W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

II Europejski Kongres Finansowy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 maja 2012 08:07

Model gospodarczy Unii Europejskiej charakteryzuje się ograniczoną konkurencją i rozwiązaniami regulacyjnymi umożliwiającymi hazard moralny na dużą skalę, twierdzą polscy ekonomiści. O tym, czy tak jest i o innych problemach gospodarki i sposobach ich przezwyciężenia, poświęcony jest II Europejski Kongres Finansowy, odbywający się w dniach 23-25 maja w Sopocie. W tym czasie zaplanowano ponad 20 paneli dyskusyjnych.
W trzydniowym forum uczestniczy ok. tysiąca osób ze świata biznesu, nauki i polityki. Europejski Kongres Finansowy to głównie debaty, których celem jest nie tylko identyfikacja najbardziej aktualnych wyzwań pojawiających się przed współczesną gospodarką, ale również propozycje ich rozwiązania. To również rozmowy o przyszłości, bezpieczeństwie i stabilności Unii Europejskiej - twierdzi organizator kongresu prof. Leszek Pawłowicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. Jego zdaniem kryzysy skłaniają do pytań o "racjonalność i bezpieczeństwo" systemów ekonomicznych.


altW środowej debacie inauguracyjnej, pt. "Jak przezwyciężyć kryzys zaufania na rynkach finansowych?" wystąpili m.in. komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, były premier Jan Krzysztof Bielecki, prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, prezes PGE Krzysztof Kilian, a także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Joaquin Almunia.


altZ ramienia polskiego rządu głos zabrał minister finansów Jacek Rostowski, który stwierdził m.in., że już ponad trzy lata minęły od globalnego załamania finansowego, a Europa nadal zmaga się z pogłębiającym się kryzysem zaufania. Wiarygodność kredytową traci coraz większa liczba państw europejskich. Ewidentnym tego przykładem jest Grecja. Jej upadek może spowodować zjawisko domina, co jest bardzo niepokojące. Zniszczony został rynek instrumentów sekurytyzacyjnych i rynek międzybankowy, a na rynkach kapitałowych zagościł chaos i strach. Skuteczność podejmowanych działań i polityki antykryzysowej w Unii Europejskiej okazała się niewystarczająca aby odwrócić recesyjne trendy i przywrócić zaufanie na rynkach finansowych. Europejski Bank Centralny wzorem amerykańskiej Rezerwy Federalnej rozpoczął politykę ilościowego poluzowania, dostarczając tanią płynność dla banków. Są to jednak działania krótkookresowe, które mogą okazać się drogą donikąd, bez zdecydowanych rozwiązań o charakterze systemowym przywracających równowagę między pokoleniami, wzrost gospodarczy oraz redukcję bezrobocia. Mówca powiedział też, że euroobligacje mogą doprowadzić do bardzo znaczącego powiększenia inwestycji w Europie, a tym samym do przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Dlatego co do zasady je popieramy. Uważamy, że najlepszy wariant byłby taki, że środki z tych euroobligacji mogłyby być inwestowane we wszystkich krajach UE, ale najważniejsze jest, aby przejść od kryzysu do rozwoju, od kryzysu do wzrostu gospodarczego. I tu uważamy, że dobrze skonstruowane euroobligacje mogą bardzo pozytywnie do tego się przyczynić.


alt


W czwartek gościem sopockiego forum będzie członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Joerg Asmussen. Podczas II Europejskiego Kongresu Finansowego odbędą się też m.in. debaty pt. "Właściwa struktura kapitału i finansowania w bankach", "Co dalej z globalnym i polskim rynkiem kapitałowym?", "Konkurencyjność spółek strategicznych, a struktura właścicielska", "Inwestycje w energetykę - klucz do poprawy sytuacji gospodarczej?", "Kto i jak sfinansuje wydobycie gazu łupkowego w Polsce?".

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież