Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki... Radni PiS chcą sprawdzenia kosztów usług prawnych podmiotów zewnętrzny... » W związku z karą finansową w wysokości 1 mln zł, nałożoną przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora... „Republik Polen” – niemiecki plan mordu » Znajdujący się w Gdańsku-Wrzeszczu stadion Klubu Sportowego Gedania wraz z kościołem św. Stanisława ... Muzeum II Wojny Światowej - To już 4 lata » 6 kwietnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego powstał... Leszek Miller: Z szansy na realną opozycję Nowa Lewica nie skorzysta » Z Leszkiem Millerem, premierem (2001-04), organizatorem spotkania z członkami NZS w stołówce KC PZPR...
Reklama
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
czwartek, 08 kwietnia 2021 17:15
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za
Rybnickie
niedziela, 11 kwietnia 2021 14:16
Rybnickie
Miało być pewne zwycięstwo, a po ostatnim wyścigu gdańszczanie
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
sobota, 10 kwietnia 2021 20:22
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
Remisem 1:1 (1:1) zakończył się wyjazdowy mecz Lechii we

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najście czy kontrola? - ciąg dalszy. Wiraże weterynarza

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 listopada 2015 18:22

Po powtórnej interwencji dziennikarza "Gazety Gdańskiej", dr Włodzimierz Przewoski, Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Gdańsku, dostosował się do wymogów prawa prasowego i odpowiedział na pytania redakcji. Z odpowiedzi nie wynika na jakiej podstawie prawnej przeprowadzono kontrolę biura handlowego AVIPOL w Redzie, ani dlaczego do kontroli 68-letniej księgowej spółki wezwano asystę policyjną. Politycy PiS są przekonani, że po zmianie wojewody, sytuacja w inspekcji weterynaryjnej szybko zostanie wyjaśniona...Wg dokumentów, które okazano redakcji "na prośbę Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dr n. wet. Włodzimierza Przewoskiego - po uprzednim TELEFONICZNYM a następnie pisemnym wniosku z 2.10" udzielono pomocy w przeprowadzeniu przez PWLW kontroli w prywatnej firmie - informuje wezwany w trybie dostępu do informacji publicznej kom. Andrzej Łosiński z komisariatu w Redzie. Do ochrony inspektorów PWLW, Mai Deyna i Macieja Draguna, przed niespodziewanym atakiem 68-letniej księgowej Gertrudy P., wydelegowano sierżanta Łukasza Kohnke i posterunkowego Rafała Kaczmarka. Policjanci... dali rade i spisali dane osobowe księgowej. Nikogo na posterunku nie zainteresowało, czy kontrola jest legalna...


W skardze do wojewody Ryszarda Stachurskiego, którą w związku z kontrolą?najściem? na firmę handlowa w Redzie skierował pełnomocnik spółki, czytamy, że działania inspektorów miały charakter nielegalny. Podjęto je wobec podmiotu, który nie podlega kompetencjom kontrolnym inspekcji weterynaryjnej, bez okazania jakiegokolwiek upoważnienia lub zlecenia kontroli przez inspektorów WIW, którzy nie mieli takiego prawa, nadto z zupełnie nieadekwatnym do sytuacji udziałem funkcjonariuszy policji.


Od września 2012 roku spółka AVIPOL zgodnie z decyzją 219/2012 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wejherowie została wykreślona z rejestru i nie posiada numeru weterynaryjnego. Stało się tak dlatego, że  na skutek zmiany siedziby, firma przestała prowadzić wylęg drobiu i nie ma fizycznego kontaktu z materiałem biologicznym, a jej działalność polega na prowadzeniu biura handlowego w jednym pokoju.


"Wedle inspektorów z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wejherowie, AVIPOL nie wymaga wpisu do rejestru podmiotów kontrolowanych przez inspekcję weterynaryjną, gdyż nie posiada zakładu wylęgu drobiu, nie posiada środków transportu służących do przewozu jaj czy piskląt, a jako pośrednik nie wymaga rejestracji, gdyż nie pośredniczy w obrocie zwierząt podlegających rejestracji", pisze do wojewody pełnomocnik spółki i wskazuje, że wykreślenie z rejestru nie nastąpiło z inicjatywy spółki.


Dr W. Przewoski odpowiadając redakcji podtrzymał pogląd, że przeprowadzona kontrola miała podstawy prawne i została zlecona przez jego zastępcę. Tymczasem z ustawy o inspekcji weterynaryjnej wynika, że kompetencje kontrolne instancji wojewódzkiej obejmują nadzór nad funkcjonowaniem powiatowych inspekcji weterynaryjnych. Kontrolę w AVIAPOLu mógłby  przeprowadzić lekarz powiatowy gdyby spółka była w jego rejestrze. I te jego działania mogłyby być dopiero przedmiotem oceny. Ustawa nie dopuszcza natomiast kontroli bez obecności lekarza powiatowego. I zapewne tylko z powodu naturalnej elegancji, bo przecież nie wstydu, dr W. Przewoski nie chwali się redakcji, że do obezwładnienia księgowej, kobiety w wieku emerytalnym, zawnioskował o posiłki policyjne.


Pismo pełnomocnika AVIPOLu z października b.r. wojewoda Stachurski wchłonął raczej bez przyjemności, nadawcy nie odpowiedział, a obowiązek ten scedowano na głównego lekarza kraju, który przed wyborami ze sprawą uporać się nie zdołał, a po wyborach zbierze myśli w okolicach przerwy bożonarodzeniowej, tak przynajmniej obiecuje.


Wrażenie, że PLW dr W. Przewoski, którego wcześniejsze działania stały się dla wojewody kanwą zawiadomienia do prokuratury i podjęcia przez nią dochodzenia, może po raz kolejny ocierać się o art.231, czyli nadużycie władzy, zostało wojewodzie Stachurskiemu zakomunikowane wprost. A także tło sporu, który ma klimat prywatnej wojny, jej podtekst ma charakter mało raczej chwalebny i jest przez prokuraturę szczegółowo sprawdzany.


Jak przypomina R. Stachurskiemu pełnomocnik Avipolu, Janusz Pieczkowski, "w końcu jest Pan osobą odpowiedzialną za prawidłową pracę administracji zespolonej w województwie pomorskim".


Odpowiedzialność tę wojewoda dźwiga chętnie i mimo że rząd ustawowo podał się do dymisji dzielnie czeka na swoje odwołanie. Jak mówią "GG" politycy PiS, Danuta Sikora i Andrzej Jaworski, wyjaśnienie i uspokojenie sytuacji w inspekcji weterynaryjnej to jedno z pierwszych zadań dla nowego przedstawiciela rządu na Pomorzu. Co ciekawe, w tej sprawie bezskutecznie domagali się też wyjaśnień politycy PO, Jerzy Borowczak i Kazimierz Klejna.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież