Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najście czy kontrola? - ciąg dalszy. Wiraże weterynarza

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 listopada 2015 18:22

Po powtórnej interwencji dziennikarza "Gazety Gdańskiej", dr Włodzimierz Przewoski, Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Gdańsku, dostosował się do wymogów prawa prasowego i odpowiedział na pytania redakcji. Z odpowiedzi nie wynika na jakiej podstawie prawnej przeprowadzono kontrolę biura handlowego AVIPOL w Redzie, ani dlaczego do kontroli 68-letniej księgowej spółki wezwano asystę policyjną. Politycy PiS są przekonani, że po zmianie wojewody, sytuacja w inspekcji weterynaryjnej szybko zostanie wyjaśniona...Wg dokumentów, które okazano redakcji "na prośbę Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dr n. wet. Włodzimierza Przewoskiego - po uprzednim TELEFONICZNYM a następnie pisemnym wniosku z 2.10" udzielono pomocy w przeprowadzeniu przez PWLW kontroli w prywatnej firmie - informuje wezwany w trybie dostępu do informacji publicznej kom. Andrzej Łosiński z komisariatu w Redzie. Do ochrony inspektorów PWLW, Mai Deyna i Macieja Draguna, przed niespodziewanym atakiem 68-letniej księgowej Gertrudy P., wydelegowano sierżanta Łukasza Kohnke i posterunkowego Rafała Kaczmarka. Policjanci... dali rade i spisali dane osobowe księgowej. Nikogo na posterunku nie zainteresowało, czy kontrola jest legalna...


W skardze do wojewody Ryszarda Stachurskiego, którą w związku z kontrolą?najściem? na firmę handlowa w Redzie skierował pełnomocnik spółki, czytamy, że działania inspektorów miały charakter nielegalny. Podjęto je wobec podmiotu, który nie podlega kompetencjom kontrolnym inspekcji weterynaryjnej, bez okazania jakiegokolwiek upoważnienia lub zlecenia kontroli przez inspektorów WIW, którzy nie mieli takiego prawa, nadto z zupełnie nieadekwatnym do sytuacji udziałem funkcjonariuszy policji.


Od września 2012 roku spółka AVIPOL zgodnie z decyzją 219/2012 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wejherowie została wykreślona z rejestru i nie posiada numeru weterynaryjnego. Stało się tak dlatego, że  na skutek zmiany siedziby, firma przestała prowadzić wylęg drobiu i nie ma fizycznego kontaktu z materiałem biologicznym, a jej działalność polega na prowadzeniu biura handlowego w jednym pokoju.


"Wedle inspektorów z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wejherowie, AVIPOL nie wymaga wpisu do rejestru podmiotów kontrolowanych przez inspekcję weterynaryjną, gdyż nie posiada zakładu wylęgu drobiu, nie posiada środków transportu służących do przewozu jaj czy piskląt, a jako pośrednik nie wymaga rejestracji, gdyż nie pośredniczy w obrocie zwierząt podlegających rejestracji", pisze do wojewody pełnomocnik spółki i wskazuje, że wykreślenie z rejestru nie nastąpiło z inicjatywy spółki.


Dr W. Przewoski odpowiadając redakcji podtrzymał pogląd, że przeprowadzona kontrola miała podstawy prawne i została zlecona przez jego zastępcę. Tymczasem z ustawy o inspekcji weterynaryjnej wynika, że kompetencje kontrolne instancji wojewódzkiej obejmują nadzór nad funkcjonowaniem powiatowych inspekcji weterynaryjnych. Kontrolę w AVIAPOLu mógłby  przeprowadzić lekarz powiatowy gdyby spółka była w jego rejestrze. I te jego działania mogłyby być dopiero przedmiotem oceny. Ustawa nie dopuszcza natomiast kontroli bez obecności lekarza powiatowego. I zapewne tylko z powodu naturalnej elegancji, bo przecież nie wstydu, dr W. Przewoski nie chwali się redakcji, że do obezwładnienia księgowej, kobiety w wieku emerytalnym, zawnioskował o posiłki policyjne.


Pismo pełnomocnika AVIPOLu z października b.r. wojewoda Stachurski wchłonął raczej bez przyjemności, nadawcy nie odpowiedział, a obowiązek ten scedowano na głównego lekarza kraju, który przed wyborami ze sprawą uporać się nie zdołał, a po wyborach zbierze myśli w okolicach przerwy bożonarodzeniowej, tak przynajmniej obiecuje.


Wrażenie, że PLW dr W. Przewoski, którego wcześniejsze działania stały się dla wojewody kanwą zawiadomienia do prokuratury i podjęcia przez nią dochodzenia, może po raz kolejny ocierać się o art.231, czyli nadużycie władzy, zostało wojewodzie Stachurskiemu zakomunikowane wprost. A także tło sporu, który ma klimat prywatnej wojny, jej podtekst ma charakter mało raczej chwalebny i jest przez prokuraturę szczegółowo sprawdzany.


Jak przypomina R. Stachurskiemu pełnomocnik Avipolu, Janusz Pieczkowski, "w końcu jest Pan osobą odpowiedzialną za prawidłową pracę administracji zespolonej w województwie pomorskim".


Odpowiedzialność tę wojewoda dźwiga chętnie i mimo że rząd ustawowo podał się do dymisji dzielnie czeka na swoje odwołanie. Jak mówią "GG" politycy PiS, Danuta Sikora i Andrzej Jaworski, wyjaśnienie i uspokojenie sytuacji w inspekcji weterynaryjnej to jedno z pierwszych zadań dla nowego przedstawiciela rządu na Pomorzu. Co ciekawe, w tej sprawie bezskutecznie domagali się też wyjaśnień politycy PO, Jerzy Borowczak i Kazimierz Klejna.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież