Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rekonstrukcja XVII wiecznej synagogi

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 23 maja 2012 14:13

Międzynarodowy projekt artystyczno-społeczny pod nazwą „Gwoździec. Re!konstrukcja” zainaugurowano 22 maja w Nowej Synagodze we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7. Uczestniczący w inauguracji prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, z zadowoleniem odniósł się do podejmowanych prób rekonstrukcji zabytkowych obiektów żydowskich, jak choćby cmentarza na Starym Chełmie.



Ten niezwykły projekt jest realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny oraz organizację Handshouse Studio z USA, a jego fundatorem jest Irene Pletka z Australii.


alt


W ramach projektu zrekonstruowany zostanie zdobiony dach XVII wiecznej synagogi z Gwoźdźca i stanie się jednym z bardziej spektakularnych eksponatów Muzeum Historii Żydów Polskich, które zostanie otwarte w Warszawie w przyszłym roku.


alt



Jak powiedzieli Rick i Laura Brown, przedstawiciele Handshouse Studio, projekt jest unikatowym przedsięwzięciem zarówno ze względu na jego niezwykły historyczno-edukacyjny charakter, jak i na jego międzynarodowy zasięg. Historia nie musi być tylko pisana, mówiona, pamiętana czy interpretowana. Historia może też być robiona. Gwoździec Re!konstrukcja jest właśnie projektem historii robionej.


Uczestniczy w nim międzynarodowy zespół studentów, historyków, architektów i artystów zajmujących się klasycznym rękodziełem drewnianym. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie, tradycyjnymi metodami, materiałami i narzędziami odtwarzają drewniany, zdobiony dach nieistniejącej synagogi z Gwoźdźca. Jest to dawna wieś, obecnie część miasta Krzeszowice i miejscowości Nawojowa Góra, w woj. małopolskim, w pow. krakowskim, w gminie Krzeszowice. Efekt prac, naturalnej wielkości, ręcznie wykonany dach, będzie jedną z atrakcji galerii Miasteczko w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.


alt



Wszystkie metody i zastosowane techniki są oryginalne. Dach budowano w sposób, w jaki robili to cieśle w XVII wieku. Na podstawie zdjęć odtworzono plan malunków wewnętrznych i podzielono je na fragmenty. Drewno przygotowuje się, gruntując je według specjalnej receptury, następnie przenosi na nie wzór i pokrywa polichromią, używając farb wykonanych na bazie wody, kleju króliczego oraz naturalnych pigmentów.
Więźbę i pokrycie dachu wykonano podczas zeszłorocznej edycji – wysiłkiem prawie 200 osób podczas 6 tygodni w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Rozpoczęte zostało też odtwarzanie malowideł na sklepieniu. W tym roku, w pięciu miastach Polski, ponad 100 młodych pasjonatów kończy prace malarskie.


alt



Projekt Gwoździec Re!konstrukcja – jak zaznacza Nitzan Reisner z Muzeum Historii Żydów Polskich - to unikatowa okazja, by odtworzyć piękny zabytek, ale, co ważniejsze, by zbliżyć do siebie młodych ludzi z różnych stron świata, by dać im wspólną możliwość uczestnictwa w projekcie łączącym historię z teraźniejszością. To okazja do uczenia się nawzajem swojej kultury, historii, budowania postawy tolerancji i szacunku dla innych. Wszystkie warsztaty odbywają się w miastach związanych kulturowo i historycznie z dziedzictwem żydowskim. W tym roku warsztaty odbędą się w pięciu polskich miastach:
* Gdańsk, od 22 maja do 4 czerwca (Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7)
* Sejny, od 11 do 23 czerwca (Biała Synagoga, ul. Piłsudskiego 41)
* Kazimierz Dolny, od 26 czerwca do 7 lipca (Synagoga, ul. Lubelska 4)
Szczebrzeszyn, od 16 do 26 lipca (Synagoga, ul. Sądowa 2)
* Wrocław, od 30 lipca do 14 sierpnia (Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7).

Twórcy programu zapraszają serdecznie mieszkańców Trójmiasta i turystów do śledzenia postępów prac i przyjrzenia się jak powstaje żywa historia! Chętni mogą codziennie odwiedzać Nową Synagogę we Wrzeszczu w godzinach 9.00-12.00 i 13.00-17.00!
Więcej o projekcie:
www.jewishmuseum.org.pl
www.facebook.com/gwozdziec

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież