Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Koźlaki - Święto tradycji regionalnych

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 10 września 2011 18:17

altNajwiększy w Polsce festiwal browarniczy już po raz ósmy zagościł w gminie Kolbudy. Koźlaki Bielkowskie to biesiada organizowana przez browar Amber w Bielkówku. Zwyczajowo odbywa się w drugą sobotę września, ciesząc się niezmiennym zainteresowaniem. W tym roku, prawdziwych piwoszy nie zniechęcił nawet deszcz.


GALERIATegoroczne Koźlaki rozpoczęły się o godzinie 10 tradycyjnym Jarmarkiem produktów regionalnych. Amatorzy dobrego smaku po raz kolejny mieli okazję spróbować lokalnych wędlin, serów, pieczywa na naturalnym zakwasie, miodów pitnych i innych kaszubskich specjałów. Wszystko to, w oprawie oryginalnych wyrobów rzemieślniczych stanowiło niezwykłe tło wydarzenia. Organizatorzy zadbali także o dodatkowe atrakcje.


alt


- Na stoisku mamy tabakę, którą mielimy we własnym zakresie. Tabaka jest oczywiście kaszubska, podobnie jak różne regionalne nalewki i aromaty, których także można u nas spróbować. Po degustacji zapraszamy do obejrzenia naszej lokalnej ceramiki. Mamy ptaszki, aniołki, diabełki, czego tylko dusza zapragnie – powiedział ubrany w tradycyjny kaszubski strój, Andrzej Olszewicz z Sierakowic.


Publiczność jak co roku i tym razem miała okazję zajadać się lokalnymi potrawami, popijając je znakomitym piwem "KOŹLAK", "Żywe", "Złote Lwy" i Grand Imperial PORTER bezpośrednio z browaru, w wersji niepasteryzowanej. Dania przyrządzane na oczach gości cieszyły się dużym zainteresowaniem.


- Jesteśmy z koła gospodyń z Jodłowna w gminie Przywidz. Naszym najważniejszym produktem są wafle kaszubskie. Przyrządzamy wafle są w kształcie serduszek, podawane z dżemem, cukrem pudrem, a ponadto mamy muffinki, serki, pączki, które same upiekłyśmy - zachwalała stoisko koła gospodyń z Jodłowna pani Maria.


Tradycyjne odpieczętowanie beczki, które co roku ma miejsce na scenie festynu inaugurował właściciel browaru Andrzej Przybyło z małżonką oraz wójt gminy Leszek Grombala.


alt


Wydarzeniu towarzyszyła muzyka i wiele atrakcji. Artyści z gdańskiej Agencji Groteska wystąpili z programem dla najmłodszych, a późnym popołudniem na scenie pojawiła się Kapela Tyrolska i zespół Czarno-Czarni.


- Przede wszystkim Koźlaki to święto tradycji regionalnych. Ideą imprezy było od samego początku pokazanie piękna naszego regionu oraz tradycji kociewskich, żuławskich i kaszubskich. Takich też mamy wystawców. Są to twórcy nie związani z żadnym masowym wytwarzaniem produktów. Prezentujemy koła gospodyń wiejskich, zrzeszenia, stowarzyszenia oraz grona lokalnych pasjonatów. Receptury często są recepturami opartymi o przekaz słowny, a zatem unikalny. Chcemy to wszystko pokazać i kultywować, ponieważ browar Amber także czerpie z tych tradycji. Pomimo bogactwa tradycji browarniczej, mało się o tym mówi. Dlatego właśnie nawiązujemy do tradycji kulinarnych, rękodzielniczych, piwowarskich naszego regionu i raz w roku spotykamy się właśnie w Bielkówku. Jest to impreza, którą symbolicznie inaugurujemy sezon. Koźlak jest piwem ważonym na okresy chłodniejsze, na sezon jesienno–zimowy kiedy w długie wieczory można delektować się mocnym piwem - powiedział Marek Skrętny, Dyrektor ds. Marketingu Browaru Amber.
EB
Fot. EB

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież