Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańscy liberałowie na służbie SPD?!

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 września 2013 18:24

altGrupa Kapitałowa Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej,  w większości należąca do firmy komunalnej Stadtwerke Leipzig GmbH, wyrosła na najpoważniejszego gracza na pomorskim rynku ciepła. W 2012 GPEC uzyskał zysk netto ponad 35 milionów złotych.


Oprócz Gdańska i Sopotu grupa dostarcza ciepło mieszkańcom Starogardu Gd. i Tczewa. Grupę kapitałową GPEC tworzyły do 2012 r. GPEC sp. z o.o. GPEC Serwis i Orchis Energia Sopot. Przed rokiem do Grupy doszlusowały ENDICO (producent energii odnawialnej z Jeleniej Góry), starogardzki STAR-PEC i ZEC Tczew.  


Wiodącym podmiotem w Grupie jest gdańska spółka GPEC. Gdański GPEC, tworząc grupę, przejął udziały w Tczewie i Starogardzie od spółki z Lipska (przez Stadtwerke Leipzig Polska).  Gmina Miasta Gdańsk ma w GPEC 16,34 proc. udziałów, a w rękach spółki miejskiej Stadtwerke Laipzig GmbH jest 83,66 proc. akcji.


Gdański skład rady bez zmian od 9 lat
Stadtwerke Leipzig GmbH w radzie nadzorczej GPEC od kwietnia 2012 r. jest  reprezentowana przez Thomasa Prauße, Raimunda Otto, stojących na czele Stadtwerke Leipzig, Volkmara Muellera,  wiceszefa LVV, Detleva Krause i byłego prezesa Portu Lotniczego Gdańsk i byłego radnego Włodzimierza Machczyńskiego, byłego przewodniczącego Rady Nadzorczej GPEC, który przewodniczył pracom komisji przetargowej. W radzie nadzorczej spółki zasiadają także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jako jej przewodniczący, reprezentująca gminę Iwona Bierut oraz Bożena Zawiślak, reprezentantka pracowników. Gdański skład rady nie zmienił się od 9 lat.


Saksończycy z Lipska, rządzonego przez SPD, sprawują personalnie nadzór kontrolny na całością swego przedsięwzięcia komunalno-biznesowego. Otóż zarządzanie nad gdańskim GPEC sprawuje Adam Stanyer, absolwent Uniwersytetu w Kingston, były prokurent i Finance Director w Stadtwerke Leipzig GmbH, specjalista od rynków wschodzących.


Radę Nadzorczą GPEC Serwis tworzą właśnie Adam Stanyer, prezes GPEC, jako jej przewodniczący, Barbara Stanuch, od 2003 r. była prezesem zarządu i dyrektorem zarządzającym spółki ZEC Tczew, która weszła do Grupy Kapitałowej GPEC, a równolegle, od 2010 r. do 2013 r. w ramach Grupy była prezesem zarządu i dyrektorem zarządzającym innej spółki Grupy GPEC - Zakładu Energetyki Cieplnej „STAR-PEC” w Starogardzie Gdańskim oraz  Jan Wojciechowski. Prezesuje Zarządowi Cezary Knaś.


W Orchis Energia Sopot, gdzie prezesem jest Hanna Górka, Radą Nadzorczą kieruje nie kto inny, jak  Adam Stanyer. On też zasiada w Radzie Nadzorczej ENDICO.


Zakład Energetyki Cieplnej „STAR-PEC” Sp. z o.o.  kierowany jest od 24 kwietnia 2013 r. przez Marcina Lewandowskiego, jednocześnie dyrektora finansowego w GPEC sp. z o.o. Skład rady starogardzkiego ciepła to Adam Stanyer – jej przewodniczący,  Barbara Stanuch - z-ca przewodniczącego, była prezes tego zakładu w Starogardzie Gdańskim, a skład rady uzupełniają dr Martin Meigen, Wojciech Chmielecki, Mariusz Szpakowski i Krzysztof Gerigk.


W ZEC Tczew pracami Zarządu kieruje od 24 kwietnia 2013 roku Lucyna Federowicz , jednocześnie dyrektor ds. personalnych w Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej sp. z o.o. Rada Nadzorcza zbiera się w składzie: Adam Stanyer – przewodniczący Rady, Barbara Stanuch, z-ca przewodniczącego rady, dr Martin Meigen, Krzysztof Witosiński i Jerzy Grys.


alt


Splendor i źródło profitów
Zasiadanie w radach nadzorczych to splendor i źródło profitów. Prezydent Adamowicz w ub.r. za zasiadanie w radach Zarządu Morskiego Portu Gdańsk i GPEC sp. z o.o. dorobił do pensji prezydenckiej  – 117 983 zł. Z tego miejsce w radzie GPEC przyniosło mu około 75 tys. zł czyli 17,5 tys. euro.


Wynagrodzenia członków rady nadzorczej GPEC sp. z o.o. pochłonęły w ub.r. 291 784 zł (279 011 zł w 2011 r.). Każdy z nich zarobił więc z tego tytułu średnio po 37 tys. zł.


Rady nadzorcze wszystkich spółek Grupy kosztowały odbiorców ciepła 422 887 zł. Wynagrodzenie roczne członków zarządów spółek Grupy to 2 360 037 zł.


Oberbürgermeister  Lipska Burkhard Jung (SPD) otrzymuje rocznie za zaangażowanie jako przewodniczący Rady Nadzorczej holdingu Leipziger Versorgungs und Verkehrsgesellschaft (o obrocie w 2011 r. aż 4,28 mld euro), mającej nadzór właścicielski nad Stadtwerke Leipzig, a zatem i nad Stadtwerke Leipzig Polska oraz Grupą GPEC, wynagrodzenie w wysokości…1850 euro.


SLD będzie pytać SPD
LVV należy w 100 proc. do miasta Lipska. Nic w tym dziwnego, skoro pracuje na rzecz mieszkańców. LVV jak piszą Saksończycy w swoim raporcie, „utrzymuje otwarty i konstruktywny dialog ze społeczeństwem i politykami, aby chronić i rozwijać  działalność”. Gdański SLD zamierza więc zadać pytanie saksońskich socjaldemokratów z SPD o podwójne standardy i profity udzielane przez komunalną spółkę z Lipska dawnym i obecnym samorządowym politykom na Pomorzu.
- Niezbędne wydaje się zadanie pytania lipskiej SPD o zasady, którymi kieruje się w realizacji celów biznesowych komunalny holding z Lipska i o powody stosowania, chyba tylko przez przeoczenie, podwójnych zasad. Z jednej strony są to transparentne, regulowane kodeksem etycznym LVV reguły dobrych praktyk, a z drugiej wykorzystywanie w działalności członków aparatu władzy na Pomorzu – mówi Marek Formela, lider gdańskiego SLD.


W folderze LVV czytamy, że firma jest odpowiedzialna za zgodne z standardami funkcjonowanie infrastruktury z pożytkiem dla mieszkańców.  Dla  koordynacji działań na rynku polskim Niemcy zawiązali wiec w 2004 roku spółkę Stadtwerke Leipzig Polska.  Na jej czele stał… Szczepan Lewna, wiceprezydent Gdańska  w latach 2002-06, który odpowiadał za gospodarkę komunalną gminy i reprezentował miasto w relacjach ze Stadtwerke Leipzig.


Kodeks Postępowania (Verhaltenskodex der LVV-Gruppe) zaleca szczególną uwagę w relacjach z urzędnikami, urzędnikami z wyboru i politykami, biorącymi udział w procesach decyzyjnych.    
GPEC sprzedaje ciepło do 61 proc. budynków w Gdańsku.
ASG     

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #7 demonik 2013-09-19 13:58
dajcie adamowiczowi spokoj wreszcie nabral kredytow musi je splacac i pracuje tak gdzie moze
Cytować
 
 
+1 #6 wojak 2013-09-19 06:49
slużba nie drużba a zarobić się da no i koszula sie w tej robocienie przepoci Niemcy zmadrzeki i zamaist szturmowac Westerplatte zatrudniają wspóczesnych sojuszników
Cytować
 
 
0 #5 lalus 2013-09-17 15:50
Pisuary gdanskie ucihly,a tu taki temat jak na wojne,choc smutny bo poza panem Budyniem wszyscy glupi
Cytować
 
 
+1 #4 MK 2013-09-15 12:44
Polska, którą proponuje Tusk, Adamowicz nie jest domem dla złodziei. Oni się w tym domu dobrze czują.
Idziemy po was. Trzeba ich dyscyplinarnie zwolnić. za to, za co się zwalnia szkodzącego przedsiębiorstw u pracownika za działanie na szkodę Gdańska i Polski
Cytować
 
 
+1 #3 koleś 2013-09-14 04:34
aja niezle niemieccy socjaldemokraci wynajmuja sobie lokalnych prawicowców do roboty,to przypomina numerek z bankiem gdanskim ktorym liberalowie tak pieknie zarzadzali az go stracili
Cytować
 
 
+1 #2 Bokassa 2013-09-12 19:09
Rynek wschodzący - Gdańsk jak Afryka i Cejlon
Cytować
 
 
+2 #1 bówka 2013-09-12 18:48
burmistrz lipska powinien przejąć gdansk w zarzad
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież