Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Petycja w sprawie ocalenia stoczniowych dźwigów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 08 czerwca 2013 06:09

Prawie 1300 osób poparło petycję wystosowaną do premiera Donalda Tuska oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego w sprawie ocalenia stoczniowych dźwigów.– Uzasadnieniem konieczności natychmiastowego wstrzymania rozbiórki dźwigów i budynków stoczniowych jest wybitna wartość  historycznego, jak i architektonicznego dziedzictwa Stoczni Gdańskiej. Przejawia się ona w architekturze poprzemysłowej i w zabytkowych obiektach technicznych, które stanowią o ciągłości historycznej tego miejsca. Ponadto, dźwigi stanowią  symbol Gdańska rozpoznawalny w Polsce i za granicą. Ochrona dziedzictwa stoczni postulowana była przez ministrów Arkadiusza Rybickiego i Tomasza Mertę, Generalnego Konserwatora Zabytków, który w piśmie z dnia 29 maja 2009 roku, powołując się na raport komitetu ekspertów podkreślił wyjątkowe znaczenie Stoczni Gdańskiej jako kolebki „Solidarności", miejsca symbolizującego pokojową walkę o wolność i demokrację Europy Środkowo-Wschodniej, uwieńczoną upadkiem bloku sowieckiego. Szczególnie ważnym wskazaniem ministra Merty odnoszącym się do aktualnej sytuacji jest zdanie: „zachowanie stoczni, jej autentyzmu i integralności, ma fundamentalne znaczenie dla dziedzictwa i tożsamości narodu, a swym  oddziaływaniem wykracza daleko poza granice Polski – czytamy w petycji, pod którą podpisali się prof. Andrzej Januszajtis, prezes stowarzyszenia Nasz Gdańsk, Tomasz Korzeniowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział Gdańsk oraz Janusz Chilicki z inicjatywy "Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni".


alt


Autorzy apelu zwrócili się w nim także z prośbą o interwencję Donalda Tuska u wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego, „aby za pośrednictwem podległych mu służb niezwłocznie przystąpił do procedury wpisu do rejestru zabytków wszystkich dźwigów oraz budynków  stoczniowych wraz z historycznym układem urbanistycznym na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, w granicach z okresu wydarzeń sierpniowych”.

Inicjatorzy też tej akcji wnioskują o zobowiązanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do prowadzenia nadzoru merytorycznego nad działaniami wojewody oraz podległego mu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Powstrzymanie rozbiórki dźwigów i budynków Stoczni Gdańskiej, które spełniają kryteria wpisu do rejestru zabytków, jest konieczne ze względu na niebezpieczeństwo utraty przez Polskę ważnej części dziedzictwa narodowego chronionego zapisami Konstytucji, w której zapisano, że jako Naród jesteśmy „zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko co cenne z ponad tysiącletniego dorobku”. Dziedzictwo stoczni jest świadectwem minionej epoki oraz ważnych wydarzeń – czytamy w petycji.

Na prawie 1300 podpisów, 1 osoba opowiedziała się przeciwko tej inicjatywie, a na stronie internetowej http://www.petycje.pl/petycja/9514/, na której przeczytać możemy pełną treść petycji do premiera, internauci napisali trzy komentarze, w tym jeden negatywny:
„Naprawdę tego chcecie? Chcecie, żeby Tusk z Adamowiczem powołali do życia pierdylion spółek, które będą dbały o te dźwigi (z posadami dla krewnych i znajomych)? Przecież to będzie kosztowało majątek... ECS nie wystarczy?” – pyta się internauta?


alt


– Dobro wyższe jest ważniejsze – odpowiada Janusz Chilicki z inicjatywy "Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni". – Uważamy, że panorama Gdańska jest ważniejsza i powinno się znaleźć sposób na ich finansowanie. 

Z informacji Urzędu Miejskiego wynika, że na terenach postoczniowych pozostanie 17 dźwigów, które zostały zakupione za kwotę 8,5 miliona złotych. Dodatkowo utrzymanie każdego z nich pociągać będzie za sobą koszt 10 tys. zł rocznie. Urzędnicy starają się pozyskać finansowanie na nie w kancelarii prezydenta RP i Ministerstwie Kultury.

Autorzy apelu chcą jednak więcej. Liczą, że uda im się zebrać dwa tysięcy głosów i podpisów popierających ich sprawę, aby ich petycja została poważnie potraktowana przez urzędników. Podpisy zbierane będą do 31 sierpnia.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież