Politycy PiS apelują aby marszałek Bonna zrezygnował z zasiadania w za... » Poseł Kacper Płażyński i Jerzy Barzowski, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, członkiem Komisji ... Gdańskie ulice 2019 - mniej wypadków i rannych, więcej kolizji » O ponad 70 zmalała liczba wypadków drogowych na ulicach Gdańska w 2019 roku w stosunku do 2018. Mnie... Zaproszenie na wykład "Gedania to więcej niż klub sportowy" » W poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 19.00 w klubie parafialnym „Fides” we Wrzeszczu przy Al. Legion... Polska Lewica o uchwale SN: Błędna społecznie i konstytucyjnie » Polska Lewica z zaniepokojeniem przyjmuje podjętą niejednogłośnie uchwałę Sądu Najwyższego w odpowie... Jerzy Barzowski: Jak Struk sprawdzi Bonnę? » Z Jerzym Barzowskim, radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, członkiem Komisji Zdrowia, Polityki Spo... Polska Gedania » Rozmowa z paniami Barbarą Janczukowicz i Rosvitą Stern rwie się, temat gorący, pasjonujący, zarazem ... Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał » Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Europejskiej, nie zwalnia Magdalen... Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw...
Reklama
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
środa, 22 stycznia 2020 15:55
Upadła wersja o walizce dziadka. Mit pozostał
Mandat Parlamentu Europejskiego, zdobyty w ub.r. z listy Koalicji Euro ...
LOTOS PKH wygrał zacięte derby Północy
niedziela, 26 stycznia 2020 19:22
LOTOS PKH wygrał zacięte derby Północy
Po raz piąty w tym sezonie LOTOS PKH zmierzył się z KH Energą Toru ...
Przemeblowanie w Lechii
czwartek, 23 stycznia 2020 19:29
Przemeblowanie w Lechii
Dobry rok 2019 Lechia zakończyła niespodziewanie źle. Bilans dwóch ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kolekcjonerzy
czwartek, 16 stycznia 2020 16:45
Kolekcjonerzy
Poprzedni felieton dotyczył nowych impulsów na rynkach sztuki, końc ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kolbudy przyciągają inwestorów

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 stycznia 2017 18:37

Niskie podatki, duży przyrost ludności, tereny pod inwestycje to atuty jakimi Gmina Kolbudy może skusić firmy do inwestowania na jej terenie.Gmina Kolbudy znajduje się w północno-zachodniej części powiatu gdańskiego, w strefie podmiejskiej Aglomeracji Gdańskiej. Gmina z racji podmiejskiego położenia odnotowała w ostatnich latach wzrost ludności. Szczególnie znaczny wzrost jest notowany w położonej w obrębie Obwodnicy Trójmiasta wsi Kowale, gdzie dynamika wzrostu w latach 2000 i 2010 wyniosła 361,4%. Gmina Kolbudy charakteryzuje się społeczeństwem stosunkowo młodym z dużym udziałem osób w wieku 25-35 lat oraz 0-4. Gmina ma wysoki przyrost naturalny (w 2009 wskaźnik był sześć razy większy niż w Polsce).


- Powodów do inwestowania w Gminie Kolbudy jest sporo - powiedział Leszek Grombala, Wójt Gminy Kolbudy. - Po pierwsze jest fantastycznie położona. Kilka kilometrów od Międzynarodowego Portu Lotniczego, parę kilometrów od prawdziwego portu handlowego w Gdańsku, parę kilometrów od autostrady A1. Przecina ją droga szybkiego ruchu zwana Obwodnicą Trójmiejską. Ma podatki niższe niż sąsiedni Gdańsk. Po ciężkiej pracy można odetchnąć nad bajecznie czystymi jeziorami lub pozbierać grzyby w bardzo zdrowych lasach. Ma również charakter górski. Od 40 metrów nad poziomem morza, takie najniższe punkty mamy w Kowalach, do ponad 300 metrów w Buszkowach Górnych.


altTeren gminy Kolbudy obsługują cztery linie autobusowe ZTM Gdańsk: Otomin (linie 174 i 574), Kowale (linie 255 i 256) oraz Jankowo (linia 256). Z kolei PKS obsługuje Bielkowo (linia 846, 847) Bielkówko (linia 847), Kolbudy (linia 847) oraz Lublewo (linia 847).


Przez teren gminy biegną Obwodnica Trójmiasta, Droga krajowa nr 6 oraz Droga wojewódzka nr 221. Obie drogi krzyżują się na Węźle Kowale. Droga wojewódzka nr 221 stanowi główną oś komunikacyjną gminy. Droga ta przechodzi przez Kowale, Bąkowo, Lublewo Gdańskie, Kolbudy oraz Czapielsk, dodatkowo łącząc te miejscowości z Gdańskiem. W sąsiedztwie jest autostrada A1.


alt


Mimo iż Kolbudy są gminą wiejską, na jej terenie jest rozwinięty przemysł. W gminie zarejestrowanych jest ponad 1000 podmiotów gospodarczych. Żaden z nich nie ma charakteru uciążliwego, zanieczyszczającego środowisko. Jednym atutów Kolbud dla inwestujących firm są najniższe w regionie gdańskim podatki. Najlepiej rozwinięty jest przemysł rolno-spożywczy. Największymi zakładami są: browar Amber, zakłady mięsne Nowak, piekarnia i cukiernia Czernis. Ważną rolę w gospodarce gminy odgrywają: przemysł elektroniczny i precyzyjny, przemysł elektromaszynowy, przemysł materiałów budowlanych. Wśród podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie gminy najwięcej jest punktów handlowych i naprawczych. Największym punktem handlowo-usługowym jest gdański oddział Scania Polska S.A. mający siedzibę w Kolbudach. Na terenie gminy swoje siedziby mają m.in. Ziaja, DHL, DPD, 7RLogistic. Na inwestorów czekają tereny przy obwodnicy trójmiejskiej. Atrakcyjność terenów pod inwestycje w gminie wzrośnie gdy wybudowana zostanie przebiegająca przez nią część Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, która ma stanowić odciążenie Obwodnicy Trójmiasta.

Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież