Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Trefl rozbił Asseco Resovię
środa, 13 listopada 2019 23:00
Trefl rozbił Asseco Resovię
Po bardzo dobrej grze siatkarze Trefla rozbili w ERGO Arena Asseco Res ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Koźlaki - Święto tradycji regionalnych

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 10 września 2011 18:17

altNajwiększy w Polsce festiwal browarniczy już po raz ósmy zagościł w gminie Kolbudy. Koźlaki Bielkowskie to biesiada organizowana przez browar Amber w Bielkówku. Zwyczajowo odbywa się w drugą sobotę września, ciesząc się niezmiennym zainteresowaniem. W tym roku, prawdziwych piwoszy nie zniechęcił nawet deszcz.


GALERIATegoroczne Koźlaki rozpoczęły się o godzinie 10 tradycyjnym Jarmarkiem produktów regionalnych. Amatorzy dobrego smaku po raz kolejny mieli okazję spróbować lokalnych wędlin, serów, pieczywa na naturalnym zakwasie, miodów pitnych i innych kaszubskich specjałów. Wszystko to, w oprawie oryginalnych wyrobów rzemieślniczych stanowiło niezwykłe tło wydarzenia. Organizatorzy zadbali także o dodatkowe atrakcje.


alt


- Na stoisku mamy tabakę, którą mielimy we własnym zakresie. Tabaka jest oczywiście kaszubska, podobnie jak różne regionalne nalewki i aromaty, których także można u nas spróbować. Po degustacji zapraszamy do obejrzenia naszej lokalnej ceramiki. Mamy ptaszki, aniołki, diabełki, czego tylko dusza zapragnie – powiedział ubrany w tradycyjny kaszubski strój, Andrzej Olszewicz z Sierakowic.


Publiczność jak co roku i tym razem miała okazję zajadać się lokalnymi potrawami, popijając je znakomitym piwem "KOŹLAK", "Żywe", "Złote Lwy" i Grand Imperial PORTER bezpośrednio z browaru, w wersji niepasteryzowanej. Dania przyrządzane na oczach gości cieszyły się dużym zainteresowaniem.


- Jesteśmy z koła gospodyń z Jodłowna w gminie Przywidz. Naszym najważniejszym produktem są wafle kaszubskie. Przyrządzamy wafle są w kształcie serduszek, podawane z dżemem, cukrem pudrem, a ponadto mamy muffinki, serki, pączki, które same upiekłyśmy - zachwalała stoisko koła gospodyń z Jodłowna pani Maria.


Tradycyjne odpieczętowanie beczki, które co roku ma miejsce na scenie festynu inaugurował właściciel browaru Andrzej Przybyło z małżonką oraz wójt gminy Leszek Grombala.


alt


Wydarzeniu towarzyszyła muzyka i wiele atrakcji. Artyści z gdańskiej Agencji Groteska wystąpili z programem dla najmłodszych, a późnym popołudniem na scenie pojawiła się Kapela Tyrolska i zespół Czarno-Czarni.


- Przede wszystkim Koźlaki to święto tradycji regionalnych. Ideą imprezy było od samego początku pokazanie piękna naszego regionu oraz tradycji kociewskich, żuławskich i kaszubskich. Takich też mamy wystawców. Są to twórcy nie związani z żadnym masowym wytwarzaniem produktów. Prezentujemy koła gospodyń wiejskich, zrzeszenia, stowarzyszenia oraz grona lokalnych pasjonatów. Receptury często są recepturami opartymi o przekaz słowny, a zatem unikalny. Chcemy to wszystko pokazać i kultywować, ponieważ browar Amber także czerpie z tych tradycji. Pomimo bogactwa tradycji browarniczej, mało się o tym mówi. Dlatego właśnie nawiązujemy do tradycji kulinarnych, rękodzielniczych, piwowarskich naszego regionu i raz w roku spotykamy się właśnie w Bielkówku. Jest to impreza, którą symbolicznie inaugurujemy sezon. Koźlak jest piwem ważonym na okresy chłodniejsze, na sezon jesienno–zimowy kiedy w długie wieczory można delektować się mocnym piwem - powiedział Marek Skrętny, Dyrektor ds. Marketingu Browaru Amber.
EB
Fot. EB

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież