Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Medale św. Wojciecha i ks. Mściwoja II wręczone - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 23 maja 2012 13:42

Z wielką pompą w Dworze Artusa po raz kolejny wręczono we wtorek wieczorem medale Św. Wojciecha i księcia Mściwoja II, honorowe odznaczenia Rady Miasta Gdańska za wybitne zasługi dla kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki i pracy na rzecz miasta. Te prestiżowe, przyznawane po raz 14. wyróżnienia laureaci otrzymali podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska.


GALERIA


Wśród wyróżnionych jest znakomity architekt Wojciech Grabianowski oraz dwaj profesorowie gdańskiej ASP. Kapituła, w której zasiadają m.in. prof. Jerzy Młynarczyk, Mistrz Kapituły, Andrzej Januszajtis, Kanclerz Kapituły, abp. Tadeusz Gocłowski, dziennikarka Barbara Szczepuła i Bogdan Oleszek, przewodniczący RMG zdecydowała się w tym roku na nagrodzenie głównie ludzi sztuki.
- Tak oto rodzi się tradycja nagradzania ludzi, którzy kształtują historię naszego tysiącletniego miasta. To jest prawo mówienia dobrze o innych – mówił podczas sesji Młynarczyk.


Pierwszy Medal Św. Wojciecha we wtorek wręczono Wojciechowi Grabianowskiemu, architektowi nagrodzonemu za stworzenie wizji i projektu stadionu PGE Arena Bałtycka w Gdańsku, „Bursztynowego Stadionu”, uważanego za jeden z najpiękniejszych na świecie. To - obok Medalu księcia Mściwoja II i honorowego obywatelstwa - najwyższe wyróżnienie przyznawane przez gdański samorząd od 1997 r. Medal św. Wojciecha otrzymują instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku Medalu św. Wojciecha działalność laureatów na rzecz Gdańska musi sięgać poza granice kraju.


PGE Arena w Gdańsku zwyciężyła w plebiscycie Stadium Business Awards. Jego wyniki ogłoszono 15 maja w Turynie (Włochy). Gdański stadion nagrodzono w kategorii obiektu o najlepszej architekturze. 68-letni Wojciech Grabianowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Po ukończeniu studiów pracował przez dwa lata na tej uczelni jako asystent. Decydującym momentem w jego przyszłej karierze zawodowej stała się podróż do Hiszpanii i Portugalii, w którą wyruszył w celu poznania tamtejszej sztuki i architektury. W 1971 r. wraz z żoną wyemigrował i osiadł w Niemczech.


Jest współwłaścicielem biura architektonicznego RKW (Rhode-Kellermann-Wawrowsky) w Duesserdolfie.  Kolejnym nagrodzonym był prof. Władysław Jackiewicz, nestor malarstwa, jeden z najwybitniejszych gdańskich malarzy współczesnych, mistrz kobiecego aktu – za całokształt twórczości, a także za zasługi w kształceniu pokoleń absolwentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nestor gdańskich malarzy był w latach 1969–1981 rektorem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych).


Trzeci Wojciechowy medal przypadł zaś prof. Maciejowi Świeszewskiemu, profesorowi Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości plastycznej i promocję Gdańskiej sztuki za granicą - sławę uzyskała m.in. jego „Ostatnia Wieczerza”, w której sportretował wybrane gdańskie osobistości jako apostołów, a także za charytatywne ozdobienie wraz ze studentami pomieszczeń I Kliniki Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego malowanymi postaciami z bajek.


alt


Medale Księcia Mściwoja II przypadły zaś red. Bohdanowi Sienkiewiczowi (pracownik Telewizji Polskiej O. Gdańsk) – za stworzenie w 1967 roku i prowadzenie przez 26 lat programu „Latający Holender”, promującego sprawy morza, oraz za organizację akcji letnich i rejsów dla młodych miłośników morza, współautorstwo pomysłu Bractwa Żelaznej Szekli i budowy barkentyny „Pogoria”.


Drugi medal Mściwoja II pośmiertnie przyznano red. Tadeuszowi Skutnikowi - za całokształt pracy twórczej – felietony, recenzje, oraz antologie poezji i opracowaną wspólnie z Andrzejem Drzycimskim książkę „Gdańsk, Sierpień ’80 – zapis rozmów”. To były opozycjonista w latach PRL. Po napisaniu w 1981 r. oskarżycielskiego artykułu o „różowej burżuazji” stracił pracę. Później współtworzył „Tygodnik Gdański”, a od 1992 r. związał się z „Dziennikiem Bałtyckim, gdzie pisywał felietony i recenzje z wydarzeń kulturalnych.  W jego imieniu nagrodę odebrała żona Grażyna.


Mściwój II towarzyszy też Janowi Zarębskiemu – za działalność w okresie „Solidarności”, za wybitne sukcesy zawodowe i działalność charytatywną, a także za zdolności koncyliacyjne, jakimi się wyróżniał sprawując funkcję marszałka województwa pomorskiego. Dr nauk chemicznych, jest znany jako przedsiębiorca z rodzinnymi tradycjami, współwłaściciel znanych gdańskich firm "Lonza" i "Nata", do niedawna przewodniczący Gdańskiego Związku Pracodawców, prezes gdańskiego Klubu Biznesu. Na początku lat 90. w imieniu środowiska rzemieślników toczył zacięte spory z bankowcami o cenę kredytu. Były prezes Stoczni Remontowej, Piotr Soyka, dobry kolega Zarębskiego, skorzystał więc z okazji, by w trwającej kwadrans laudacji nie szczędzić słów pochwał dla zdolności menadżerskich i zareklamować jego firmy.


Medal pomorskiego księcia trafił też do Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk" – za wyjątkowe zaangażowanie w sprawy Gdańska, zwłaszcza w ochronę i pomnażanie historycznego piękna, pielęgnowanie i popularyzowanie dawnych tradycji, upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych, a także za efektywne pobudzanie aktywności mieszkańców Gdańska, m.in. w przygotowywaniu wyborów do Rad Dzielnic. Stowarzyszenie, apolityczne, kierowane przez Andrzeja Januszajtisa,  istniejące od roku 1994, szczególną wagę przywiązuje do poznania i popularyzowania wszystkiego, co było cenne w historii i tradycjach miasta.
ASG
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież