Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jacek Kurski wiceministrem w resorcie kultury

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 20 listopada 2015 12:57

Jacek Kurski, były polityk ROP, ZChN, PiS i Solidarnej Polski, który nie znalazł miejsca na wyborczych listach PiS, będzie wiceministrem kultury. - Na krótki czas - zapowiedział jego nominację prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury w radiowej Trójce. Jednak to nie Kurski będzie zajmował się mediami publicznymi. Tym zajmie się Krzysztof Czabański. Kurskiemu przypadną analizy i audyt.

 

Piotr Gliński mówił w radiowej Trójce o wiceministrach, których ma powołać. W czwartek na urząd został nominowany gdański poseł PiS Jarosław Sellin. Za edukację artystyczną i teatry w resorcie kultury będzie odpowiadała wiceminister Wanda Zwinogrodzka. Z kolei za narodowe instytucje kultury i zabytki Magdalena Gawin.

Pełnomocnikiem premier Beaty Szydło ds. przekształcenia mediów publicznych będzie Krzysztof Czabański, do 2009 prezes Polskiego Radia.

Na pytanie o Jacka Kurskiego i media publiczne prof. Gliński odpowiedział:

- Będzie powołany pan Krzysztof Czabański, który będzie pełnomocnikiem pani premier ds. przekształcania mediów publicznych. I będzie powołany, na krótki czas, pan Jacek Kurski do analizy struktury ministerialnej - wyjaśnił prof. Gliński.

Nieco skonsternowany zapowiedzią nominacji był pomorski lider PiS Janusz Śniadek.

- Nie powiedziałbym, że wszystko zostało mu już wybaczone. Nie twierdzę, że jego nazwisko w składzie nowego rządu to bardzo zły pomysł, bo znając jego potencjał i inteligencję szkoda, by się marnowały – komentował poseł Janusz Śniadek w Radiu Gdańsk nominację Kurskiego.

Mimo, że Kurski nie znalazł się na liście PiS pewne było, że zostanie zagospodarowany przez zwycięski obóz, a od kiedy przeprosił za secesję z PiS samego prezesa Kaczyńskiego znalazł się znów w kręgu poważnych polityków, aspirujących do urzędów.

- Miałem spotkanie z panem prezesem. Wyszedłem zbudowany i uduchowiony. Jestem do dyspozycji – mówił przed dwoma miesiącami Kurski w TVP Info.

Jacek Kurski, jak się dowiadujemy, po sekretarzowaniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma szansę by przejść do KRRiTV. W przyszłym roku kończy się kadencja wszystkich pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecnie członkami Rady są Jan Dworak (powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego), Krzysztof Luft (powołany także przez byłego prezydenta), Witold Graboś i Sławomir Rogowski (powołani przez Sejm) oraz Stefan Pastuszka (powołany przez Senat).

 

Kadencja KRRiTV upływa 3 sierpnia 2016 roku. Oznacza to, że wszyscy członkowie muszą zostać zmienieni do tego czasu,

Kurski był dziennikarzem. Współtworzył programy publicystyczne Lewiatan, Rozmowy kanciastego stołu i Refleks. W styczniu 1993 opublikował wspólnie z Piotrem Semką książkę Lewy czerwcowy, będącą zapisem wywiadów na temat kulis odwołania gabinetu Jana Olszewskiego z 4 na 5 czerwca 1992. Zrealizował też film „Nocna zmiana”.

Wicepremier Gliński tłumaczył też w wywiadzie, na czym będą polegały zmiany w TVP.

- Nie oszukujmy się. Przez osiem lat wielu artystów było eliminowanych z powodów politycznych. Na przykład pan Marcin Wolski. Ja mówię o pewnym symbolu, ale takich artystów jest więcej. W TVP jego, Jana Pietrzaka, Ryszarda Makowskiego przez wiele lat nie było - mówił prof. Gliński.

– Będzie nowa ustawa, która przekształci media publiczne w narodowe instytucje kultury. Chcemy zapewnić im finansowanie, około 1,5 miliarda złotych. Nie chcemy walczyć z kulturą popularną, ale poprawić jej jakość – oświadczył Gliński.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza uchwalić nową ustawę medialną, która diametralnie zmieni media publiczne. Zapowiedź taka padła przed miesiącem z ust posła Krzysztofa Czabańskiego, który poinformował, że PiS przygotowuje nową ustawę medialną. Wedle proponowanych przepisów Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego.

 – Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija – mówił Czabański.

W planach ma być także abolicja dla wszystkich, którzy dotychczas nie płacili abonamentu.

Publiczne radio i telewizja mają być określane jako Media Narodowe i finansowe z nowego abonamentu.

– Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT. Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone – wyjaśniał poseł PiS.

Nowa ustawa medialna autorstwa Prawa i Sprawiedliwości ma być gotowa do wiosny przyszłego roku.

ASG

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież