Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni PiS: Toksyczna ziemia z Ukrainy pod nadzór Prokuratorii Generalnej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 maja 2012 22:16

Pomorscy samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości chcą by sprawą toksycznych odpadów z Ukrainy składowanych na terenie gdańskiego portu zajęła się inna, niż gdańska, prokuratura. Chcą też by państwowe organa śledcze sprawdzi Port-Service, firmę zajmującą się utylizacją odpadów.W piśmie skierowanym do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta radni PiS z Rady Miasta Gdańska i pomorskiego Sejmiku wnioskują o przeniesienie prowadzonego postępowania w sprawie sprowadzenia i przechowywania rakotwórczych substancji HCB przez Port Service poza prokuraturę z terenu apelacji gdańskiej, czyli poza Gdańsk i Bydgoszcz. Samorządowcy zawrócili się też o objęcie przez Prokuratora Generalnego nadzoru nad prowadzonym postępowaniem.


Czy odpady składowanie na terenie Port-Service zagrażają życiu i zdrowiu sprawdza prokuratura oraz inspektorzy sanitarni. Sprawę składowania odpadów z Ukrainy nagłośniła jedna z komercyjnych stacji telewizyjnych. Chodzi o kilka tysięcy ton ziemnych odpadów z heksachlorobenzenem sprowadzonych z Ukrainy i magazynowanych na terenie Port Service.
- To być może jedna z największych afer ostatnich lat na Pomorzu. Chcemy mieć pewność, że w tej bulwersującej gdańszczan, niezwykle ważnej sprawie postępowanie będzie prowadzone prawidłowo i nie pozostawi żadnych wątpliwości – mówi Wiesław Kamiński, przewodniczący klubu PiS w gdańskiej Radzie Miasta.
- Prezesem zarządu firmy Port-Service jest Krzysztof Pusz, były wicewojewoda gdański i pomorski oraz miedzy innymi podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Ponieważ jest osobą wpływową w naszym mieście obawiamy się nierzetelnego postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku – stwierdzają w piśmie do Andrzeja Seremeta samorządowcy z PiS.


To Krzysztof Pusz zapewniał nas wcześniej, że wszystko odbyło się "lege artis" i jest spokojny o wyniki śledztwa.
- Nie składujemy na naszym terenie heksachlorobenzenu, ale ziemię, w której po pobraniu próbek co najwyżej okazało się jest 1,6 procenta tej substancji. Jestem spokojny o wynik postępowania - powiedział nam Pusz.


alt


Tego spokoju i optymizmu nie podzielają jednak służby śledcze i administracja publiczna oraz opozycja w pomorskim samorządzie. Wojewoda Ryszard Stachurski skierował wniosek do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o dokonanie czynności sprawdzających, czy doszło do złamania prawa na terenie Port-Service. 
- Nie mamy żadnych danych, jak zachowuje się heksachlorobenzen w procesie spalania, jakie emituje toksyny, czy zostaną one wychwycone przez filtry Port-Service i jak one oddziałują na środowisko, a zatem na życie i zdrowie gdańszczan – dodał Grzegorz Strzelczyk, radny PiS i przypomniał, że szefem rady nadzorczej portu, na terenie którego funkcjonuje spalarnia jest prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
- To co dzieje się na terenie portu dzieje się zapewne za wiedzą i zgodą szefa rady nadzorczej – mówi Strzelczyk.


Z kolei radny Sejmiku Marian Szajna (PiS) jest zdziwiony, że urząd marszałkowski wydał zgodę na działania Port-Service i modyfikował swoje ustalenia i zasady dotyczące działania Port-Service.
- Co robił, oprócz przygotowań do Euro 2012, sztab antykryzysowy, skoro to media wykryły i nagłośniły temat niebezpiecznych odpadów – zastanawia się Szajna i stwierdza, że będzie chciał na to pytanie uzyskać odpowiedź od zarządu województwa pomorskiego. 


Z kolei radny Kazimierz Koralewski chce, by skutki działania spalarni odpadów były monitorowane przez niezależne instytucje i fundacje jak np. fundacja ARMAAG.


Port-Service zajmuje się utylizacją odpadów niebezpiecznych. Na terenie gdańskiej firmy składowane jest w workach około 9 tysięcy ton zanieczyszczonej rakotwórczą substancją - heksachlorobenzenem (HCB), ziemi.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież