NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kolbudy przyciągają inwestorów

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 stycznia 2017 18:37

Niskie podatki, duży przyrost ludności, tereny pod inwestycje to atuty jakimi Gmina Kolbudy może skusić firmy do inwestowania na jej terenie.Gmina Kolbudy znajduje się w północno-zachodniej części powiatu gdańskiego, w strefie podmiejskiej Aglomeracji Gdańskiej. Gmina z racji podmiejskiego położenia odnotowała w ostatnich latach wzrost ludności. Szczególnie znaczny wzrost jest notowany w położonej w obrębie Obwodnicy Trójmiasta wsi Kowale, gdzie dynamika wzrostu w latach 2000 i 2010 wyniosła 361,4%. Gmina Kolbudy charakteryzuje się społeczeństwem stosunkowo młodym z dużym udziałem osób w wieku 25-35 lat oraz 0-4. Gmina ma wysoki przyrost naturalny (w 2009 wskaźnik był sześć razy większy niż w Polsce).


- Powodów do inwestowania w Gminie Kolbudy jest sporo - powiedział Leszek Grombala, Wójt Gminy Kolbudy. - Po pierwsze jest fantastycznie położona. Kilka kilometrów od Międzynarodowego Portu Lotniczego, parę kilometrów od prawdziwego portu handlowego w Gdańsku, parę kilometrów od autostrady A1. Przecina ją droga szybkiego ruchu zwana Obwodnicą Trójmiejską. Ma podatki niższe niż sąsiedni Gdańsk. Po ciężkiej pracy można odetchnąć nad bajecznie czystymi jeziorami lub pozbierać grzyby w bardzo zdrowych lasach. Ma również charakter górski. Od 40 metrów nad poziomem morza, takie najniższe punkty mamy w Kowalach, do ponad 300 metrów w Buszkowach Górnych.


altTeren gminy Kolbudy obsługują cztery linie autobusowe ZTM Gdańsk: Otomin (linie 174 i 574), Kowale (linie 255 i 256) oraz Jankowo (linia 256). Z kolei PKS obsługuje Bielkowo (linia 846, 847) Bielkówko (linia 847), Kolbudy (linia 847) oraz Lublewo (linia 847).


Przez teren gminy biegną Obwodnica Trójmiasta, Droga krajowa nr 6 oraz Droga wojewódzka nr 221. Obie drogi krzyżują się na Węźle Kowale. Droga wojewódzka nr 221 stanowi główną oś komunikacyjną gminy. Droga ta przechodzi przez Kowale, Bąkowo, Lublewo Gdańskie, Kolbudy oraz Czapielsk, dodatkowo łącząc te miejscowości z Gdańskiem. W sąsiedztwie jest autostrada A1.


alt


Mimo iż Kolbudy są gminą wiejską, na jej terenie jest rozwinięty przemysł. W gminie zarejestrowanych jest ponad 1000 podmiotów gospodarczych. Żaden z nich nie ma charakteru uciążliwego, zanieczyszczającego środowisko. Jednym atutów Kolbud dla inwestujących firm są najniższe w regionie gdańskim podatki. Najlepiej rozwinięty jest przemysł rolno-spożywczy. Największymi zakładami są: browar Amber, zakłady mięsne Nowak, piekarnia i cukiernia Czernis. Ważną rolę w gospodarce gminy odgrywają: przemysł elektroniczny i precyzyjny, przemysł elektromaszynowy, przemysł materiałów budowlanych. Wśród podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie gminy najwięcej jest punktów handlowych i naprawczych. Największym punktem handlowo-usługowym jest gdański oddział Scania Polska S.A. mający siedzibę w Kolbudach. Na terenie gminy swoje siedziby mają m.in. Ziaja, DHL, DPD, 7RLogistic. Na inwestorów czekają tereny przy obwodnicy trójmiejskiej. Atrakcyjność terenów pod inwestycje w gminie wzrośnie gdy wybudowana zostanie przebiegająca przez nią część Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, która ma stanowić odciążenie Obwodnicy Trójmiasta.

Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież