Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kpina z nauki na UG

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 22 listopada 2015 17:30

W warunkach gospodarki rynkowej nawet takie instytucje jak uczelnie wyższe muszą liczyć się z rachunkiem ekonomicznym i wynajmują swoje sale w celach komercyjnych, czy jednak przystoi, aby w murach uczelni można było urządzać spotkania aż tak kontrowersyjne.
Pod koniec listopada przez dwa dni na Wydziale Nauk Społecznych gościć będą postaci, które w potępiają w czambuł osiągnięcia wielu pokoleń lekarzy, biologów czy chemików. Najpierw Jerzy Zięba podczas kilkunastogodzinnego, spotkania będzie udowadniał jak to spisek naukowców i firm farmaceutycznych przeszkadza ludziom w osiągnięciu pełni zdrowia a dzień później na scenę wystąpią specjaliści z Instytutu Świadomości Kwantowej. Co ciekawe ani pierwszy mówca, ani specjaliści od kwantów nie mają żadnego wykształcenia, ani medycznego, ani też z zakresu fizyki kwantowej.  Od 21 listopada za „przyjemność” uczestnictwa w obu tych spotkaniach trzeba będzie zapłacić 340 PLN.

Część środowiska naukowego Uniwersytetu Gdańskiego nie kryje oburzenia tym faktem. Przypomnijmy, ze to właśnie gdańska uczelnia jest polskim liderem w zakresie badań szeroko rozumianej biologii molekularnej i biotechnologii oraz fizyki kwantowej. To właśnie w Gdańskim ośrodku pracuje się nad nowoczesnymi szczepionkami, nowymi generacjami antybiotyków, czy nowymi terapiami antynowotworowymi. O sukcesach naukowców świadczą nagrody (dwa „polskie noble” dla fizyków kwantowych właśnie), a chociażby i to, że to właśnie do Gdańska przyjeżdżają po naukę przedstawiciele innych ośrodków naukowych nie tylko z Polski.

Tymczasem, śledząc tezy przedstawiane w publikacjach (żadna nie znajduje się na liście powszechnie uznawanych publikacji naukowych), na serwisach społecznościowych i portalach można dojść do wniosku, że setki tysięcy lekarzy to wręcz oprawcy. Można spotkać się z tezą, że zamiast przeszczepiać wątrobę po zatruciu grzybami (słynna walka o życie 6-letniego Tomka, który zjadł muchomora sromotnikowego) można było podać chłopcu witaminę C. Zresztą witamina C ma być cudownym lekiem na szereg innych chorób, w tym choroby nowotworowe czy chorobę popromienną o takim banale jak chore żeby nie wspominając. Oczywiście tezy nie są poparte żadnymi wiarygodnymi wynikami badań.  W Gdańsku tematami dyskusji mają być m.in. „Dlaczego złe oddychanie prowadzi do chorób przewlekłych a nawet do zawału serca?” Czy też „Dlaczego możliwe jest wyleczenie się siłą własnego umysłu i jak to zrobić”? Prelegent wieszczy też kres dotychczas znanej medycyny farmakologicznej.

Na ręce Rektora UG, prof. Bernarda Lammka skierowano list otwarty, w którym sygnatariusze apelują o cofnięcie zgody na organizację spotkań. Można w nim przeczytać m.in. „Pan Jerzy Zięba, nie będąc lekarzem, głosi koncepcje niezgodne ze stanem wiedzy w naukach o życiu, naukach medycznych i fizycznych, dawno skompromitowane teorie i podważa skuteczną profilaktykę zdrowotną (np. szczepienia). Wszystko to w oczywisty sposób promuje szkodliwe praktyki, które mogą odwodzić pacjentów od stosowania skutecznego leczenia chorób nowotworowych i innych niebezpiecznych schorzeń.


Zwracamy się z prośbą o wycofanie zgody na organizację tego wydarzenia na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Rozumiemy, że wynajmowanie pomieszczeń uniwersyteckich jest skutkiem strategicznego niedofinansowania nauki w Polsce, jednak cele komercyjne nie mogą przesłaniać misji Uniwersytetu, którą jest promocja wiedzy”.

Według uczelni tymczasem organizator spotkań wynajął salę na zasadach komercyjnych, w stanowisku przeczytać można m.in., że „Na UG nie wolno organizować spotkań propagujących działania niezgodne z prawem, godzących w demokratyczny porządek i zasadę legalizmu, a w okresie kampanii wyborczych – propagandowych, zagrażających politycznej bezstronności uczelni”.

Nad wszystkim można by przejść do porządku dziennego, im mniej mówi się o tych wątpliwej jakości spotkaniach tym lepiej - gdyby nie fakt, że spotkania takie niosą realne zagrożenie dla osób poważnie chorych czy dzieci, których rodzicom uroi się, że w szczepionkach mieszka szatan, a takie instytucje jak uczelnie powinny stać na straży rzetelnej wiedzy.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież