Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
sobota, 24 października 2020 19:50
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
Bez punktu i wygranego seta wracają Jastrzębia-Zdroju siatkarze
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jacek Kurski wiceministrem w resorcie kultury

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 20 listopada 2015 12:57

Jacek Kurski, były polityk ROP, ZChN, PiS i Solidarnej Polski, który nie znalazł miejsca na wyborczych listach PiS, będzie wiceministrem kultury. - Na krótki czas - zapowiedział jego nominację prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury w radiowej Trójce. Jednak to nie Kurski będzie zajmował się mediami publicznymi. Tym zajmie się Krzysztof Czabański. Kurskiemu przypadną analizy i audyt.

 

Piotr Gliński mówił w radiowej Trójce o wiceministrach, których ma powołać. W czwartek na urząd został nominowany gdański poseł PiS Jarosław Sellin. Za edukację artystyczną i teatry w resorcie kultury będzie odpowiadała wiceminister Wanda Zwinogrodzka. Z kolei za narodowe instytucje kultury i zabytki Magdalena Gawin.

Pełnomocnikiem premier Beaty Szydło ds. przekształcenia mediów publicznych będzie Krzysztof Czabański, do 2009 prezes Polskiego Radia.

Na pytanie o Jacka Kurskiego i media publiczne prof. Gliński odpowiedział:

- Będzie powołany pan Krzysztof Czabański, który będzie pełnomocnikiem pani premier ds. przekształcania mediów publicznych. I będzie powołany, na krótki czas, pan Jacek Kurski do analizy struktury ministerialnej - wyjaśnił prof. Gliński.

Nieco skonsternowany zapowiedzią nominacji był pomorski lider PiS Janusz Śniadek.

- Nie powiedziałbym, że wszystko zostało mu już wybaczone. Nie twierdzę, że jego nazwisko w składzie nowego rządu to bardzo zły pomysł, bo znając jego potencjał i inteligencję szkoda, by się marnowały – komentował poseł Janusz Śniadek w Radiu Gdańsk nominację Kurskiego.

Mimo, że Kurski nie znalazł się na liście PiS pewne było, że zostanie zagospodarowany przez zwycięski obóz, a od kiedy przeprosił za secesję z PiS samego prezesa Kaczyńskiego znalazł się znów w kręgu poważnych polityków, aspirujących do urzędów.

- Miałem spotkanie z panem prezesem. Wyszedłem zbudowany i uduchowiony. Jestem do dyspozycji – mówił przed dwoma miesiącami Kurski w TVP Info.

Jacek Kurski, jak się dowiadujemy, po sekretarzowaniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma szansę by przejść do KRRiTV. W przyszłym roku kończy się kadencja wszystkich pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecnie członkami Rady są Jan Dworak (powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego), Krzysztof Luft (powołany także przez byłego prezydenta), Witold Graboś i Sławomir Rogowski (powołani przez Sejm) oraz Stefan Pastuszka (powołany przez Senat).

 

Kadencja KRRiTV upływa 3 sierpnia 2016 roku. Oznacza to, że wszyscy członkowie muszą zostać zmienieni do tego czasu,

Kurski był dziennikarzem. Współtworzył programy publicystyczne Lewiatan, Rozmowy kanciastego stołu i Refleks. W styczniu 1993 opublikował wspólnie z Piotrem Semką książkę Lewy czerwcowy, będącą zapisem wywiadów na temat kulis odwołania gabinetu Jana Olszewskiego z 4 na 5 czerwca 1992. Zrealizował też film „Nocna zmiana”.

Wicepremier Gliński tłumaczył też w wywiadzie, na czym będą polegały zmiany w TVP.

- Nie oszukujmy się. Przez osiem lat wielu artystów było eliminowanych z powodów politycznych. Na przykład pan Marcin Wolski. Ja mówię o pewnym symbolu, ale takich artystów jest więcej. W TVP jego, Jana Pietrzaka, Ryszarda Makowskiego przez wiele lat nie było - mówił prof. Gliński.

– Będzie nowa ustawa, która przekształci media publiczne w narodowe instytucje kultury. Chcemy zapewnić im finansowanie, około 1,5 miliarda złotych. Nie chcemy walczyć z kulturą popularną, ale poprawić jej jakość – oświadczył Gliński.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza uchwalić nową ustawę medialną, która diametralnie zmieni media publiczne. Zapowiedź taka padła przed miesiącem z ust posła Krzysztofa Czabańskiego, który poinformował, że PiS przygotowuje nową ustawę medialną. Wedle proponowanych przepisów Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego.

 – Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija – mówił Czabański.

W planach ma być także abolicja dla wszystkich, którzy dotychczas nie płacili abonamentu.

Publiczne radio i telewizja mają być określane jako Media Narodowe i finansowe z nowego abonamentu.

– Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT. Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone – wyjaśniał poseł PiS.

Nowa ustawa medialna autorstwa Prawa i Sprawiedliwości ma być gotowa do wiosny przyszłego roku.

ASG

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież