Karol Rabenda: Tuba propagandowa poprawia samopoczucie władz miasta » Z Karolem Rabendą, radnym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, wiceprezesem partii Porozumienie wicepr... Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Trefl rozbił Asseco Resovię
środa, 13 listopada 2019 23:00
Trefl rozbił Asseco Resovię
Po bardzo dobrej grze siatkarze Trefla rozbili w ERGO Arena Asseco Res ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Prof. Henryka Cześnika z Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego
czwartek, 14 listopada 2019 18:44
Prof. Henryka Cześnika z Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego
Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarzą ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kolbudy przyciągają inwestorów

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 stycznia 2017 18:37

Niskie podatki, duży przyrost ludności, tereny pod inwestycje to atuty jakimi Gmina Kolbudy może skusić firmy do inwestowania na jej terenie.Gmina Kolbudy znajduje się w północno-zachodniej części powiatu gdańskiego, w strefie podmiejskiej Aglomeracji Gdańskiej. Gmina z racji podmiejskiego położenia odnotowała w ostatnich latach wzrost ludności. Szczególnie znaczny wzrost jest notowany w położonej w obrębie Obwodnicy Trójmiasta wsi Kowale, gdzie dynamika wzrostu w latach 2000 i 2010 wyniosła 361,4%. Gmina Kolbudy charakteryzuje się społeczeństwem stosunkowo młodym z dużym udziałem osób w wieku 25-35 lat oraz 0-4. Gmina ma wysoki przyrost naturalny (w 2009 wskaźnik był sześć razy większy niż w Polsce).


- Powodów do inwestowania w Gminie Kolbudy jest sporo - powiedział Leszek Grombala, Wójt Gminy Kolbudy. - Po pierwsze jest fantastycznie położona. Kilka kilometrów od Międzynarodowego Portu Lotniczego, parę kilometrów od prawdziwego portu handlowego w Gdańsku, parę kilometrów od autostrady A1. Przecina ją droga szybkiego ruchu zwana Obwodnicą Trójmiejską. Ma podatki niższe niż sąsiedni Gdańsk. Po ciężkiej pracy można odetchnąć nad bajecznie czystymi jeziorami lub pozbierać grzyby w bardzo zdrowych lasach. Ma również charakter górski. Od 40 metrów nad poziomem morza, takie najniższe punkty mamy w Kowalach, do ponad 300 metrów w Buszkowach Górnych.


altTeren gminy Kolbudy obsługują cztery linie autobusowe ZTM Gdańsk: Otomin (linie 174 i 574), Kowale (linie 255 i 256) oraz Jankowo (linia 256). Z kolei PKS obsługuje Bielkowo (linia 846, 847) Bielkówko (linia 847), Kolbudy (linia 847) oraz Lublewo (linia 847).


Przez teren gminy biegną Obwodnica Trójmiasta, Droga krajowa nr 6 oraz Droga wojewódzka nr 221. Obie drogi krzyżują się na Węźle Kowale. Droga wojewódzka nr 221 stanowi główną oś komunikacyjną gminy. Droga ta przechodzi przez Kowale, Bąkowo, Lublewo Gdańskie, Kolbudy oraz Czapielsk, dodatkowo łącząc te miejscowości z Gdańskiem. W sąsiedztwie jest autostrada A1.


alt


Mimo iż Kolbudy są gminą wiejską, na jej terenie jest rozwinięty przemysł. W gminie zarejestrowanych jest ponad 1000 podmiotów gospodarczych. Żaden z nich nie ma charakteru uciążliwego, zanieczyszczającego środowisko. Jednym atutów Kolbud dla inwestujących firm są najniższe w regionie gdańskim podatki. Najlepiej rozwinięty jest przemysł rolno-spożywczy. Największymi zakładami są: browar Amber, zakłady mięsne Nowak, piekarnia i cukiernia Czernis. Ważną rolę w gospodarce gminy odgrywają: przemysł elektroniczny i precyzyjny, przemysł elektromaszynowy, przemysł materiałów budowlanych. Wśród podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie gminy najwięcej jest punktów handlowych i naprawczych. Największym punktem handlowo-usługowym jest gdański oddział Scania Polska S.A. mający siedzibę w Kolbudach. Na terenie gminy swoje siedziby mają m.in. Ziaja, DHL, DPD, 7RLogistic. Na inwestorów czekają tereny przy obwodnicy trójmiejskiej. Atrakcyjność terenów pod inwestycje w gminie wzrośnie gdy wybudowana zostanie przebiegająca przez nią część Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, która ma stanowić odciążenie Obwodnicy Trójmiasta.

Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież