Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Będzie apelacja w sprawie "afery sopockiej"

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 listopada 2015 08:29

altPrezydent Sopotu Jacek Karnowski cieszy się od miesiąca uniewinnieniem od zarzutów korupcyjnych. Jednak werdykt, który w procesie w sprawie "afery sopockiej" zapadł 16 października br. sprawy nie kończy. Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku złoży apelację od wyroku. Prokuratorzy zwrócili się do sądu o uzasadnienie werdyktu w tej głośnej sprawie.- Apelacja w sprawie sopockiej zostanie złożona z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością. Sąd musi najpierw sporządzić uzasadnienie tego wyroku. Po otrzymaniu przez prokuratora uzasadnienia będzie on miał czternaście dni na napisanie apelacji.   Uzasadnienie nie zostało jeszcze przesłane do prokuratury - poinformował nas prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Prokuratura, a dokładnie Wydział V do spraw Przestępczości zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku nie składa broni w tej prestiżowej - ze względu na osobę prezydenta Sopotu, jak i szerokie echa medialne, jakim się ona odbiła - sprawie.


Sąd powinien sporządzić uzasadnienie wyroku w ciągu 30 dni, a w sprawach szczególnie zawiłych termin ten może być przedłużony decyzją prezesa sądu.


Przypomnijmy, że Jacek Karnowski został uniewinniony od zarzutu przyjęcia dwóch łapówek, a w sprawie poświadczenia nieprawdy postępowanie zostało warunkowo umorzone na rok. Pozostali oskarżeni zostali uniewinnieni. 


Prokurator domagał się dla Jacka Karnowskiego kary półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, grzywny oraz zakazu pełnienia funkcji publicznych przez rok.

Według prokuratury Karnowski miał skorzystać z korzyści majątkowych (łapówek) od sopockiego dilera samochodowego w postaci napraw aut wycenionych na ponad 10 tys. zł oraz z prac ziemnych o wartości 2 tys. zł od miejscowego przedsiębiorcy. Prezydent miał też zarzut złożenia fałszywego oświadczenia w związku z przetargiem w Urzędzie Miejskim w Sopocie.

Oprócz Karnowskiego, na ławie oskarżonych zasiadali diler samochodowy Włodzimierz Groblewski (zgodził się na ujawnienie danych osobowych) oraz właściciel firmy budowlanej Marian D.

Proces rozpoczął się w 2014 r., po 6 latach śledztwa. Karnowski utrzymywał, że prokuratura działała w jego sprawie w sposób "tendencyjny", a on jest niewinny, zaś cała sprawa "była montowana na polityczne zamówienie".


Podobnie,  jako "prowokację wymierzona w  premiera Donalda Tuska", tłumaczył on pierwszy etap "afery", czyli głośną publikację dziennika "Rzeczpospolita" z lipca 2008 r. po zawiadomieniu złożonym przez sopockiego przedsiębiorcę Sławomira Julke. Twierdził on, że w marcu 2008 r. Karnowski zażądał od niego łapówki w postaci dwóch mieszkań za ułatwienie przebudowy strychu kamienicy.
Dowodem miała być m.in. kopia nagrania rozmowy z Karnowskim. Dyktafon, na którym znajdował się oryginał, został jednak zniszczony przez przedsiębiorcę.

Na początku Prokuratura Apelacyjna w akcie oskarżenie oskarżyła Karnowskiego o osiem czynów, w tym siedem natury korupcyjnej.
Sąd Rejonowy w Sopocie dwukrotnie przed procesem zwracał prokuraturze akta do uzupełnienia o dodatkowe opinie. Sąd zdecydował też o umorzeniu części zarzutów korupcyjnych, nie dopatrzywszy się przestępstwa.


Przed dwoma laty szczecińska Prokuratura Apelacyjna umorzyła wątek związany z rzekomą korupcyjną propozycją, jaką Karnowski miał złożyć przedsiębiorcy. Śledczy uznali, że zgromadzone dowody, w tym głównie kopia nagrania, nie pozwoliły na stwierdzenie, że doszło do przestępstwa.

Jacek Karnowski był prominentnym politykiem PO. Mimo, że po ujawnieniu w 2008 r. tzw. afery sopockiej Karnowski rozstał się z Platformą Obywatelską, nadal cieszył sie i cieszy poparciem jej polityków. Szczególnie wspierali go w kampanii w 2010 roku. Wówczas poparł go ostentacyjnie nawet Jerzy Buzek, wtedy przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Jacek Karnowski jest prezydentem kurortu od 1998 r.  

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież