Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki... Radni PiS chcą sprawdzenia kosztów usług prawnych podmiotów zewnętrzny... » W związku z karą finansową w wysokości 1 mln zł, nałożoną przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora... „Republik Polen” – niemiecki plan mordu » Znajdujący się w Gdańsku-Wrzeszczu stadion Klubu Sportowego Gedania wraz z kościołem św. Stanisława ... Muzeum II Wojny Światowej - To już 4 lata » 6 kwietnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego powstał... Leszek Miller: Z szansy na realną opozycję Nowa Lewica nie skorzysta » Z Leszkiem Millerem, premierem (2001-04), organizatorem spotkania z członkami NZS w stołówce KC PZPR...
Reklama
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
czwartek, 08 kwietnia 2021 17:15
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za
Rybnickie
niedziela, 11 kwietnia 2021 14:16
Rybnickie
Miało być pewne zwycięstwo, a po ostatnim wyścigu gdańszczanie
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
sobota, 10 kwietnia 2021 20:22
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
Remisem 1:1 (1:1) zakończył się wyjazdowy mecz Lechii we

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Będzie apelacja w sprawie "afery sopockiej"

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 listopada 2015 08:29

altPrezydent Sopotu Jacek Karnowski cieszy się od miesiąca uniewinnieniem od zarzutów korupcyjnych. Jednak werdykt, który w procesie w sprawie "afery sopockiej" zapadł 16 października br. sprawy nie kończy. Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku złoży apelację od wyroku. Prokuratorzy zwrócili się do sądu o uzasadnienie werdyktu w tej głośnej sprawie.- Apelacja w sprawie sopockiej zostanie złożona z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością. Sąd musi najpierw sporządzić uzasadnienie tego wyroku. Po otrzymaniu przez prokuratora uzasadnienia będzie on miał czternaście dni na napisanie apelacji.   Uzasadnienie nie zostało jeszcze przesłane do prokuratury - poinformował nas prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Prokuratura, a dokładnie Wydział V do spraw Przestępczości zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku nie składa broni w tej prestiżowej - ze względu na osobę prezydenta Sopotu, jak i szerokie echa medialne, jakim się ona odbiła - sprawie.


Sąd powinien sporządzić uzasadnienie wyroku w ciągu 30 dni, a w sprawach szczególnie zawiłych termin ten może być przedłużony decyzją prezesa sądu.


Przypomnijmy, że Jacek Karnowski został uniewinniony od zarzutu przyjęcia dwóch łapówek, a w sprawie poświadczenia nieprawdy postępowanie zostało warunkowo umorzone na rok. Pozostali oskarżeni zostali uniewinnieni. 


Prokurator domagał się dla Jacka Karnowskiego kary półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, grzywny oraz zakazu pełnienia funkcji publicznych przez rok.

Według prokuratury Karnowski miał skorzystać z korzyści majątkowych (łapówek) od sopockiego dilera samochodowego w postaci napraw aut wycenionych na ponad 10 tys. zł oraz z prac ziemnych o wartości 2 tys. zł od miejscowego przedsiębiorcy. Prezydent miał też zarzut złożenia fałszywego oświadczenia w związku z przetargiem w Urzędzie Miejskim w Sopocie.

Oprócz Karnowskiego, na ławie oskarżonych zasiadali diler samochodowy Włodzimierz Groblewski (zgodził się na ujawnienie danych osobowych) oraz właściciel firmy budowlanej Marian D.

Proces rozpoczął się w 2014 r., po 6 latach śledztwa. Karnowski utrzymywał, że prokuratura działała w jego sprawie w sposób "tendencyjny", a on jest niewinny, zaś cała sprawa "była montowana na polityczne zamówienie".


Podobnie,  jako "prowokację wymierzona w  premiera Donalda Tuska", tłumaczył on pierwszy etap "afery", czyli głośną publikację dziennika "Rzeczpospolita" z lipca 2008 r. po zawiadomieniu złożonym przez sopockiego przedsiębiorcę Sławomira Julke. Twierdził on, że w marcu 2008 r. Karnowski zażądał od niego łapówki w postaci dwóch mieszkań za ułatwienie przebudowy strychu kamienicy.
Dowodem miała być m.in. kopia nagrania rozmowy z Karnowskim. Dyktafon, na którym znajdował się oryginał, został jednak zniszczony przez przedsiębiorcę.

Na początku Prokuratura Apelacyjna w akcie oskarżenie oskarżyła Karnowskiego o osiem czynów, w tym siedem natury korupcyjnej.
Sąd Rejonowy w Sopocie dwukrotnie przed procesem zwracał prokuraturze akta do uzupełnienia o dodatkowe opinie. Sąd zdecydował też o umorzeniu części zarzutów korupcyjnych, nie dopatrzywszy się przestępstwa.


Przed dwoma laty szczecińska Prokuratura Apelacyjna umorzyła wątek związany z rzekomą korupcyjną propozycją, jaką Karnowski miał złożyć przedsiębiorcy. Śledczy uznali, że zgromadzone dowody, w tym głównie kopia nagrania, nie pozwoliły na stwierdzenie, że doszło do przestępstwa.

Jacek Karnowski był prominentnym politykiem PO. Mimo, że po ujawnieniu w 2008 r. tzw. afery sopockiej Karnowski rozstał się z Platformą Obywatelską, nadal cieszył sie i cieszy poparciem jej polityków. Szczególnie wspierali go w kampanii w 2010 roku. Wówczas poparł go ostentacyjnie nawet Jerzy Buzek, wtedy przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Jacek Karnowski jest prezydentem kurortu od 1998 r.  

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież