...
Waldemar Bartelik: Wtedy może tak, bo dominowało przekonanie, w Gdańsku bardzo ugruntowane, że tylko działacze partyjni mają kwalifikacje do obejmowania funkcji w samorządzie. Teraz to się wyraźnie zmienia, choć powody są różne. Obywatele dość licznie i skutecznie organizują referenda, odwołują lokalnych liderów, szyld partii rządzącej, jak w Elblągu, Bytomiu, czy teraz w Warszawie nie daje rękojmi bezpieczeństwa politycznego. Umiejętności wewnątrzpartyjne to wielokrotnie za mało, by radzić sobie z zarządzaniem skomplikowanym mechanizmem społecznym i gospodarczym, jakim jest gmina.


- Gdańsk jest źle zarządzany?

Waldemar Bartelik: 64,5 procentowy poziom zadłużenia w stosunku do swoich dochodów jest po części odpowiedzią na to pytanie. Dużą część wydatków Gdańska stanowią koszty, które w przyszłości nie będą generowały przychodów dla gminy.To jest zadłużenie, którego spłata będzie obciążać kolejne budżety i wpływać na poziom realizacji zadań własnych gminy, miedzy innymi cyfryzację, ekologiczne rozwiązania w sferze budownictwa, energetyki lokalnej czy transportu, a które są daleko bardziej uniwersalne i istotne niż stadion, muzeum czy teatr dla koneserów.


- Być może to efekt braku ograniczenia liczby kadencji w samorządzie?
Waldemar Bartelik: To na pewno przesłanka systemowa, która powoduje, że władza służy przedłużeniu władzy.


- Nie podoba się panu, że prezydent Gdańska pobiera wynagrodzenie z dwóch rad nadzorczych, a obywatelom tłumaczy na blogu, że powinni być radzi, że ich prezydent dobrze radzi sobie z budową dobrobytu, obsługuje też sprawnie liczne kredyty...
Waldemar Bartelik: Nadzór nad mieniem komunalnym należy do obowiązków prezydenta, nie wiem, czy to właściwe, żeby pobierał za to wynagrodzenie. Przecież są powszechnie znane i dostępne narzędzia do sprawowania skutecznej kontroli korporacyjnej - niekoniecznie osobiste zasiadanie we władzach spółki.


alt


- Jest sprawnym menedżerem...
Waldemar Bartelik: Tę kompetencję należy oceniać w kontekście skutecznego rozwiązywania tak trudnych spraw dla każdego samorządu jak polityka podatkowa, lokalne(osiedlowe) inwestycje infrastrukturalne, strategia gospodarowania odpadami komunalnymi czy wreszcie sposób zagospodarowania przestrzeni decydującej o ekonomicznym potencjale naszego miasta i jakości życia gdańszczan.


- Jakie jeszcze sfery w Pana ocenie mają istotny wpływ na rozwój miasta?
Waldemar Bartelik: Polityka inwestycyjna - w co inwestować by zapewnić stały rozwój. Polityka podatkowa - optymalna z punktu widzenia społeczności lokalnej. Jednym z najważniejszych obszarów funkcjonowania gminy jest szeroko rozumiana komunalna polityka mieszkaniowa, a w szczególności zaspokajania potrzeb osób będących w najtrudniejszej sytuacji społecznej. Brakuje mi w wieloletniej polityce partii rządzącej Gdańskiem komunalnej roztropności. Dostrzegania znaczenia publicznych szkół, przedszkoli,opieki medycznej dla uczniów dożywiania, razi obcesowość, z jaką traktuje się słabszych ekonomicznie mieszkańców lokali komunalnych albo dezawuuje idee bezpłatnej komunikacji. Widząc wiceprezydenta polewającego drobnych kupców wodą odczuwam głębokie zażenowanie.


- Rozważa Pan  start w wyborach w przyszłym roku?
Waldemar Bartelik: Uważam, że gdańszczanie powinni mieć w tych wyborach poważny merytoryczny dylemat: czy powierzyć czteroletni budżet komuś, kto  współtworzył wielki generujący zyski koncern, czy zdać się na dożywotnią dynastię partyjną. Ten wybór musi mieć ostre kontury, ale też wynikać ze zbiorowego ponadpolitycznego dążenia do dokonania odmiany w Gdańsku. Jeśli takie porozumienie grupujące różne środowiska społeczne polityczne gospodarcze byłoby realne, a wstępne rozeznanie wygląda obiecująco, to mój udział w takim przedsięwzięciu miałby sens. Sens dla Gdańska, który potrzebuje lidera będącego motorem zmian społecznych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież