Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kacper Płażyński: Najpierw parkometry, potem konsultacje - Gdańsk miastem bezprawia?

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
środa, 04 stycznia 2017 21:25

Z Kacprem Płażyńskim, aplikantem adwokackim gdyńskiej kancelarii prawnej prof. Adama Jedlińskiego rozmawia Stanisław Seyfried- Od lipca 2016 roku zajmuje się Pan nieprawidłowościami pojawiającymi się w poczynaniach Urzędu Miasta Gdańska. Parę dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał za bezprawne ustalenie stref parkowania w Brzeźnie. Cała afera parkingowa wygląda dość kuriozalnie, tak jakby całe przedsięwzięcie przygotowywała grupa zupełnie przypadkowych ludzi, kompletnych ignorantów przepisów prawnych.

Kacper Płażyński: Niezawisły sąd orzekł, że władze miasta Gdańska złamały prawo wydzierżawiając prywatnym firmom drogi publiczny celem zorganizowania na nich płatnych parkingów. To wyrok, który w pełni przyznał rację protestującym mieszkańcom w Brzeźnie. Szkoda, że władze zamiast przyznać się do błędu zdecydowały się iść w zaparte i wystąpić na drogę sądową, licząc chyba na to, że zyskają trochę czasu, a sprawa przycichnie. Jednak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie zamyka tematu gdańskiej polityki parkingowej. Zastrzeżeń natury prawnej jest bowiem dużo więcej. Jednym z nich jest sposób wyznaczania miejsc postojowych w ramach stref płatnego parkowania. Mimo, że dyrektor Zarządu Dróg i zieleni w Gdańsku – Mieczysław Kotłowski, oraz inni miejscy urzędnicy uznali, że aby pobierać opłaty w ramach stref płatnego parkowania miasto musi wprowadzić odpowiednie oznaczenie pionowe i poziomie miejsc postojowych, to w dalszym ciągu, mimo braku takiego oznaczenia, pobierane są opłaty i nakładane kary za ich brak. Władze zapowiadają, że odpowiednie oznaczenie wprowadzą, ale mimo jego braku, nie przeszkadza im to bezprawnie drenować kieszenie mieszkańców Gdańska, a robią to od lat. Strefy płatnego parkowania to temat bulwersujący również z innego powodu. Od początku okłamuje się Gdańszczan, że w sprawie ich wprowadzania mają cokolwiek do powiedzenia.


alt- W całej sprawie, niepokojący jest sposób podejmowania decyzji o wyznaczaniu nowych stref, które rodziły się na wiele miesięcy przed konsultacjami z mieszkańcami.
Kacper Płażyński: Proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie, kiedy parę dni temu na stronie internetowej gdańskiego Zarządu Dróg i zieleni zobaczyłem termin ogłoszenia przetargu na zakup 322 parkometrów. Data jego ogłoszenia to 30 marca 2016 roku. Dokumenty przetargowe liczą ponad 50 stron, to znaczy, że aby taki przetarg przygotować, decyzja o zakupie tych parkometrów musiała zapaść dużo wcześniej, pewnie na przełomie 2015 i 2016 roku. Na dzień ogłoszenia przetargu na terenie całego Gdańska funkcjonowało 110 parkometrów. Już wtedy zdecydowano o trzykrotnie większym zakupie od aktualnego na tamten czas stanu posiadania. Rozumiem, że należało wymienić stare parkometry na nowe, ale to w dalszym ciągu daje nam 211 dodatkowych parkometrów. Konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia stref płatnego parkowania rozpoczęły się na długo po ogłoszeniu przetargu, na przykład uchwały w tej sprawie rad dzielnic Oliwy i Brzeźna zapadły w maju. W Aniołkach konsultacje zaczęły się w kwietniu. Mało tego, Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o rozszerzeniu stref płatnego parkowania też dopiero w maju 2016 roku. To znaczy, że Prezydent Adamowicz oraz wiceprezydent Grzelak podjęli decyzje o rozszerzaniu stref na długo przed konsultacjami społecznymi, nie wiedząc nawet, czy będzie realna możliwość wykorzystania tych parkometrów, bowiem to tylko Rada Miasta posiada kompetencję do rozszerzania stref płatnego parkowania. Parkometry, które kosztowały prawie 7 mln złotych kupowane były zupełnie w ciemno. Reasumując: 1) Sąd potwierdził, że władze Gdańska złamały prawo w Brzeźnie, Sobieszewie oraz Jelitkowie, 2) władze Gdańska od lat łamią prawo pobierając opłaty w ramach stref płatnego parkowania bez odpowiedniego ich wyznaczenia, a robią to w dalszym ciągu mimo, że już same przyznają, że odpowiednie oznaczenie musi być wprowadzone 3) konsultacje z mieszkańcami to jedynie fikcja i polityczny marketing 4) miasto wydało prawie 8 mln nie mając żadnych podstaw do tego, by sądzić, że zakupione parkometry będą w ogóle mogły być wykorzystane.


- Na zakończenie jeszcze jedna kwestia, arogancji prezydenta Piotra Grzelaka wobec mieszkańców miasta.
Kacper Płażyński: Wiceprezydent Grzelak nie ma argumentów, więc próbuje ośmieszyć i zdyskredytować mieszkańców, którzy te argumenty mają, a przypominam, że pod pismem protestacyjnym przeciwko gdańskiej polityce parkingowej podpisało się ponad 1000 gdańszczan. Partnerstwo z mieszkańcami to obecnie ulubiony i najczęściej powtarzany przez gdańskie władze slogan. W rzeczywistości te słowa dla obecnie rządzących nie mają znaczenia.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież