Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze... Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzi... » 9 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Muzeum II Wojny Ś...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia przełamała złe passy
sobota, 19 grudnia 2020 18:59
Lechia przełamała złe passy
W dobrych humorach udadzą się na przerwę w ligowych rozgrywkach

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zdrowie jest najważniejsze!

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 czerwca 2013 09:49

Ponad sześćdziesiąt stoisk, kilka tysięcy wykonanych badań i kilkaset udzielonych porad, konkursy, zdrowe jedzenie i mnóstwo dobrej zabawy – tak w skrócie można opisać Piknik na Zdrowie, który odbył się w Parku Zielonym w Gdańsku Wrzeszczu. Impreza zorganizowana została przez Gdański Uniwersytet Medyczny.Chętni mogli wykonać m.in. bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauczyć się samobadania piersi i zasad udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieć się jak rzucić palenie czy nauczyć się szycia chirurgicznego. Nie zabrakło pokazów ratownictwa medycznego oraz wspólnego ćwiczenia jogi.


alt


Hitem tegorocznego pikniku były badania anty HCV. Akcja ta zrealizowana została w ramach kampanii „Cichy zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.
– Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest określane cichym zabójcą, ponieważ zwykle przebiega bezobjawowo – powiedziała Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezydent Fundacji Edukacji Społecznej. – Wykrywa się je często przypadkowo po wielu latach, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń choroby, co grozi rozwojem raka wątrobowo-komórkowego. Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV, w Polsce zakażonych WZW typu C może być około 730 tys. osób, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało tylko kilka procent z nich. Zarazić się wirusem jest bardzo łatwo u stomatologa czy kosmetyczki. 


alt


Gościem pikniku było Pomorskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus, którego przedstawiciele wykonywali przesiewowe badania słuchu oraz udzielali porad logopedycznych i psychologicznych.

Do „mobilnych” gabinetów alergologów, okulistów czy stomatologów ustawiały się kolejki. Oblegane były także punkty, w których można było zrobić USG tarczycy czy EKG. Jak się okazało piknik przyniósł efekty, ponieważ wiele osób skierowano na dalsze badania, na przykład do endokrynologa w związku z nieprawidłowościami funkcjonowania tarczycy.

Mimo kolejek i konieczności poczekania na konsultacje, mieszkańcy zgodnie chwalili imprezę.
– Zrobiłam EKG, zbadałam krew i mocz, skorzystałam z porady neurologa – przyznała pani Ela, emerytka – świetna inicjatywa.


alt


Stoisko neurologa, to równie często odwiedzany przez uczestników „mobilny gabinet”, ponieważ w Polsce udar mózgu występuje u 70 tys. osób rocznie. Szacuje się, że jedna na sześć osób żyjących w obecnych czasach zachorowuje na udar mózgu.
– Ryzyko udaru możemy zmniejszyć kontrolując poziom ciśnienia tętniczego, właściwie się odżywiając, spożywając warzywa i owoce, białe mięso, unikając spożywania tłuszczów zwierzęcych, jedząc częściej, ale w mniejszych ilościach, regularnie uprawiając sport (przynajmniej trzy razy dziennie po 30 minut). Radzimy rzucenie palenia oraz unikanie nadmiernego spożywania alkoholu. Radzenie sobie ze stresem jest też ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko schorzenia – powiedziała dr Marcelina Skrzypek-Czerko z Kliniki Neurologii Dorosłych.

Pamiętajmy, że w każdej sekundzie udaru umierają komórki mózgu, dlatego jeśli zauważasz u siebie lub u najbliższych zmienioną mowę, asymetrię twarzy, słabszą rękę lub nogę czy zaburzenia widzenia natychmiast dzwoń pod numer 999 lub 112.


alt


Podczas pikniku można było także zobaczyć na żywo jak powstają leki. Na naszych oczach studenci z Koła Naukowego „ISPE – Farmacja Przemysłowa” przygotowywali maści czy umieszczali odpowiednie substancje w kapsułkach, przy okazji informując, że postać leku np. kapsułka, tabletka, maść lub czopek – to nie tylko substancja lecznicza, ale także ich odpowiedni układ z substancjami pomocniczymi. Nie jest możliwe stworzenie leku bez substancji dodatkowych, tzw. pomocniczych. To one bowiem nadają formę, postać leku. Wyłącznie w odpowiedniej postaci lek może być właściwie zażyty i wykazywać odpowiednią skuteczność.

Jednak największym zainteresowaniem cieszył się Szpital Pluszowego Misia w plenerze, w którym najmłodsi mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.
(UA)
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież