W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Petycja w sprawie ocalenia stoczniowych dźwigów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 08 czerwca 2013 06:09

Prawie 1300 osób poparło petycję wystosowaną do premiera Donalda Tuska oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego w sprawie ocalenia stoczniowych dźwigów.– Uzasadnieniem konieczności natychmiastowego wstrzymania rozbiórki dźwigów i budynków stoczniowych jest wybitna wartość  historycznego, jak i architektonicznego dziedzictwa Stoczni Gdańskiej. Przejawia się ona w architekturze poprzemysłowej i w zabytkowych obiektach technicznych, które stanowią o ciągłości historycznej tego miejsca. Ponadto, dźwigi stanowią  symbol Gdańska rozpoznawalny w Polsce i za granicą. Ochrona dziedzictwa stoczni postulowana była przez ministrów Arkadiusza Rybickiego i Tomasza Mertę, Generalnego Konserwatora Zabytków, który w piśmie z dnia 29 maja 2009 roku, powołując się na raport komitetu ekspertów podkreślił wyjątkowe znaczenie Stoczni Gdańskiej jako kolebki „Solidarności", miejsca symbolizującego pokojową walkę o wolność i demokrację Europy Środkowo-Wschodniej, uwieńczoną upadkiem bloku sowieckiego. Szczególnie ważnym wskazaniem ministra Merty odnoszącym się do aktualnej sytuacji jest zdanie: „zachowanie stoczni, jej autentyzmu i integralności, ma fundamentalne znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości narodu, a swym  oddziaływaniem wykracza daleko poza granice Polski – czytamy w petycji, pod którą podpisali się prof. Andrzej Januszajtis, prezes stowarzyszenia Nasz Gdańsk, Tomasz Korzeniowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział Gdańsk oraz Janusz Chilicki z inicjatywy "Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni".


alt


Autorzy apelu zwrócili się w nim także z prośbą o interwencję Donalda Tuska u wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego, „aby za pośrednictwem podległych mu służb niezwłocznie przystąpił do procedury wpisu do rejestru zabytków wszystkich dźwigów oraz budynków  stoczniowych wraz z historycznym układem urbanistycznym na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, w granicach z okresu wydarzeń sierpniowych”.

Inicjatorzy też tej akcji wnioskują o zobowiązanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do prowadzenia nadzoru merytorycznego nad działaniami wojewody oraz podległego mu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Powstrzymanie rozbiórki dźwigów i budynków Stoczni Gdańskiej, które spełniają kryteria wpisu do rejestru zabytków, jest konieczne ze względu na niebezpieczeństwo utraty przez Polskę ważnej części dziedzictwa narodowego chronionego zapisami Konstytucji, w której zapisano, że jako Naród jesteśmy „zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko co cenne z ponad tysiącletniego dorobku”. Dziedzictwo stoczni jest świadectwem minionej epoki oraz ważnych wydarzeń – czytamy w petycji.

Na prawie 1300 podpisów, 1 osoba opowiedziała się przeciwko tej inicjatywie, a na stronie internetowej http://www.petycje.pl/petycja/9514/, na której przeczytać możemy pełną treść petycji do premiera, internauci napisali trzy komentarze, w tym jeden negatywny:
„Naprawdę tego chcecie? Chcecie, żeby Tusk z Adamowiczem powołali do życia pierdylion spółek, które będą dbały o te dźwigi (z posadami dla krewnych i znajomych)? Przecież to będzie kosztowało majątek... ECS nie wystarczy?” – pyta się internauta?


alt


– Dobro wyższe jest ważniejsze – odpowiada Janusz Chilicki z inicjatywy "Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni". – Uważamy, że panorama Gdańska jest ważniejsza i powinno się znaleźć sposób na ich finansowanie. 

Z informacji Urzędu Miejskiego wynika, że na terenach postoczniowych pozostanie 17 dźwigów, które zostały zakupione za kwotę 8,5 miliona złotych. Dodatkowo utrzymanie każdego z nich pociągać będzie za sobą koszt 10 tys. zł rocznie. Urzędnicy starają się pozyskać finansowanie na nie w kancelarii prezydenta RP i Ministerstwie Kultury.

Autorzy apelu chcą jednak więcej. Liczą, że uda im się zebrać dwa tysięcy głosów i podpisów popierających ich sprawę, aby ich petycja została poważnie potraktowana przez urzędników. Podpisy zbierane będą do 31 sierpnia.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież