72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kpina z nauki na UG

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 22 listopada 2015 17:30

W warunkach gospodarki rynkowej nawet takie instytucje jak uczelnie wyższe muszą liczyć się z rachunkiem ekonomicznym i wynajmują swoje sale w celach komercyjnych, czy jednak przystoi, aby w murach uczelni można było urządzać spotkania aż tak kontrowersyjne.
Pod koniec listopada przez dwa dni na Wydziale Nauk Społecznych gościć będą postaci, które w potępiają w czambuł osiągnięcia wielu pokoleń lekarzy, biologów czy chemików. Najpierw Jerzy Zięba podczas kilkunastogodzinnego, spotkania będzie udowadniał jak to spisek naukowców i firm farmaceutycznych przeszkadza ludziom w osiągnięciu pełni zdrowia a dzień później na scenę wystąpią specjaliści z Instytutu Świadomości Kwantowej. Co ciekawe ani pierwszy mówca, ani specjaliści od kwantów nie mają żadnego wykształcenia, ani medycznego, ani też z zakresu fizyki kwantowej.  Od 21 listopada za „przyjemność” uczestnictwa w obu tych spotkaniach trzeba będzie zapłacić 340 PLN.

Część środowiska naukowego Uniwersytetu Gdańskiego nie kryje oburzenia tym faktem. Przypomnijmy, ze to właśnie gdańska uczelnia jest polskim liderem w zakresie badań szeroko rozumianej biologii molekularnej i biotechnologii oraz fizyki kwantowej. To właśnie w Gdańskim ośrodku pracuje się nad nowoczesnymi szczepionkami, nowymi generacjami antybiotyków, czy nowymi terapiami antynowotworowymi. O sukcesach naukowców świadczą nagrody (dwa „polskie noble” dla fizyków kwantowych właśnie), a chociażby i to, że to właśnie do Gdańska przyjeżdżają po naukę przedstawiciele innych ośrodków naukowych nie tylko z Polski.

Tymczasem, śledząc tezy przedstawiane w publikacjach (żadna nie znajduje się na liście powszechnie uznawanych publikacji naukowych), na serwisach społecznościowych i portalach można dojść do wniosku, że setki tysięcy lekarzy to wręcz oprawcy. Można spotkać się z tezą, że zamiast przeszczepiać wątrobę po zatruciu grzybami (słynna walka o życie 6-letniego Tomka, który zjadł muchomora sromotnikowego) można było podać chłopcu witaminę C. Zresztą witamina C ma być cudownym lekiem na szereg innych chorób, w tym choroby nowotworowe czy chorobę popromienną o takim banale jak chore żeby nie wspominając. Oczywiście tezy nie są poparte żadnymi wiarygodnymi wynikami badań.  W Gdańsku tematami dyskusji mają być m.in. „Dlaczego złe oddychanie prowadzi do chorób przewlekłych a nawet do zawału serca?” Czy też „Dlaczego możliwe jest wyleczenie się siłą własnego umysłu i jak to zrobić”? Prelegent wieszczy też kres dotychczas znanej medycyny farmakologicznej.

Na ręce Rektora UG, prof. Bernarda Lammka skierowano list otwarty, w którym sygnatariusze apelują o cofnięcie zgody na organizację spotkań. Można w nim przeczytać m.in. „Pan Jerzy Zięba, nie będąc lekarzem, głosi koncepcje niezgodne ze stanem wiedzy w naukach o życiu, naukach medycznych i fizycznych, dawno skompromitowane teorie i podważa skuteczną profilaktykę zdrowotną (np. szczepienia). Wszystko to w oczywisty sposób promuje szkodliwe praktyki, które mogą odwodzić pacjentów od stosowania skutecznego leczenia chorób nowotworowych i innych niebezpiecznych schorzeń.


Zwracamy się z prośbą o wycofanie zgody na organizację tego wydarzenia na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Rozumiemy, że wynajmowanie pomieszczeń uniwersyteckich jest skutkiem strategicznego niedofinansowania nauki w Polsce, jednak cele komercyjne nie mogą przesłaniać misji Uniwersytetu, którą jest promocja wiedzy”.

Według uczelni tymczasem organizator spotkań wynajął salę na zasadach komercyjnych, w stanowisku przeczytać można m.in., że „Na UG nie wolno organizować spotkań propagujących działania niezgodne z prawem, godzących w demokratyczny porządek i zasadę legalizmu, a w okresie kampanii wyborczych – propagandowych, zagrażających politycznej bezstronności uczelni”.

Nad wszystkim można by przejść do porządku dziennego, im mniej mówi się o tych wątpliwej jakości spotkaniach tym lepiej - gdyby nie fakt, że spotkania takie niosą realne zagrożenie dla osób poważnie chorych czy dzieci, których rodzicom uroi się, że w szczepionkach mieszka szatan, a takie instytucje jak uczelnie powinny stać na straży rzetelnej wiedzy.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież