Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Upamiętniono Jana Kwiatkowskiego

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 listopada 2015 22:43

Na budynku, w którym przed II wojną światową mieściła się Drukarnia Gdańska, obecnie siedziba PH Bysewo Sp. z o.o., odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana Kwiatkowskiego, drukarza, pisarza, wydawcą m.in. Gazety Gdańskiej i społecznika, polskiego patrioty oraz działacza społeczno-narodowego związanego z Gdańskiem w latach 1913-1941.Tablica upamiętniająca Jana Kwiatkowskiego, polskiego patriotę oraz działacza społeczno-narodowego w przedwojennym Gdańsku zawisła na budynku w którym przed II wojną światową mieściła się Drukarnia Gdańska. Na budynku stojącym przy Trakcie Św. Wojciecha widać jeszcze napis informujący o tym.


altaltSponsorem i inicjatorem tablicy jest PH Bysewo Sp. z o.o..
- W momencie gdy tu zafunkcjonowaliśmy zaczęliśmy śledzić historię tego budynku i tego miejsca - powiedział Krzysztof Michniewicz, właściciel PH Bysewo Sp. z o.o., do której należy budynek dawnej drukarni Kwiatkowskiego. - Trafiliśmy na przepiękną historię i przepiękną postać Jana Kwiatkowskiego. Później od faktu do faktu udało się dotrzeć do Pani Doroty, która jest prawnuczką Pana Jana i w ten sposób powstała wspólna inicjatywa ufundowania takiej tablicy. Najważniejsze jest to, że to miejsce jest historyczne i nosi ducha tego człowieka.


alt- To było bardzo emocjonalne wydarzenie - przyznała Dorota Nitka, prawnuczka Jana Kwiatkowskiego. - Dla mnie już pierwsze spotkanie z prezesem było emocjonalne jak się dowiedziałam, że osoba praktycznie nie związana z rodziną zaangażowała się tak mocno w upamiętnienie dziadka. To jest dla mnie i budujące i wzruszające przeżycie. Trudne do opisania.  Tablica to ślad, wskazanie co tutaj było. Dużo gdańszczan kojarzy budynek przy głównej ulicy z "Gazetą Gdańską". Nawet czasami pytano mnie gdzie tam były drukarnie. Ta tablica pokazuje jak to faktycznie wyglądało. Zaznaczenie śladu dziadka ma dla mnie bardzo duże znaczenie.


alt...Miałem zaszczyt pracować kiedyś w „Gazecie Gdańskiej”. Pracowałem krótko, bo zaledwie 5 miesięcy od 1 stycznia do 31 maja 1919 roku. … Właścicielem i administratorem ”Gazety Gdańskiej” był wtedy Jan Kwiatkowski. Byłem pełen podziwu dla energii, zaradności i pracowitości tego człowieka. Niemniej energiczna i pracowita była jego małżonka – Małgorzata. Prawie cała rodzina Kwiatkowskich pracowała w gazecie. … Tłumaczyłem głównie wiadomości z niemieckich gazet, porządkowałem je i oddawałem redaktorowi naczelnemu Henrykowi Wieczorkiewiczowi, kuzynowi Jana Kwiatkowskiego…

Wspomnienie Alfonsa Guzińskiego (II Liceum Ogólnokształcące w Tczewie) wygłoszone podczas sesji popularnonaukowej poświęconej 75-leciu powstania „Gazety Gdańskiej”, zorganizowanej 26 maja 1966 roku w Gdańsku.  Publikacja „Gazeta Gdańska 75 rocznica powstania”, ukazała się w 1968 roku nakładem Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Wojewódzkiego Zarządu Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich w Gdańsku.


Partnerami projektu były Fundacja Kulturalne Pomorze oraz Towarzystwo Przyjaciół Gdańska.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież