Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
sobota, 06 marca 2021 19:18
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
Hokeistki Stoczniowca wygrały pierwszy mecz półfinałowy Polskiej
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bogdan Borusewicz zrywa z własną przeszłością opozycjonisty

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 23 maja 2012 16:06

altMarszałek Senatu zamknął przed związkowcami drzwi izby wyższej polskiego parlamentu.Arogancja władzy eskaluje napięcia społeczne - uważają związkowcy i dawni działacze opozycji. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO), który w latach 60. był więziony za kolportaż ulotki w Marcu'68, działał w strukturach KSS KOR i wspierał WZZ Wybrzeża nie zgodził się, aby delegacja „Solidarności” z jej przewodniczącym Piotrem Dudą i liderzy OPZZ mogli przyglądać się pracy senatorów, którzy rozpoczęli debatę na rządową „reformą” emerytalną.
- Widzicie państwo sami, kto prowokuje. Rządzący pokazują, gdzie jest miejsce związku zawodowego, czyli na ulicy. Jakiekolwiek apele dotyczące spokoju na Euro niech sobie wsadzą do kieszeni. Jestem zszokowany, że tym razem marszałek Senatu uznaje budynek za jego prywatny folwark - powiedział Duda na konferencji przed budynkiem izby.


Rozczarowania nie kryje też Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, zaskoczony taką postawą człowieka, który działał na rzecz swobód obywatelskich.
- Bardzo źle się stało. Znam Bogdana Borusewicza od wielu lat. Czy raczej znałem go od innej strony. Od tej z roku 1980, którą teraz jako marszałek odrzucił. Która strona Bogdana Borusewicza jest ta prawdziwą? Mam nadzieję, że nastąpi chwila refleksji i nie wyrzuci on do kosza swojej przeszłości z czasów PRL. Przez swoją decyzją marszałek zachował się niegodnie przede wszystkim wobec własnej przeszłości – powiedział nam Dośla.


Gorliwością polityczną neofity w szeregach PO tłumaczy z kolei postępowanie marszałka Joanna Duda-Gwiazda, w 1980 r. członkini prezydium MKS, działaczka WZZ Wybrzeża, po śmierci Aliny Pieńkowskiej i Anny Walentynowicz jedna z dwóch (obok Henryki Krzywonos-Strycharskiej) żyjących kobiet z kierownictwa strajku w Stoczni im. Lenina.
- Ta decyzja mieści się w tym, co Bogdan Borusewicz sam o sobie powiedział, że jest zawodowym politykiem i widocznie ocenił, że jest to opłacalne dla jego politycznej kariery. Dla politycznej kariery rządzący gotowi są nawet fałszować historię. Zwyciężyła w nim więc gorliwość politycznego neofity w partii sprawującej władzę. Ocenił widocznie, że tym przypodoba się swemu obecnemu politycznemu środowisku nie bacząc, że to prowadzi do społecznego gniewu – ocenia w rozmowie z nami Duda-Gwiazda. 


Przypomnijmy, że Senat dzisiaj po godz. 10 rozpoczął specjalne posiedzenie, podczas którego debatować ma nad rządową reformą systemu emerytalnego, zakładającą wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. 


Decyzję marszałka krytykują nie tylko związkowcy. Jako skandaliczną ocenił ją m.in. szef SLD Leszek Miller, który wystąpił na konferencji prasowej w Sejmie wspólnie z szefem OPZZ Janem Guzem, który tak jak szef „Solidarności” Piotr Duda nie został wpuszczony na posiedzenie Senatu. 
- Klub SLD wyraża swoje najwyższe oburzenie i protest z powodu kolejnej dyskryminacji ruchu zawodowego. To jest postawa, która stawia pod wielkim znakiem zapytania dojrzałość elit rządzących dzisiaj Polską do nowoczesnej demokracji - oświadczył Miller.


Kilka dni temu, kiedy posłowie głosowali nad reformą emerytalną, marszałek Sejmu Ewa Kopacz nie zgodziła się na wpuszczenie na galerię sejmową przedstawicieli Solidarności.


Bogdan Borusewicz tłumacząc swoją decyzję mówił, że ""wyciągnął wnioski z tego, co działo się dwa tygodnie temu przed sejmem, a marszałek senatu ma za zadanie dbać o porządek w Senacie, ma dbać o sprawność obrad i także o bezpieczeństwo”.  
- Marszałkowie Sejmu i Senatu pokazali gdzie ich zdaniem jest miejsce związków zawodowych - na ulicy! Szczególnie jesteśmy zdumieni i zasmuceni postawą naszego kolegi Marszałka Bogdana Borusewicza, legendy i bohatera „Solidarności”. Nasz Związek przygotował się na „długi marsz”, ponieważ zdawaliśmy sobie sprawę, że koalicja może przegłosować wszystko co chce. Nie spodziewaliśmy się jednak, że posłowie zignorują ponad 2 miliony obywateli, którzy podpisali się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum i kilkanaście milionów ubezpieczonych, którzy sprzeciwiają się forsowanym przez rząd zmianom emerytalnym. Widać korzystanie z demokracji nie ma w naszym kraju sensu – powiedział nam Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność".
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 es-bek 2012-05-23 17:23
Borsuk,po cos chlopie tyle lat przed nami smiesznie uciekal?Tera jestes tam gdzie byo wtedy zomo,czyli u wladzy i radzisz sobie swietnie,robotn icy ze stoczni moga byc z ciebie dumni,namj jest trochę wstyd,że nie przeciagnelismy cie na swoja strone juz wtedy,ale w koncu wladza stala sie i twom Borsuk zyciem.Tak trzymaj!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież