Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Petycja w sprawie ocalenia stoczniowych dźwigów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 08 czerwca 2013 06:09

Prawie 1300 osób poparło petycję wystosowaną do premiera Donalda Tuska oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego w sprawie ocalenia stoczniowych dźwigów.– Uzasadnieniem konieczności natychmiastowego wstrzymania rozbiórki dźwigów i budynków stoczniowych jest wybitna wartość  historycznego, jak i architektonicznego dziedzictwa Stoczni Gdańskiej. Przejawia się ona w architekturze poprzemysłowej i w zabytkowych obiektach technicznych, które stanowią o ciągłości historycznej tego miejsca. Ponadto, dźwigi stanowią  symbol Gdańska rozpoznawalny w Polsce i za granicą. Ochrona dziedzictwa stoczni postulowana była przez ministrów Arkadiusza Rybickiego i Tomasza Mertę, Generalnego Konserwatora Zabytków, który w piśmie z dnia 29 maja 2009 roku, powołując się na raport komitetu ekspertów podkreślił wyjątkowe znaczenie Stoczni Gdańskiej jako kolebki „Solidarności", miejsca symbolizującego pokojową walkę o wolność i demokrację Europy Środkowo-Wschodniej, uwieńczoną upadkiem bloku sowieckiego. Szczególnie ważnym wskazaniem ministra Merty odnoszącym się do aktualnej sytuacji jest zdanie: „zachowanie stoczni, jej autentyzmu i integralności, ma fundamentalne znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości narodu, a swym  oddziaływaniem wykracza daleko poza granice Polski – czytamy w petycji, pod którą podpisali się prof. Andrzej Januszajtis, prezes stowarzyszenia Nasz Gdańsk, Tomasz Korzeniowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział Gdańsk oraz Janusz Chilicki z inicjatywy "Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni".


alt


Autorzy apelu zwrócili się w nim także z prośbą o interwencję Donalda Tuska u wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego, „aby za pośrednictwem podległych mu służb niezwłocznie przystąpił do procedury wpisu do rejestru zabytków wszystkich dźwigów oraz budynków  stoczniowych wraz z historycznym układem urbanistycznym na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, w granicach z okresu wydarzeń sierpniowych”.

Inicjatorzy też tej akcji wnioskują o zobowiązanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do prowadzenia nadzoru merytorycznego nad działaniami wojewody oraz podległego mu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Powstrzymanie rozbiórki dźwigów i budynków Stoczni Gdańskiej, które spełniają kryteria wpisu do rejestru zabytków, jest konieczne ze względu na niebezpieczeństwo utraty przez Polskę ważnej części dziedzictwa narodowego chronionego zapisami Konstytucji, w której zapisano, że jako Naród jesteśmy „zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko co cenne z ponad tysiącletniego dorobku”. Dziedzictwo stoczni jest świadectwem minionej epoki oraz ważnych wydarzeń – czytamy w petycji.

Na prawie 1300 podpisów, 1 osoba opowiedziała się przeciwko tej inicjatywie, a na stronie internetowej http://www.petycje.pl/petycja/9514/, na której przeczytać możemy pełną treść petycji do premiera, internauci napisali trzy komentarze, w tym jeden negatywny:
„Naprawdę tego chcecie? Chcecie, żeby Tusk z Adamowiczem powołali do życia pierdylion spółek, które będą dbały o te dźwigi (z posadami dla krewnych i znajomych)? Przecież to będzie kosztowało majątek... ECS nie wystarczy?” – pyta się internauta?


alt


– Dobro wyższe jest ważniejsze – odpowiada Janusz Chilicki z inicjatywy "Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni". – Uważamy, że panorama Gdańska jest ważniejsza i powinno się znaleźć sposób na ich finansowanie. 

Z informacji Urzędu Miejskiego wynika, że na terenach postoczniowych pozostanie 17 dźwigów, które zostały zakupione za kwotę 8,5 miliona złotych. Dodatkowo utrzymanie każdego z nich pociągać będzie za sobą koszt 10 tys. zł rocznie. Urzędnicy starają się pozyskać finansowanie na nie w kancelarii prezydenta RP i Ministerstwie Kultury.

Autorzy apelu chcą jednak więcej. Liczą, że uda im się zebrać dwa tysięcy głosów i podpisów popierających ich sprawę, aby ich petycja została poważnie potraktowana przez urzędników. Podpisy zbierane będą do 31 sierpnia.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież