Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Koźlaki - Święto tradycji regionalnych

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 10 września 2011 18:17

altNajwiększy w Polsce festiwal browarniczy już po raz ósmy zagościł w gminie Kolbudy. Koźlaki Bielkowskie to biesiada organizowana przez browar Amber w Bielkówku. Zwyczajowo odbywa się w drugą sobotę września, ciesząc się niezmiennym zainteresowaniem. W tym roku, prawdziwych piwoszy nie zniechęcił nawet deszcz.


GALERIATegoroczne Koźlaki rozpoczęły się o godzinie 10 tradycyjnym Jarmarkiem produktów regionalnych. Amatorzy dobrego smaku po raz kolejny mieli okazję spróbować lokalnych wędlin, serów, pieczywa na naturalnym zakwasie, miodów pitnych i innych kaszubskich specjałów. Wszystko to, w oprawie oryginalnych wyrobów rzemieślniczych stanowiło niezwykłe tło wydarzenia. Organizatorzy zadbali także o dodatkowe atrakcje.


alt


- Na stoisku mamy tabakę, którą mielimy we własnym zakresie. Tabaka jest oczywiście kaszubska, podobnie jak różne regionalne nalewki i aromaty, których także można u nas spróbować. Po degustacji zapraszamy do obejrzenia naszej lokalnej ceramiki. Mamy ptaszki, aniołki, diabełki, czego tylko dusza zapragnie – powiedział ubrany w tradycyjny kaszubski strój, Andrzej Olszewicz z Sierakowic.


Publiczność jak co roku i tym razem miała okazję zajadać się lokalnymi potrawami, popijając je znakomitym piwem "KOŹLAK", "Żywe", "Złote Lwy" i Grand Imperial PORTER bezpośrednio z browaru, w wersji niepasteryzowanej. Dania przyrządzane na oczach gości cieszyły się dużym zainteresowaniem.


- Jesteśmy z koła gospodyń z Jodłowna w gminie Przywidz. Naszym najważniejszym produktem są wafle kaszubskie. Przyrządzamy wafle są w kształcie serduszek, podawane z dżemem, cukrem pudrem, a ponadto mamy muffinki, serki, pączki, które same upiekłyśmy - zachwalała stoisko koła gospodyń z Jodłowna pani Maria.


Tradycyjne odpieczętowanie beczki, które co roku ma miejsce na scenie festynu inaugurował właściciel browaru Andrzej Przybyło z małżonką oraz wójt gminy Leszek Grombala.


alt


Wydarzeniu towarzyszyła muzyka i wiele atrakcji. Artyści z gdańskiej Agencji Groteska wystąpili z programem dla najmłodszych, a późnym popołudniem na scenie pojawiła się Kapela Tyrolska i zespół Czarno-Czarni.


- Przede wszystkim Koźlaki to święto tradycji regionalnych. Ideą imprezy było od samego początku pokazanie piękna naszego regionu oraz tradycji kociewskich, żuławskich i kaszubskich. Takich też mamy wystawców. Są to twórcy nie związani z żadnym masowym wytwarzaniem produktów. Prezentujemy koła gospodyń wiejskich, zrzeszenia, stowarzyszenia oraz grona lokalnych pasjonatów. Receptury często są recepturami opartymi o przekaz słowny, a zatem unikalny. Chcemy to wszystko pokazać i kultywować, ponieważ browar Amber także czerpie z tych tradycji. Pomimo bogactwa tradycji browarniczej, mało się o tym mówi. Dlatego właśnie nawiązujemy do tradycji kulinarnych, rękodzielniczych, piwowarskich naszego regionu i raz w roku spotykamy się właśnie w Bielkówku. Jest to impreza, którą symbolicznie inaugurujemy sezon. Koźlak jest piwem ważonym na okresy chłodniejsze, na sezon jesienno–zimowy kiedy w długie wieczory można delektować się mocnym piwem - powiedział Marek Skrętny, Dyrektor ds. Marketingu Browaru Amber.
EB
Fot. EB

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież