Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kacper Płażyński: Najpierw parkometry, potem konsultacje - Gdańsk miastem bezprawia?

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
środa, 04 stycznia 2017 21:25

Z Kacprem Płażyńskim, aplikantem adwokackim gdyńskiej kancelarii prawnej prof. Adama Jedlińskiego rozmawia Stanisław Seyfried- Od lipca 2016 roku zajmuje się Pan nieprawidłowościami pojawiającymi się w poczynaniach Urzędu Miasta Gdańska. Parę dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał za bezprawne ustalenie stref parkowania w Brzeźnie. Cała afera parkingowa wygląda dość kuriozalnie, tak jakby całe przedsięwzięcie przygotowywała grupa zupełnie przypadkowych ludzi, kompletnych ignorantów przepisów prawnych.

Kacper Płażyński: Niezawisły sąd orzekł, że władze miasta Gdańska złamały prawo wydzierżawiając prywatnym firmom drogi publiczny celem zorganizowania na nich płatnych parkingów. To wyrok, który w pełni przyznał rację protestującym mieszkańcom w Brzeźnie. Szkoda, że władze zamiast przyznać się do błędu zdecydowały się iść w zaparte i wystąpić na drogę sądową, licząc chyba na to, że zyskają trochę czasu, a sprawa przycichnie. Jednak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie zamyka tematu gdańskiej polityki parkingowej. Zastrzeżeń natury prawnej jest bowiem dużo więcej. Jednym z nich jest sposób wyznaczania miejsc postojowych w ramach stref płatnego parkowania. Mimo, że dyrektor Zarządu Dróg i zieleni w Gdańsku – Mieczysław Kotłowski, oraz inni miejscy urzędnicy uznali, że aby pobierać opłaty w ramach stref płatnego parkowania miasto musi wprowadzić odpowiednie oznaczenie pionowe i poziomie miejsc postojowych, to w dalszym ciągu, mimo braku takiego oznaczenia, pobierane są opłaty i nakładane kary za ich brak. Władze zapowiadają, że odpowiednie oznaczenie wprowadzą, ale mimo jego braku, nie przeszkadza im to bezprawnie drenować kieszenie mieszkańców Gdańska, a robią to od lat. Strefy płatnego parkowania to temat bulwersujący również z innego powodu. Od początku okłamuje się Gdańszczan, że w sprawie ich wprowadzania mają cokolwiek do powiedzenia.


alt- W całej sprawie, niepokojący jest sposób podejmowania decyzji o wyznaczaniu nowych stref, które rodziły się na wiele miesięcy przed konsultacjami z mieszkańcami.
Kacper Płażyński: Proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie, kiedy parę dni temu na stronie internetowej gdańskiego Zarządu Dróg i zieleni zobaczyłem termin ogłoszenia przetargu na zakup 322 parkometrów. Data jego ogłoszenia to 30 marca 2016 roku. Dokumenty przetargowe liczą ponad 50 stron, to znaczy, że aby taki przetarg przygotować, decyzja o zakupie tych parkometrów musiała zapaść dużo wcześniej, pewnie na przełomie 2015 i 2016 roku. Na dzień ogłoszenia przetargu na terenie całego Gdańska funkcjonowało 110 parkometrów. Już wtedy zdecydowano o trzykrotnie większym zakupie od aktualnego na tamten czas stanu posiadania. Rozumiem, że należało wymienić stare parkometry na nowe, ale to w dalszym ciągu daje nam 211 dodatkowych parkometrów. Konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia stref płatnego parkowania rozpoczęły się na długo po ogłoszeniu przetargu, na przykład uchwały w tej sprawie rad dzielnic Oliwy i Brzeźna zapadły w maju. W Aniołkach konsultacje zaczęły się w kwietniu. Mało tego, Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o rozszerzeniu stref płatnego parkowania też dopiero w maju 2016 roku. To znaczy, że Prezydent Adamowicz oraz wiceprezydent Grzelak podjęli decyzje o rozszerzaniu stref na długo przed konsultacjami społecznymi, nie wiedząc nawet, czy będzie realna możliwość wykorzystania tych parkometrów, bowiem to tylko Rada Miasta posiada kompetencję do rozszerzania stref płatnego parkowania. Parkometry, które kosztowały prawie 7 mln złotych kupowane były zupełnie w ciemno. Reasumując: 1) Sąd potwierdził, że władze Gdańska złamały prawo w Brzeźnie, Sobieszewie oraz Jelitkowie, 2) władze Gdańska od lat łamią prawo pobierając opłaty w ramach stref płatnego parkowania bez odpowiedniego ich wyznaczenia, a robią to w dalszym ciągu mimo, że już same przyznają, że odpowiednie oznaczenie musi być wprowadzone 3) konsultacje z mieszkańcami to jedynie fikcja i polityczny marketing 4) miasto wydało prawie 8 mln nie mając żadnych podstaw do tego, by sądzić, że zakupione parkometry będą w ogóle mogły być wykorzystane.


- Na zakończenie jeszcze jedna kwestia, arogancji prezydenta Piotra Grzelaka wobec mieszkańców miasta.
Kacper Płażyński: Wiceprezydent Grzelak nie ma argumentów, więc próbuje ośmieszyć i zdyskredytować mieszkańców, którzy te argumenty mają, a przypominam, że pod pismem protestacyjnym przeciwko gdańskiej polityce parkingowej podpisało się ponad 1000 gdańszczan. Partnerstwo z mieszkańcami to obecnie ulubiony i najczęściej powtarzany przez gdańskie władze slogan. W rzeczywistości te słowa dla obecnie rządzących nie mają znaczenia.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież