Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z Pomorza do rządu Beaty Szydło

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 18 listopada 2015 14:27

Ekspert prawny NSZZ „Solidarność” dr hab. Marcin Zieleniecki został wiceministrem w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zajmie się m.in. wiekiem emerytalnym i ubezpieczeniami społecznymi.W rządzie Beaty Szydło znajdą się też dwaj inni reprezentanci Wybrzeża. Poseł PiS Jarosław Sellin z okręgu gdańskiego zostanie wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego. W resorcie prof. Piotra Glińskiego odpowiadać ma za dziedzictwo narodowe i wydatkowanie środków UE z grantów na kulturę. Sprawami mediów publicznych zajmie się zaś Krzysztof Czabański, a nie jak spekulowano Jacek Kurski.


Do rządu Beaty Szydło wejdzie, jako wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa poseł PiS Kazimierz Smoliński z Tczewa.    

   
Marcin Zieleniecki z Zespołu Prawnego KK NSZZ „S” dwukrotnie znalazł się na liście „50″ najbardziej wpływowych prawników w Polsce. Będzie w MRPiPS, kierowanym przez  minister Elżbietę Rafalską, odpowiadał za departament ubezpieczeń społecznych i koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, w randze podsekretarza stanu. Jak mówi Zieleniecki teraz plan obniżenia wieku emerytalnego będzie priorytetem w systemie ubezpieczeń społecznych. Nowy wiceminister chce również pracować nad projektem ustawy o tzw. dodatkach do świadczeń emerytalno-rentowych.


Wiceminister Zieleniecki specjalizuje się w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, a także prawa pracy. Jest członkiem zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego. Wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i jest adiunktem i wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Pracuje w KK NSZZ „Solidarność” od 1997 roku. Występował m.in. przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie dnia wolnego w tzw. święto Trzech Króli oraz był autorem skarg Związku do Międzynarodowej Organizacji Pracy i Komisji Europejskiej m.in. w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.


Premier Beata Szydło wygłosiła w środę swoje exposé, prezentując pierwszy etap zmian, jakich  należy oczekiwać w instytucjach państwowych, w gospodarce i polityce. Nowy rząd obniży wiek emerytalny - dla kobiet do 60, a dla mężczyzn do 65 lat i  uchwali program "Rodzina 500 plus", czyli 500 złotych na dziecko.


Premier zapowiedziała podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych, podwyższenie stawki godzinowej do 12 złotych i walkę z korupcją, „jednym z najcięższych rodzajów przestępstw”.  
- Politykę społeczną naszego rządu dobrze opisują dwa słowa: rodzina i sprawiedliwość. Odrzucamy tezę, która ciąży od 25 lat, że w sprawach odnoszących się do interesu społeczeństwa nic nie da się zrobić. Da się! - mówiła Szydło.  


Możemy spodziewać się też zmian w instytucjach. Wyborów nowych członków Rady Polityki Pieniężnej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie można przeprowadzać już w 2016 r., wraz z upływem kadencji tych konstytucyjnych organów.


W czerwcu 2016 r. np. upływa kadencja prezesa NBP Marka Belki. Przed nową władzą stoi też obsadzenie prezesur ZUS (konkurs na obsadę tego stanowiska unieważniono) i Urzędu Zamówień Publicznych.


Należy też spodziewać się zmian we władzach spółek skarbu państwa. Chodzi zwłaszcza o  kluczowe dla gospodarki PZU SA, PKN Orlen, PKO BP, KGHM.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież